ALLA BERÄTTELSER

BOENDE I LJUR

Ljurs kvarn och kraftverk Foto Stefan Byden

LJUR BOENDE I GÅRDAR OCH TORP

Ljurs socken ligger i Västergötland. Det är en liten socken vars yta utgör 19,82 kvadratkilometer. I juridiskt hänseende hörde Ljurs socken helt eller delvis till Gäsene härad. Sockenkyrkan heter Nårunga kyrka. Nårunga kyrka är en skyddad byggnad hos Riksantikvarieämbetet och finns därför med i Bebyggelseregistret. År 2000 bodde 358 personer inom socknen.

Ljurs kvarn och kraftverk Foto Stefan Byden

LJUR BOENDE I GÅRDAR OCH TORP

Ljurs socken ligger i Västergötland. Det är en liten socken vars yta utgör 19,82 kvadratkilometer. I juridiskt hänseende hörde Ljurs socken helt eller delvis till Gäsene härad. Sockenkyrkan heter Nårunga kyrka. Nårunga kyrka är en skyddad byggnad hos Riksantikvarieämbetet och finns därför med i Bebyggelseregistret. År 2000 bodde 358 personer inom socknen.

LJUR FATTIGSTUGAN

  • Gabriel Johansson f 1810 i Västerlid Ljur död 1870
  • h Anna Johansdotter f 1823 i Hol änka efter Jonas Johansson ”fattig-Anna” död 1899
  • d Christina f 1843 i Fjällåsen död 1855
  • s Johan Petter f 1846 i Fjällåsen
  • s August f 1849 i Fjällåsen t Åred Nedergård 75
  • s Alexander f 1850 i Fjällåsen t Hol 68
  • d Thilda f 1853 i Enekullen till Långareds kvarn 72
  • s Casper f 1855 i Öna t Åred Västergård 74
  • s Leander Gabriel f 1862 död 1862
  • s Carl Otto f 1864 till Ljunglid Nårunga
  • s Linus f 1868 död 1869
  • änka Johanna Johansdotter f 1818 i Algutstorp änka efter Anders Petter Ståhl
  • d Anna Stina f 1844 i Lena ”döv” död 1922
  • d Maria f 1847 i Algutstorp t Skölvene 62
  • d Ella Maja f 1850 i Siene
  • s August f 1853 i Tolsgården död 1876
  • s Johan Fredrik f 1856 till Åred Nedergård 1875

hit 1859 från Tholsgårdens Soldattor

  • Katarina Olofsdotter f 1830 i St Klinten Ljur
  • August Olofsson f 1847 i St Klinten Ljur
  • Magnus Larsson f 1819 i Ljur död 1894 ”Hedninga-Magnus”
  • änka Klara Andersdotter f 1840 i Ljur änka 82m död 1899
  • d Selma Serafia f 1865 gift 1891
  • uä Hedvig f 1889
  • s Gunnar Isidolf f 1893
  • d Mathilda Maria f 1871 t Skogsbygden 89
  • s Johan Albin f 1877 till Alingsås land 1899

familjen hit 1887

  • Lars Fredrik Fingal f 1839 i Nårunga
  • h Kajsa Pettersdotter f 1834 i Nårunga
  • d Amanda Charlotta f 1863 t Tämta 80
  • d Alma Sabina f 1865 t Tämta 87
  • d Ada Thurinna f 1867 t Skogsbygden 85
  • s Johan Abel f 1868 t Nårunga Östergård 87
  • s Anders Linus f 1868 t Nårunga 85
  • d Eva Matthia f 1872 t Vänga 88

familjen hit från Åbacken 76

LJUR FATTIGPLAN FLINKABACKA

  • Johan Andersson-Flink f 1820 död 1890
  • h73 Maja Stina Svensdotter f 1833 omgift änka död 1901
  • d Amanda Sofia f 1855 g 85 i Nårunga
  • s Alexander f 1857(Benjaminsson) t Fristad 78
  • s Franz f 1859 (Benjaminsson) t Partille 81
  • s Ludvig f 1862 (Benjaminsson) t torpet Skaket
  • s Johan Viktor f 1865 (Benjaminsson) g i Ulriksberg Nårunga
  • d Eva Gustava f 1874 t Hol 88
  • d Hilma Maria f 1876 t Hol 94
  • d Hilda Paulina f 1879 t Skogsbygden 94

familjen hit 1875 från Iglabo

LJUR FRÄLSEGÅRDEN GÅRD 1

1846–1852

  • Andreas Johansson f 1822 i Nårunga död 1852
  • h Britta Maja Nilsdotter f 1820 i Ljur Västergård
  • d Anna Charlotta f 1847
  • d Mathilda f 1850
  • s Johan Fredrik f 1852

efter makens död gifte Britta Maja om sig i Gundlered

1852-ca 1880

  • Petter Olofsson Lyckorna

se Lyckorna Iglabo

ca 1880–1927

  • Leander Pettersson f 1857 i Lyckorna Ljur son till ovanstående
  • h87 Selma Augustsdotter f 1868 i Korpås Ornunga död 1934
  • d Anna Elin Elisabeth f 1888 g13 m Nils Stjerna Herrljunga
  • s Paul Arthur Valdemar f 1891 till Skattegården
  • d Alice Bertha Eleonora f 1893
    • g m Nils Fransson Vårgårda
  • s David Elof Leonard f 1895 se nedan
  • s Åke Henry Georg f 1905 till Tösse 27
    • g m Gunhild senare köpman i Göteborg

1927–1947

  • David Elof Leonard Leandersson f 1895 i Frälsegården
  • h27 Anna Märtha Linnea Svensson f 1904 i Horla
  • s Bernt Åke Lennart f 1928
  • s Sven Ebbe Torsten f 1931
  • s Håkan Olof Gösta f 1932

familjen till Alingsås 1947

1947-ca 1970

  • Nils Albert Olsson f 1895 i Alingsås död 1984
  • h Ingeborg död 1969
  • s Nils Ragnar f 1932 se nedan
  • s Carl-Olof f 1936 se nedan

familjen hit från Alingsås Landsförsamling

ca 1970–1997

  • Nils Ragnar Olsson f 1932 i Alingsås se ovan
  • Carl-Olof Olsson f 1936 i Alingsås se ovan

1997-

  • Paul Johansson f 1939
  • h Gerd f 1939

LJUR FRÄLSEGÅRDEN GÅRD 2

1841–1849

  • Peter Svensson f 1796 i Lida död 1842
  • h Christina Larsdotter f 1796 i Hjulsered
  • d Johanna f 1822 se nedan
  • s Sven f 1823 till Åred 45
  • s Lars f 1826 till backstuga Tån
  • s Johannes f 1828 till Flathult Skogsbygden
  • d Anna Cajsa f 1830 till Stommen 45
  • d Maja Lisa f 1833 till Västergården 46

familjen kom från Hjulsered

1849–1886

  • Petter Andersson f 1814 i Hästhagen död 1856
  • h Johanna Pettersdotter f 1822 i Hjulsered se ovan död 1893
  • s Pehr Gustav f 1849 till Ornunga Västergård
  • d Charlotta f 1852 död 1853
  • Johanna omgift med Andreas, son till Petter Olofsson Lyckorna Andreas Pettersson f 1833 i Hästhagen död 1920
  • d Selma Serafia f 1860 se nedan

