Har du frågor? Vill du föreslå en berättelse? Har du uppgifter som kan förbättra berättelserna? Vill du ha hjälp med släktforskning? 

Kontakta mig då genast!

"D. 14 L. Klart, på m. 6 gr. v. På f. m. körde Rydberg bräder från Krutg. Jag var hos A. Gabrielsson i Simonsg. med bref. Herr A. J. Petersson återkom från Borås. På e. m. strömoln och blåst, var jag i Långaredsboden och köpte tobak. Frun och Hulda bakade. Vid m. t. 15 gr. v."

(Titelbilden föreställer Iglabo i Ljur och Iglabo 1:12 i Ornunga)

Iglabo ägde på denna tid en del av Gisslagården. Det var under von Schwartzenhoffs tid som flera gårdar införlivades bland egendomar. När Agneta Sylvan ärvde dispositionsrätten från Ulrik von Schwartzenhoff 1834 ingick förutom Iglabo även en såg och mjölkvarn Ljurström, Ljur Mauritzgården ¼ mtl, Nårunga Hulvik ¼ mtl, Skinte och Gisslagården i Ornunga.

Det finns fortfarande en fastighet som ligger i Ornunga socken men som har beteckningen Iglabo.  Den heter Iglabo 1:12 (Björkhagen).

◊◊◊---------------◊◊◊

 

FLER BERÄTTELSER

KONTAKTA MIG

Har du frågor? Vill du föreslå en berättelse? Har du uppgifter som kan förbättra berättelserna? Vill du ha hjälp med släktforskning? 

Kontakta mig då genast!

ITALIENS GODASTE ESPRESSO

finns nu även i Sverige och går att köpa till ett mycket lågt lanseringspris, endast 2,50 kr per kapsel. Dessa kapslar är gjorda för Nespresso-maskiner. Du köper 50 kapslar och får 50 på köpet.

BESTÄLL NU

(Tidsbegränsat erbjudande, begränsat till 3 köp per person.)

 

INSTALLERA APPEN

NU FINNS HEMSIDAN SOM APP!

Ladda ner appen så läser du berättelserna enklare och har dem alltid tillhands.

Klicka på symbolen nedan för att ladda ner och installera appen.