1886–1927

  • Linus Pettersson f 1869 i Lafsan Skogsbygden död 1931
  • Oscar Pettersson f 1864 i Lafsan Skogsbygden
  • h86 Selma Serafia Andersdotter f 1860 i Frälsegården se ovan död 1915
  • d Amelia f 1888 död 1888
  • d Hanna Ellen Viktoria f 1889 ogift Frälsegården taxichaufför
  • d Anna Ester Ottilia f 1893 död 1895
  • d Anna Ester Eugenia f 1895 död 1896
  • s Nils Petrus Vilhelm f 1897 död 1897
  • d Astrid Linnea f 1900 död 1909

1927-ca 1965

  • Carl Agne Emanuel Brunnegård f 1900 i Brunnlid Siene död 1967
  • h27 Olga Hilda Viktoria Larsson f 1902 i Slätthult Skogsbygden död 1968
  • s Lars Rune Nathanael f 1927 till Adelsö 1960
  • d Anna Britta Margaretha f 1931 g m Torsten Karlsson Sävsjöos
  • s Bengt Olof Roland f 1935 g i Skattegården Vesene
  • s Thorvald Agne Birger f 1942 se nedan

ca 1965-

  • Thorvald Agne Birger Brunnegård f 1942 i Frälsegården se ovan
  • h71 Gun Ulla Ragnhild Andersson f 1948 i Tollered
  • s Carl Magnus f 1972
  • s Jonas Emanuel f 1974
  • s Agne Simon f 1982

LJUR FRÄLSEGÅRDEN GÅRD 3

1856–1861

  • Johannes Pettersson f 1833 i Vaselid
  • h Lovisa Pettersdotter f 1836 i Lyckorna dotter till Petter Olofsson Lyckorna
  • d Eva Carolina f 1857
  • s Carl Johan f 1860

familjen till Korpås Ornunga 1861

1861–1863

  • Petter Olofsson Lyckorna

1863–1893

  • Benjamin Pettersson f 1837 i Lyckorna son till Petter Olofsson
  • h63 Johanna Christina Andersdotter f 1842 i Hjulsered
  • s Carl Oscar f 1864 död 1864
  • s Valfrid Nathanael f 1871
  • s Carl Oscar f 1873
  • s Algot Viktor f 1875
  • d Hedda Christina Elisabeth f 1877 död 1881
  • s Herman Paul f 1879
  • s Adolf Edvard f 1880
  • d Hulda Eugenia Elisabeth f 1882

familjen till Borås 1893

1893-ca 1935

  • Franz Emil Andersson f 1869 i Ramnaklev Ornunga död 1942
  • h93 Ada Christina Johansdotter f 1871 i Stenatorp Algutstorp död 1966
  • s Nils Ragnar Petrus f 1894
    • gm Alice Leandersson Frälsegården till Vårgårda 1924
  • d Hildur Fransina Kristina f 1896 sjuksköterska till Sundsvall 1924
  • d Astrid Ingeborg Katarina f 1899 till Borås 31
  • s Franz Johan Herbert f 1902 se nedan
  • d Thyra Dagny Regina f 1904 till Borås 26
  • s Sven Georg Valdemar f 1907 död 1929
  • d Ella Alice Emelia f 1910 till Borås 49
  • s Sigvard Gustaf Fritjof f 1913 till Kullings-Skövde 1936

ca 1935–1978

  • Franz Johan Herbert Fransson f 1902 i Frälsegården död 1977
  • h47 Anna Lilly Viktoria Johansson f 1912 i Hökared död 1990

1978–1992

  • Ragnar o Carl-Olof Olsson Frälsegården

1992-

  • Roland Einar Håkansson f 1945
  • h 68 Ruth Karin f 1944
  • s Roland Mikhael f 1969
  • s Thomas Einar f 1971
  • d Maria Elisabeth f 1977

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ENEKULLEN (TIDIGARE GUNDLERED)

ca 1775-

  • Sven Andersson f 1750 i Hjulsered
  • h Katarina Andersdotter f 1751 i Siene död 1788
  • d Katarina f 1775 död 1795
  • s Anders f 1777 se nedan
  • s Petter f 1784
  • h(2) 88 Britta Persdotter f 1754 i Lommared Ornunga död 1833 s Gustaf f 1789 troligen död ung

ca 1830–1858

  • Anders Svensson-Glader f 1777 i Enekullen se ovan död 1847
  • h Johanna Fredrika Jonsdotter f 1795 i Timmele
  • d Anna Christina f 1826 i Hästhagen

mor och dotter flyttade till fattigstugan 1858

1858–1866

  • Carl Olofsson f död 1858
  • h Anna Katarina Pettersdotter f 1827 i Hjulsered
  • s Alexander f 1850 i Lyckorna
  • d Mathilda f 1853 i Ekedal
  • d Wilhelmina Albertina f 1856
  • s Johan Fredrik f 1858

familjen kom från torpet Ekedal 1858 och flyttade till Alingsås 1866

 

Troligen var här två ställen

1859–1873

  • Anders Magnus Johansson f 1830 i Ljur
  • h Cajsa Johansdotter f 1831 i Nårunga Klockaregård
  • d Ida Charlotta f 1860 död 1865
  • s Johan Emil f 1862 död 1863
  • d Selma Maria f 1864
  • s Johan Linus f 1866
  • d Betty Axelina f 1873

familjen flyttade till Lilla Långared 1873

1873

  • Anders Petter Svensson f 1836 i Skinte Kvinnestad
  • h Christina Johansdotter f 1836 i Tarsled

paret bodde här en kort tid flyttade sedan till Skinte Kvinnestad

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ENET (TIDIGARE GUNDLERED)

ca 1740–1764

  • Jacob Andersson f 1701 i Nårunga död 1761
  • h22 Elin Persdotter f 1698 i Ljur död 1773
  • d Kerstin f 1737 se nedan

familjen hade tidigare ägt Stora Långared

1764-

  • Torsten Olofsson f 1734 i Tarabo död 1807
  • h Kerstin Jacobsdotter f 1737 i Stora Långared se ovan död 1805
  • d Ella f 1764 död 1780
  • d Ingeborg f 1768 ogift död 1822
  • u ä Maria f 1804
  • s Jacob f 1769 död 1778
  • d Elin f 1774
  • d Sara f 1777 död 1778
  • d Sara f 1779 död 1779
  • d Kerstin f 1783 död 1785

c 1830-c 1840

  • Britta Persdotter f 1736 i Lida Soldattorp Nårunga änka död 1831
  • Johannes Bengtsson f 1800 i Ljur Skattegård död 1838
  • h Katarina Larsdotter f 1806 i Ljur
  • s Svante f 1829
  • d Anna Katarina f 1832 till Snärjeskullen
  • d Kristina f 1834 till Östtorp

familjen flyttade till torpet Östtorp

c 1840-c 1875

  • Anders Olofsson f 1809 i Gundlered död 1879
  • h Britta Svensdotter f 1809 i Tolsgården död 1887
  • s Andreas f 1830 i Frälsegården utflyttad 46
  • d Maja Greta f 1834 i Frälsegården se nedan
  • d Johanna f 1840 i Enet gift i Torslund
  • s Carl f 1846 död 1846

familjen hade tidigare ägt Frälsegården

c 1875–1903

  • Maja Greta Andersdotter f 1834 i Frälsegården
  • u ä Oscar Edvin f 1875 till Trollöled 1900

Maja Greta flyttade till sonen i Trollöled 1903

LJUR FRÄLSEGÅRDEN SNÄRJESKULLEN

1838–1856

  • Katarina Larsdotter f 1806 i Ljurs Stom död 1856
  • s Svante f 1829 dömd 46 dömd 49 t s 282 1865 (?)
  • d Anna Katarina f 1832 se nedan
  • d Stina död ung
  • s Jonas f 1836 ”lam i en arm” t s 282 1865 (?)

änka med barn kom hit från torpet Enet 1838

1856–1876

  • Johannes Andersson-Hult f 1833 i Sandvadet skräddare ”snärjesskräddarn”
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1832 i Enet se ovan
  • s Johan Fredrik f 1855 till Bredared 1887
  • d Thilda Paulina f 1859 till Örgryte 1885 gift i Alingsås
  • s Carl Gustav f 1861 gift 91 se Mossen
  • d Hilda f 1866 död 1870
  • d Anna Charlotta f 1870 död 1870

stugan brann 1876 familjen flyttade då till Mossen under Ljurs Stom se nedan

LJUR FRÄLSEGÅRDEN VÄSTRA ENET (TIDIGARE GUNDLERED)

c 1815–1834

  • Lars Jonsson f 1759 i Åred Västergård död 1828
  • h Anna Bengtsdotter f 1764 i Övre Kvarn Nårunga
  • d Sara f 1783 se nedan
  • Petter Nilsson f
  • h Sara Larsdotter f 1783 se ovan
  • s Peter f 1816
  • d Anna f 1818

familjen flyttade till Alingsås 1834

1834–1861

  • Katarina Svensdotter f 1797 änka efter Lars
  • s Johannes f 1832 (Larsson) i Kättlingabo till Åbacka Ornunga 1861
  • s Anders Petter f 1834 (Larsson) i Kättlingabo torpare i Gongstorp Nårunga

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ÖHAGEN

ca 1710-

  • Kettil Andersson-Ryberg f 1669 (?)död 1759
  • h Elin Larsdotter
  • s Lars f 1720 (?)
  • s Jon f 1724 (?)
  • d Ellika f 1725 (?)

Ca 1729

  • Anders Thoresson (Nårbäck?) f 1705 i Nårunga
  • h28 Anna Olofsdotter f 1704
  • s Tore f 1729

1730–40 talen

  • Ingeborg Karlsdotter f 1690 död 1754 dotter till Carl o Börtha

1750–1765

  • Carl Svensson-Skattman f 1720 död 1761
  • h50 Ingrid Hansdotter f 1722 död 1773
  • d Karin f 1751 död 1751
  • s Anders f 1753 död 1757

från Hulta rote Nårunga 1750

1765–1784

  • Sven Bengtsson f 1717 i Ornunga död 1784
  • h Ingegerd död 1764
  • d Margaretha f 1764
  • h(2) 65 Kerstin Jonsdotter

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ÖSTTORP

ca 1830–1860

  • Anders Andersson f 1791 i Siene död 1856
  • h Ingegerd Eriksdotter f 1795 i Ekeberget död 1873
  • s Johannes f 1821 till USA
  • s Anders Petter f 1829 t Ljurs backar 1847, senare t Ljurs Kvarn
  • s Carl f 1833 se nedan
  • s Andreas f 1839 till USA 1868

1860-

  • Carl Andersson f 1833 i Östtorp se ovan
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1839 i Mellomgärde Nårunga
  • s Johan f 1861

familjen till Ljurs Stom

1893–1963

  • Anders Herrman f 1837 i Ornunga död 1919
  • h Petronella Pettersdotter f 1833 i Enebacken död 1929
  • d Josefina f 1864 ogift död 1921
  • d Ida f 1866 till USA 1890
  • d Hilma Paulina f 1876 ogift död 1963 hit från Tholsgårdens Soldattorp

1963-

  • Alf Langdell

LJUR FRÄLSEGÅRDEN 7:6

1970-talet

  • Kjell Börje Oscar Linusson f 1946 i Solhäll Nårunga
  • h71 Ulla Margaretha f 1947
  • s Patrick Oscar f 1972
  • s Stefan Evert f 1975
  • Rolf Thure Brunnegård f 1951 i Brunnlid Siene
  • h 77 Lisbeth Maria f 1956
  • d Jenny Maria f 1975
  • s Erik Gustav f 1978
  • s Sven Arvid f 1983

LJUR FRÄLSEGÅRDEN 7:15

–1992

  • Familjen Roland Håkansson

till Ljur Frälsegård 7:3 1992

1992–

  • Jörgen Matthiasson f 1963
  • h Charlotte f 1965
  • d Theresa f1987

LJUR GUNDLERED ANNEDAL-LINDÅSEN

Kan ha varit två olika torp

1748-

  • Anders Hansson-Frisk f ca 1712 död 1797
  • h48 Anna Persdotter f 1720 i Nårunga kom från Hästhagen 48 död 1798
  • s Anders f 1748

1750-talet

  • Anders Carlsson f 1718 i Ryagärde Ornunga död 1798
  • h Kerstin Bengtsdotter från Ornunga Stom
  • d Ella till Ornunga Kvarn

1810-talet

  • Carl Andersson f 1782 i Hjulsereds Soldatstom
  • h Anna Jonsdotter f 1780 i Södra Björke
  • d Katarina f 1808 i Annedal
  • d Anna Maria f 1810 i Annedal

familjen flyttade till Källedal 1812

LJUR GUNDLERED LILLEGÅRDEN

efter namnet Gundla

-1650

  • Bryngel Bengtsson
  • h Elin Simonsdotter
  • d Elin

1650–1685

  • Erik Joensson

1685–1712

  • Bengt Svensson från Kättlingabo
  • h
  • d Karin

1690-talet var eventuellt två gårdar

  • Anders Svensson
  • h Gunnur Andersdotter
  • s Lars reste till Stockholm för utbildning 1693

1712–1722

  • Mikhael Andersson

1722

  • Sven Persson

1732–1740

  • Carl Carlsson
  • h
  • d Gunnur f 1730
  • d Elin f 1736

1740-ca1770

  • Anders Bengtsson f i Åred
  • h Katarina (Kerstin) Andersdotter f i Svenstorp
  • d Ingegerd f 1747 gift 67 i Ljur m Gabriel Larsson
  • d Katarina (Kerstin) f 1750 g 75 ev t Gundlered Västergård
  • s Bengt f 1752 död 1753
  • s Bengt f 1755
    • gm 83 Britta Eriksdotter Ljur Skattegården
  • d Elin f 1759 g 81 i Gundlered Västergården
  • s Jonas f 1764 g 94 i Kyrketorp Kvinnestad
  1. var det två gårdar ett tag eller också levde denna familj på undantag

ca1770-1791

  • Anders Olofsson-Fager f 1722 död 1796
  • h Kerstin Andersdotter f 1724 i Algutstorp
  • d Ingegerd f
    • gm 80 Olof A Björsbo
    • gm 93 Erik Bryngelsson (?)
  • d Maja f 1758
  • d Stina f 1763 se nedan

1791–1798

  • Jonas Johansson f 1766 i Åred Västergård
  • h91 Stina Andersdotter f 1763 se ovan

?? vart dessa tog vägen

1798–1830

Anders Eriksson f 1761 i Gundlered Smedsgården

  • h Kerstin Persdotter f 1763 i Kvinnestad
  • s Johannes f 1798 se nedan
  • s Andreas f 1802 till Blekene Asklanda, senare gift i Kringelsmad Algutstorp
  • s Petter f 1803 till Algutstorp 1830

1830–1836

  • Johannes Andersson f 1761 i Gundlered Lillegården se ovan
  • h Inggerd Andersdotter f 1811
  • s Anders Petter f 1830
  • d Christina f 1832
  • s Efraim f 1835

familjen flyttade till ett torp på Hultet 1836

1836–1842

  • Andreas Andersson f 1791 i Ledet Ljur
  • h Maja Andersdotter f 1795 i Ornunga Nordgården
  • d Katarina f 1820 i Ledet till Kättlingabo 1838
  • s Anders Petter f 1821 i Ledet till Gundlered Västergård 1839
  • d Johanna f 1824 i Ledet till Lyckorna
  • s Carl f 1827 i Ledet
  • d Christina f 1836 i Ledet

till backstugan Ledsbacken

1842–1849 (efter 1849 kvar på undantag)

  • Anders Pettersson f 1788 i Lena död 1860
  • h Britta Maja Jacobsdotter f 1795 i Alingsås
  • d Ella Maria f 1820 i Lena till Lena 1846
    • gm Andreas Pettersson f 1818 i Lena
  • s Carl Johan f 1825 i Lena se nedan
  • d Beata Christina f 1827 i Lena till Lena 42
  • s August f 1830 i Lena g 56 i Hökared
  • d Hedda Maria f 1833 i Lena död 1853
  • s Jan Fredrik f 1837 i Lena död 1854

1849–1882 (1894)

  • Carl Johan Andersson f 1825 i Lena se ovan död 1899
  • h Johanna Andersdotter f 1829 i Ornunga Simonsgården död 1896
  • s Johan Fredrik f 1849 till Gundlered Västergård
  • d Eva Charlotta f 1851gift i Lena 1878, Gallås Bergstena
  • s Janne Wilhelm f 1855 se nedan
  • d Hedda Karolina f 1858
    • gm 82 Janne Hjälmstedt Grude
  • d Selma Sofia f 1861
    • gm 91 August Eliasson Bergstena
  • s Anton Edvin f 1866 se nedan
  • d Alma Wilhelmina f 1869
    • gm Gustav Karlsson Gundlered Västergård
  • s Emil Linus f 1873 död 1877

Gården delades troligen här mellan sönerna Janne o Anton

LJUR GUNDLERED LILLEGÅRDEN GÅRD 1

1882–1918

  • Janne Wilhelm Karlsson f 1855 i Gundlered Lillegård se ovan
  • h82 Augusta Mathilda Johansdotter f 1865 i Grude
  • s Oscar Arthur Wilhelm f 1886 snickare i Sävedalen
  • d Hildur Elin Elisabeth f 1889
    • gm 11 Oscar Österberg till Borås
  • uä Viktor Enock f 1911
  • s Rudolf Einar Alexius f 1895 död 1914 till Borås 1918

1918-c 1930

  • Johan August Andersson f 1859 i Horla
  • h06 Anna Elvira Nilsson f 1881 i Övratorp Horla
  • d Märtha Sylvia f 1907 till Alingsås 1943
  • s Henry Lennart f 1909 se nedan
  • s Erik Gunnar f 1913
  • d Ruth Dorothea f 1916 till Alingsås 1943

familjen kom hit från Borås. (bytte hus i Borås mot gården med föregående ägare)

ca 1930-

  • Henry Lennart Andersson f 1909 se ovan d 1981
  • h 51 Sara Inga Karolina Johansson f 1922 i Sjötorp Ornunga död 1993
  • d Berit Viola f 1952 se nedan
  • d Gunnel Irene f 1956 gm Martin

ca 1993-

  • Håkan Olsson
  • Berit Andersson se ovan

LJUR GUNDLERED LILLEGÅRDEN GÅRD 2

1894–1913

  • Anton Edvin Karlsson f 1866 i Gundlered Lillegård se ovan
  • h 94 Selma Pettersdotter f 1865 i Kyrketorp Kvinnestad
  • d Ester Gertrud Antonia f 1895
  • s Eskil Hjalmar Nathanael f 1897
  • d Annie Amalia Elisabeth f 1898
  • d Tensy Dagmar Cecilia f 1900
  • d Rakel Signe Alida f 1906
  • s Carl Folke Allan f 1908 (Carnebring)

familjen till Alingsås 1913

1913–1917

  • Karl Alfred Johansson f 1877 i Algutstorp
  • h11 Anna Kristina Johansson f 1884 i Hassle
  • s Carl Gustaf Reinhold f 1911 i Hassle
  • s Johan Arvid Thure f 1912 i Hassle
  • s Torsten Anton Gunnar f 1913
  • s Sven Hjalmar Emanuel f 1915
  • s Knut Olof Bertil f 1917

familjen kom 1913 från Falköpings Landsförs. och flyttade 1917 till Algutstorp

1917–1921

  • Josef Ivar Andersson f 1884 i Kullen Ljur
  • h17 Berta Emelia Gustavsson f 1892 i Ljur död 1920
  • s Bertil Josef Ingemar f 1917
  • d Lilly Gunborg Evelina f 1920

familjen till Kullen 1921

1921–1942

  • Edvin Rickard Ekman f 1880 i Gundlered Västergård död 1942
  • h17 Anna Esther Wilhelmina Ljunggren f 1891 i Horla
  • s Nils Rickard Mattheus f 1918 se nedan
  • d Nanna Cecilia f 1920
    • gm Yngve Oscarsson Skogsbygden
  • s Olof Harry Nathanael f 1923 gift i Fåglum

1942–1972

  • Nils Rickard Mattheus Ekman f 1918 i Gundlered
  • hushållerska Elsa Linnea Josefina Ryhnell f i Lena

1972–1980

  • Jan Erik Benny Carlsson f 1943 i Alingsås
  • h66 Siv Mirjam Gustavsson f 1946 i Edsvära
  • s Jens Thomas Mikhael f 1966
  • s Hans Christer Jörgen f 1967

1980–1983

  • Jan Andrén Hjulsered

1983–1986

  • Jan Gunnar Berggren f 1951
  • h Lena Birgitta f 1945

1986-

  • Jan Christer Cornbäck f 1944
  • Maud Jeanette Linnerborg f 1958
  • s Stanley
  • s Robert

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN (SKATTEGÅRDEN)

-1646

  • Per Ambjörnsson
  • h Elin Jonsdotter

1646–1665

  • Anders Eriksson smed

1669

  • Sven Hansson

1675–1702

  • Anders Bengtsson se nedan

ca 1700 delades gården i 2 delar

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN GÅRD 1

1702

  • Bryngel

1707

  • Olof

1722

  • Anders Olofsson

1727

  • Torsten Nilsson

1732

  • Per Bryngelsson

1746–1774

  • Per Andersson f 1717 i Gundlered (?) död 1787
  • h46 Kerstin Andersdotter f 1723 död 1747
  • s Lars f 1747 till Bänatorp Västergård Algutstorp
  • h(2) 48 Karin Toresdotter f från Bollebygd
  • d Kerstin f 1749 se nedan
  • d Margaretha f 1752 död 1754
  • d Elin f 1756 död 1756

1775–1799

  • Olof Andersson f 1745 i Grude död ca 1790 son till Anders Olofsson
  • h Kerstin Persdotter f 1749 i Gundlered se ovan
  • d Katarina f 1773 död 1789
  • d Elin f 1775 se nedan
  • s Anders f 1779 död 1780
  • h(2) Ingegerd Andersdotter f 1760 i Algutstorp
  • d Stina f 1782 död 1788
  • s Anders f 1784 till Blekene Asklanda
  • s Olof f 1788 g 16 i Nolhagen Ljur

Ingegerd omgift se nedan

  • Ingegerd omgift med Erik Bryngelsson f 1751 i Romnefall Asklanda
  • d Stina f 1792
  • d Ingegerd f 1795
  • d Annika f 1799 gift i Kröjtsatorpet Ornunga

1799–1815

  • Johannes Assmundsson f 1769 i Halla Ljur
  • h99 Elin Olofsdotter f 1775 i Gundlered se ovan
  • d Stina f 1800 gift i Ramstorp Ljur
  • d Maria f 1802 gift i Ekeberget Ljur
  • d Katarina f 1804 gift i Grönelid Ljur
  • s Anders f 1806 död 1810

1815–1846

  • Johannes Larsson f 1788 i Ljurs Stom död 1850
  • h15 Maja Persdotter f 1795 i Gundlered Västergård död 1851
  • d Anna Greta f 1815 se nedan
  • d Katarina f 1818 se nedan
  • s Anders f 1820 struken??
  • s Andreas f 1822 till Alingsås 1842
  • d Kristina f 1825 se nedan
  • d Johanna f 1829 gift i Kättlingabo 52
  • s Carl f 1833 till Åred 1849

1835–1836

  • Andreas Andersson f 1805 i Hökared
  • h Anna Greta Johansdotter f 1815 i Gundlered se ovan
  • d Johanna Christina f 1835
  • familjen flyttade till Barnegården 1836

1837-c 1840

  • Benjamin Jonsson f 1816 i Åred Västergård
  • h Katarina Johansdotter f 1818 i Gundlered se ovan
  • s August f 1838

familjen flyttade till Hjulsered 1840

1846–1864

  • Anders Petter Andersson f 1821 i Åred
  • h Christina Johansdotter f 1825 i Gundlered se ovan
  • d Anna Charlotta f 1846 död 1846
  • s Johan Fredrik f 1847 död 1847
  • s Johan Fredrik f 1848 död 1849
  • d Clara f 1850 till Algutstorp 1868
  • d Mathilda f 1853 död 1854
  • d Eva Charlotta f 1856 till USA 1869
  • s Claes f 1859 till USA 1869
  • d Petronella f 1862 död 1862
  • d Emma Gustava f 1864 till USA 1869

familjen bodde på undantag 1864 och emigrerade till USA 1869

1864–1867

  • Lars Johansson f 1819 i Algutstorp
  • h Katarina Johansdotter f 1807 i Nårunga
  • s Johan Fredrik f 1847 i Kvinnestad

familjen kom från Uddetorp Östergård i Kvinnestad 1864 och emigrerade till USA 1867

1867–1870

  • Anders Johan Larsson f 1840 i Uddetorp Vg Kvinnestad
  • h Annika Johansdotter f 1838 i Ornunga
  • d Selma Fredrika f 1868
  • d Alma Wilhelmina f 1870

familjen flyttade till Ornunga 1870

Gården såldes till kronan och blev kronojägarebostad

c 1870–1912

  • Carl Gustav Adolf Frantzich f 1842 i Åred Mellomgård kronojägare
  • h Karolina Persdotter-Kopp f 1848
  • d Hulda Viktoria f 1873 till Svärdsjö 1901
  • d Lotten Julia f 1875 till Alingsås stad 1912
  • s Oscar Woijdich f 1877 t Göteborg Domkyrko 1906
  • s Jan Konrad f 1880 död 1880
  • s John Leonard f 1881 till USA 1901
  • d Anna Cecilia f 1884 till Nottebäck 1915
  • s Carl Gustav Adolf f 1887 till Alingsås stad 1812
  • s Petrus Valdus f 1890 död 1894
  • s Erik Tiberius f 1894 död 1898

familjen flyttade till Alingsås stad 1912

1912-c 1925

  • Arthur Joelsson-Norén f 1862 i Nårunga kronoarrendator
  • h Alma Kristina Andersdotter f 1866 i Algutstorp
  • s Oscar Emanuel f 1885 se nedan
  • d Anna Christina f 1887 till Bälinge 1925
  • d Elin Natalia f 1889 till Sala 1925
  • d Ester Elisabeth f 1892 ogift Alingsås död 78
  • d Märtha Maria f 1895 g 1914 m Walfrid Svensson Rörbotten
  • s Nils Anton Gunnar f 1897 till Kullings Skövde 1932
  • s Sven Olof f 1900 gift i Larsbo Skogsbygden
  • d Signe Emelia f 1905 till Montana USA 1928
  • d Astrid Olivia Charlotta f 1908 g Karlson Ulricehamn
  • d Edith Elvie Adela f 1910 till Alingsås 1930

c 1925–1952

  • Oskar Emanuel Norén f 1885 se ovan friköpte fastigheten
  • h Anna Emelia Johansson f 1890 i Ärtemark död 1944
  • d Anna Gunborg Linnea f 1930 gift m Bengt Pettersson Böstorp Algutstorp

1952–1972

  • Erik Albin Andersson f 1905 i Lena
  • h Signe Karolina Andersson f 1905 i Bäreberg
  • s Lars Erik Rune f 1937 gift i Kättlingabo
  • s Sven Olof f 1938 till Kullings-Skövde 1960 g m Gunhild Irene Hedin
  • d Lena Erika f 1941 till Alingsås 56
  • d Mona Christina f 1943 g m Mats Jonsson Anhult, till Hoberg

1972–1998

  • Stig Lars-Ivar Hermansson f 1947

1998-

  • Lennart Håkansson f 1961
  • h Christina f 1962

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN GÅRD 2

1700–1712

  • Assmund

1712-c 1750

  • Anders Persson f 1676 död 1758 son till Per o Karin
  • h Ingeborg Svensdotter f 1688 död 1760 dotter till Sven o Anna
  • s Per f 1724 död 1724
  • s Erik f 1725 se nedan
  • d Karin f 1731 troligen g m Anders Jonsson Ledet

c 1750–1783

  • Erik Andersson f 1725 i Gundlered se ovan död 1771
  • h Karin Eriksdotter f 1720 i V Skattegården Tämta död 1807
  • d Maria f 1752 död 1772
  • d Annika f 1757 se nedan
  • d Karin f 1758
  • s Anders f 1761 till Gundlered Lillegård
  • d Elin f 1765 troligen död ung

1783–1815

  • Sven Bengtsson f 1758 i Hjälmryd Kvinnestad
  • h Annika Eriksdotter f 1757 i Gundlered se ovan
  • s Bengt f 1790 se nedan

1815–1839

  • Bengt Svensson f 1790 i Gundlered död 1842
  • h13 Kerstin Gabrielsdotter f 1787 i Hjulsered
  • s Anders f 1814 t Romnefall Asklanda
  • d Katarina f 1816 gift i Hjulsered
  • d Maria f 1819 gift i Halla
  • d Ella f 1822 död i Halla 1847 ogift
  • s Sven f 1826 till Rörbotten

familjen bodde på undantag från ca 1840

1839–1878

  • Johannes Larsson f 1813 i Ryagärde Ornunga död 1890
  • h Anna Britta Olofsdotter f 1815 i Hol
  • s August f 1839 till Sandbacken 1867
  • d Anna Katarina f 1841 till Lundby 1866
  • s Casper f 1844 (Lindgren) kronojägare Fåglavik
  • d Albertina f 1848 gift 71 m Anders Petter Svensson Ljurs Kvarn
  • d Johanna Christina f 1850 se nedan
  • s Alfrid f 1853 se nedan
  • s Henrik f 1855 se nedan
  • d Mina Justina f 1858 se nedan

1878–1879

  • Alfrid Johansson-Lindgren f 1853 i Gundlered se ovan
  • h78 Christina Jonasdotter f 1857 i Skölvene
  • d Anna Davida f 1879

familjen emigrerade till USA 1879

1879–1882

  • Henrik Johansson f 1855 i Gundlered se ovan
  • h Johanna Henriksdotter f 1856
  • d Alma Matthia f 1880
  • d Mina Josefina f 1882
  • familjen emigrerade till USA 1882

Johannes Larsson köpte tillbaka gården och delade upp den

en del till dottern Johanna Christina och en del till dottern Mina Justina

Del 1 August Pettersson f 1845 i Kvinnestad

  • h Johanna Christina Johansdotter f 1850 i Gundlered se ovan
  • d Hanna Davida f 1878
  • s Karl Axel f 1879
  • d Hilma Viktoria f 1881

familjen hade tidigare hyrt hos Fredrik Karlsson i Västergården och flyttade till USA 1883

Del 1 såldes vidare till:

  • Johan August Pettersson-Röjd f 1855 i Asklanda
  • h Eva Charlotta Andersdotter f 1855 i Ornunga
  • s Oscar Julius f 1878
  • d Eva Elisabeth f 1880

familjen kom från Hallavad Ornunga Spångakil och emigrerade 1885 till USA

Del 1 såldes 1885 till:

  • Ella Maria Bengtsdotter f 1842 i Kvinnestad änka 1885 död 1924

Del 2 

  • Johan August Andreasson f 1852 i Ryagärde död 1933
  • h85 Mina Justina Johansdotter f 1858 i Gundlered se ovan död 1934
  • d Hulda Wilhelmina f 1886 gift m Oscar Andersson Sölvatorp Kullings-Skövde
  • s Carl Oscar Rickard f 1888 död 1891
  • s Johan Adolf Ludvig f 1889 gift i Malryd Tämta
  • d Anna Linnea f 1891 ogift Gundlered död 1958
  • d Ester Elisabeth f 1892 död 1893
  • s Johan August Rickard f 1895 till USA 1914
  • d Astrid Edith Elisabeth f 1898 ogift Gundlered
  • d Elsa Christina Valborg f 1902 g 25 m Per Magnusson Rättaregården Asklanda

J A Andreasson ovan köpte senare även Del 1

c 1930–1981

  • Anna Linnea Andreasson f 1891 i Gundlered se ovan
  • Astrid Edith Elisabeth Andreasson f 1898 i Gundlered se ovan död 1981

1981-

  • Ove Håkan Andersson f 1948
  • h Birgitta Ann-Sofie Karlsson f 1947
  • s Håkan Daniel f 1985
  • s Fredrik Matthias f 1986
  • s Niklas Gunnar f 1988
  • d f 1990

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN GÅRD 3

Troligen en tredje gård på 1700-talet

c 1730–1780 (?)

  • Lars Svensson f 1712 i Hjulsered död 1760
  • h34 Kerstin Andersdotter f 1713 i Hulvik död 1743
  • d Elin f 1735 till Hjulsered
  • s Sven f 1738 död 1739
  • d Kerstin f 1740
  • h(2) Elin Gabrielsdotter f 1715 i Ljur död 1750

1780-c 1805

  • Anders Larsson-Norberg f 1739 död 1805
  • h80 Annika Olofsdotter f 1754 i Gundlered
  • h(2) Inggerd Jonsdotter f 1742 i Hudene
  • 2 barn

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN BACKSTUGA

1820–1830 talen

  • änka Elin Olofsdotter f 1775 i Gundlered död 1838
  • d Maja f 1802 (Johansdotter) lyst m Per Nilsson St Långared
  • uä Per Gustav f 1829 gift i Hästhagen

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN RÖRBOTTEN

1862–1903

  • Sven Bengtsson f 1826 i Gundlered Smedsgård snickare
  • h Anna Cajsa Svensdotter f 1833 i Horla
  • d Eva f 1859 piga ogift
  • s August f 1861 till USA 1882
  • s Fredrik f 1864 till USA 1889
  • s Emil f 1867 smed i Söderlund Ljur
  • s Edvin f 1869 till USA
  • d Selma f 1872 piga ogift
  • s Walfrid f 1875 se nedan
  • d Hilma Viktoria f 1880 g m Rickard Gustavsson Frinnestad Grude

Sven med familj bodde först på undantag i hans hem i Smedsgården och tog sedan upp detta torp

1903-c 1925

  • Walfrid Svensson f 1875 i Rörbotten se ovan död ca 1925
  • h(1) 02 Emma Mathilda Karlsdotter f 1871 i Sandbacken Nårunga
  • d Gunhild Susanna f 1903
  • d Alice Emelia f 1906
  • h(2) 14 Märtha Maria Norén f 1895 i Gundlered
  • s Sven Walfrid Mattheus f 1916
  • d Anna Maria Kristina f 1919

familjen flyttade till Asklanda ca 1925

1925–1933

  • Ada Larsson f 1874 i Asklanda

1933–1934

  • Carl Emanuel Ljunggren f 1904 i Horla
  • h Agnes Alice Margaretha Stening f 1911 i Bögared Skogsbygden
  • s Mats Alvar f 1933

familjen flyttade hit från Skogsbygden och flyttade härifrån till Fullestad, Nårunga Klockaregård, Horla och slutligen Osdal

1945–1952

  • Henrik Karlsson f 1877 i Östergötland fd mjölnare änkling 1938
  • s Erik Helge f 1920 gift i Hallavad Ornunga 1949

1952-

Jonas Johansson

LJUR GUNDLERED VÄSTERGÅRDEN GÅRD 1

-1649

  • Tore Persson
  • h Håfri Jonsdotter från Hjulsered
  • s Anders soldat i Gundlered gift med Ingeborg Persdotter
  • s Joen se nedan
  • s Per
  • troliga döttrar: Kerstin, Christina, Ingrid

1649–1663

  • Joen Thoresson

1663–1675

  • Anders Persson från Stora Långared

1675

  • Bengt

1682

  • Per

1699–1710

  • Anders Andersson

1710–1716

  • Jon

1717-c 1720

  • pigan Gunnela se nedan

c 1720–1774

  • Bryngel Andersson f 1682 i Gundlered? död 1758 son till Anders o Kerstin
  • h Gunnela Andersdotter f 1693 död 1741 troligen ovanstående
  • s Anders f 1729 g 53 t Galstad Östergård Asklanda
  • h(2) 41 Ingrid Gudmundsdotter f 1703 i Ljur Tholsgård död 1773
  • s Anders f 1743 död 1743
  • d Karin f 1744 död 1746
  • d Gunnela f 1746 se nedan s Gudmund f 1751 t Eklanda Siene 69
  • d Karin f 1755

1774-c 1820

  • Olof Jonasson f 1750 i Starabo Bergstena död 1823 son till Jonas Olofsson o Inggerd Jonsdotter
  • h74 Gunnela Bryngelsdotter f 1746 i Gundlered se ovan
  • d Maria f 1775
  • d Inggerd f 1777
  • h(2) Elin Andersdotter f 1760 i Gundlered Lillegård
  • s Johannes f 1780 till Hol
  • d Annika f 1782 g12 m Lars Svensson Ryagärde
  • s Bengt f 1785
  • s Anders f 1787 se nedan
  • d Elin f 1789
  • s Jonas f 1792 ogift död 1829
  • d Stina f 1794 g m Anders Johansson Stenatorp Algutstorp
  • d Margaretha f 1796
  • s Anders f 1798
  • s Johannes f 1802

c 1820-c 1840

  • Anders Olofsson f 1787 i Gundlered se ovan
  • h Maja Andersdotter f 1790 i Ljurs Stom
  • d Ella f 1829

familjen flyttade till backstugan Klinten ca 1840

c 1840–1859

  • Carl Pettersson f 1814 i Alingsås hade fallandesot till Borås 63
  • h Lena Olofsdotter f 1811 i Lena död 1851
  • uä Johannes f 1834 i Lena till Bråttensby 56
  • s Carl Fredrik f 1841 till Lena 55
  • s Anders Petter f 1842 död 43
  • s Johan Petter f 1844 hos farbror i Alingsås
  • d Anna Christina f 1847 till Lena 62
  • s Erik Gustav f 1851 till Östad barnhus 56

1859–1861

  • Thure Frantzich Lommared
  • Andreas Andersson f 1835 i Ljur Lillegård
  • h Ella Andreasdotter f 1833 i Ornunga
  • s Carl Johan f 1860 död 1860
  • d Ida Paulina f 1861

familjen flyttade Björkelund 1861

1863–1864

  • Johannes Jacobsson f 1833 i Hönestorp Vesene
  • h Maja Lisa Svensdotter f 1836 i Ornunga
  • s Viktor Emil f 1859 i Kvinnestad
  • s Albert Linus f 1860 i Kvinnestad
  • s Axel Robert f 1863

familjen kom från Uddetorp i Kvinnestad och flyttade t Gundlered Smedsgård 64, vidare till Ljur Västergård 1867

1862 (?)-1885

  • Lars Andersson f 1813 i Siene död 1892
  • h Anna Christina Olofsdotter f 1821 i Nolhagen Ljur död 1908
  • s Carl f 1844 i Hökared (Fagerström) t USA 1881
  • d Johanna Christina f 1846 i Hökared till Gundlered Västergård Gård 2
  • d Fredrika f 1848 i Hökared se nedan
  • d Mathilda f 1850 i Hökared till USA 1883
  • d Charlotta f 1852 i Kättlingabo till Göteborg 1872
  • d Clara f 1854 i Kättlingabo till USA 1883
  • s August f 1857 i Kättlingabo till Palestina???? 1878

familjen kom från Kättlingabo

1885–1913

  • Anders Petter Andreasson-Fin f 1852 i Molla
  • h 82 Fredrika Larsdotter f 1848 i Hökared se ovan död 1913
  • uä Axel Edvin f 1877 till USA
  • s Karl Gustav Adolf f 1885 till USA 1905 ägare men vistades i USA

1913–1941

  • Fredrik Pettersson f 1854 i Skogsbygden
  • h07 Selma Karolina Johansson f 1869 i Nårunga
  • d Edith Maria f 1895 gift 29 m Oscar Karlsson Kättlingabo

Gården är numera öde

LJUR GUNDLERED VÄSTERGÅRDEN GÅRD 2

Gården avdelades 1873 från Gård 1

1873-

  • Anders Petter Johansson f 1841 i Essunga död 1920
  • h73 Johanna Christina Larsdotter f 1846 se Gundlered Västergård Gård 1 död 1922
  • s Johan Alfred f 1875 död 1876
  • d Alma Josefina f 1877 ”dövstum”, ”idiot” död 1910
  • s Wilhelm Arvid f 1879 till Örgryte 1897

Eventuellt samma gård

  • Petter Ekman f 1818 i Herrljunga död 1894
  • h Elin Jonasdotter f 1815 i Horla död 1889
  • s Karl August f 1853 se nedan
  • d Mina Albertina f 1858 till Göteborg 1876
  • s Alexander f 1861 gift i Ryagärde Ornunga 89
  • Karl August Pettersson-Ekman f 1853 död 1936
  • h 79 Klara Andreasdotter f 1843 i Ornunga död 1918
  • s Edvin Rickard f 1880 till Gundlered Lillegård

Gården senare i sambruk med Lillegården

LJUR GUNDLERED VÄSTERGÅRDEN GÅRD 3

Gården styckades från Gård 1 ca 1740

1740–1777

  • Lars Andersson f 1703 död 1789 eventuellt bror till Gunnela A i Gård 1
  • h Elin Eriksdotter f 1705 död 1761 dotter till Erik o Marit
  • s Sven f 1744
  • d Britta f 1749 död 1749
  • d Britta f 1750
  • h(2) Ingrid Månsdotter f död 1804
  • s Anders f 1764
  • d Beata f 1766

familjen bodde på undantag efter 1777

1777–1794

  • Gunnar Jonsson f 1736 i Lilla Långared död 1793
  • h Kerstin Andersdotter f 1752 i Gundlered Lillegård dotter till Anders Bengtsson
  • d Elin f 1770 se nedan
  • s Bengt f 1780 gift 15 m Ella Gabrielsdotter Hjulsered

1794–1830

  • Per Karlsson f 1761 i Öna död 1806
  • h94 Elin Gunnarsdotter f 1777 i Gundlered se ovan
  • d Maja f 1795 gift med Johannes Larsson Gundlered Smedsgård
  • d Stina f 1800 gift 20 m Jonas Johansson Hukedal
  • d Ella f 1803 gift i Åred Östergård

Elin omgift 1807 med

  • Olof Torstensson f 1785 i Åbacka Ljur (Torsten Malm o Maria Greta Andersdotter)
  • s Andreas f 1807 död 1807
  • s Anders f 1809 ägare Frälsegården
  • s Petter f 1812 ägare bl.a. Lyckorna
  • s Andreas f 1815 gift i Kämpagården
  • d Katarina f 1817 gift i Kyrkebacken
  • d Maja Stina f 1819 gift i Hagen
  • s Carl f 1822 gift i Kullen

familjen flyttade till backstugan Källeberg 1830

1830–1832

  • Johannes Andersson f 1799 i Åbacka
  • h Maja Bengtsdotter f 1805 i Asklanda
  • s Anders Magnus f 1830

till Långared 1832

1832–1840

  • Sven Johansson f 1800 i Svenstorp död 1840
  • h Inggerd Andersdotter f 1800 i Åred Västergård död 1867
  • s Johannes f 1825 i Åred Västergård gift Nyhagen Ljur
  • s Andreas f 1830 i Smedsgården gift i Stockabo Kvinnestad
  • d Christina f 1833 gift i Västerlid Nårunga
  • s Benjamin f 1836 död 1837
  • s August f 1838 gift i Olstorp Algutstorp

familjen bodde på undantag efter 1840

1840–1862

  • Petter Persson f 1818 i Nårunga död 1862
  • h(1) Maja Stina Andersdotter f 1826 i Horla död 1854
  • d Anna Christina f 1849 död 1854
  • s August f 1849 död 1849
  • s Casper f 1851 till Iglabo 66
  • d Clara f 1853 till S Björke 67
  • h(2) Britta Maja Nilsdotter f 1820 i Ljur Västergård
  • d Anna Charlotta (Andersdotter) f 1847 i Frälsegården g m A P Nätt Ornunga
  • d Mathilda (Andersdotter) f 1850 i Frälsegården gift i Olstorp Bälinge
  • s Johan Fredrik (Andersson) f 1852 gift i Alingsås
  • d Ida Charlotta (Pettersdotter) f 1856 gift i Kyrketorp Kvinnestad
  • s Alexander f 1857 gift i Skjutshagen Ornunga
  • s Claes Johan f 1860 polis i Alingsås

De flyttade till backstuga i Gundlered 1862

1863–1864

  • Jan Henrik Johansson f 1841 i Ljur
  • h63 Johanna Gabrielsdotter f 1842 i Ljur

De flyttade till Tholsgården 1864

1864–1878

  • Carl Andersson i Gundlered Lillegård

Gården delades här i 3 delar. 1 del såldes till de två andra Västergårdarna

1 del till Carls son Janne i Lillegården och en del till Carls son Fredrik

1878–1891

  • Johan Fredrik Karlsson f 1849 i Gundlered Lillegård
  • h Beata Kristina Johansdotter f 1849 i Bergstena
  • d Ellen Viktoria f 1878
  • d Frida Eugenia f 1881
  • s Henning Fridolf Ferdinand f 1884
  • d Bertha Nadeschda? Sofia f 1887

familjen flyttade till Lena 1891, bodde först i Östadkulle senare i Alingsås

1891–1923

  • Gustaf Leonard Karlsson f 1860 i Stockholm
  • h91 Alma Vilhelmina Karlsdotter f 1869 i Gundlered Lillegård syster till Fredrik
  • d Bertha Emelia f 1892 gift 16 m Ivar Andersson Kullen Ljur
  • s Martin Georg f 1895 (Aldrén) var i USA till Kullings-Skövde 1921

Gustav o Alma till Kullings-Skövde 1923

1924–1929

  • Anton Edvin Svantesson f 1870 i Ljur
  • h24 Ada Larsdotter f 1867 i Siene död 1924
  • d Hanna Natalia f 1893 död 1928
  • d Annie Hulda Viktoria f 1896 i Siene se nedan
  • s Sven Agne Folke f 1902 död 1926
  • d Agnes Julia f 1906 död 1925
  • d Dagny Judith Maria f 1910 död 1926

familjen kom från Siene 1924

1929–1930

  • Agnar Sixten Larsson f 1898 i Borås
  • h29 Annie Hulda Viktoria Svantesson f 1896 i Siene

De flyttade till Algutstorp 1930

1932–1956

  • Gustaf Emanuel Jacobsson f 1892 i Hemsjö död 1975
  • h Alfrida Josefsson f 1896 i Rölanda död 1964
  • s Carl Hugo f 1922 se nedan
  • Sven Jacob Martin Jacobsson f 1882 i Hemsjö grovarbetare död 1953

dessa kom från USA 1932

1956-

  • Carl Hugo Jacobsson f 1922 i USA
  • h56 Inger Viola Linnea f 1934
  • d Ann-Marie Gun Linnea f 1958 g Karlsson Åsgärde Nårunga
  • s Kjell Arnold Hugo f 1961

LJUR GUNDLERED EKEBERGET

c 1820–1829

  • Inggerd Andersdotter f 1760 i Algutstorp död 1827 änka efter Erik (svärmor)
  • Anders Andersson f 1791
  • h Inggerd Eriksdotter f 1795
  • s Johannes f 1821
  • s Andreas f 1824 död 1824
  • s Andreas f 1825
  • s Anders Petter f 1829 ”Ljurskamjölnarn”

familjen flyttade till Östtorp Frälsegården nära Snärjeskullen 1829 eller 1830

1830–1831

  • Lars Andersson med familj

senare i Önahed

1831–1844

  • Johannes Abrahamsson f 1788 i Hjälmeryd Kvinnestad
  • h Katarina Andersdotter f 1784 i Ledet
  • s Anders f 1817 i Galstad
  • d Johanna f 1823 i Galstad

familjen flyttade till Ramnaklev Kvinnestad 1844

1844-c 1890

  • Sven Pettersson f 1819 i Ljur död 1863
  • h Katarina Andersdotter f 1820 död 1900
  • d Johanna Christina f 1841 gift i Bänatorp
  • d Maria Charlotta f 1843 troligen död ung
  • d Anna Charlotta f 1848 se nedan
  • s Casper f 1851 till Grude 1869
  • s Johan Fredrik f 1854 död 1879

ca 1890–1938

  • Anna Charlotta Svensdotter f 1848 i Ljur se ovan död 1938

Denna familj bodde troligen också en tid ca 1860 på Ekeberget

  • Maja Johansdotter f 1802 i Gundlered??
  • s Per Gustav f 1829 se nedan
  • Per Gustav Pettersson f 1827 i Gundlered?
  • h56 Johanna Andersdotter f 1827 i Ledet
  • s Fredrik f 1859 död 1860

LJUR GUNDLERED KLINTEN

c 1800–1830

  • Anders Andersson f 1774 i Slätthult Skogsbygden son till Andreas Olofsson död 1829
  • h07 Annika Olofsdotter f 1772 i Berget Algutstorp dotter till Olof Ambjörnsson o Anna A
  • s Olof f 1803 se nedan
  • d Christina f 1811
  • d Anna Greta f 1811
  • s Johannes f 1812

1830–1861

  • Olof Andersson f 1803 i Gundlered se ovan död 1861
  • h Stina Andersdotter f 1805 i Sörgärdet (?) död 1859
  • d Anna Maja f 1827 till Gundlered 1848
  • d Katarina f 1830 till Fattigstugan 1861
  • d Christina f 1833 till Bollebygd 1849
  • d Anna Lisa f 1838 död 1860
  • s Anders Magnus f 1843 död 1844
  • s Johan Petter f 1845 död 1845
  • s August f 1847

De flyttade till Fattigstugan 1861

1861-

  • Petter Ekman f 1818 i Herrljunga död 1894
  • h Elin Jonasdotter f 1815 i Horla död 1889
  • s Karl August f 1853 till Gundlered Västergård 1880
  • d Mina Albertina f 1858 till Göteborg 1876
  • s Alexander f 1861 till Ryagärde

Familjen kom från Hökared. Torpet slogs samman med den del i Gundlered som sonen Karl köpte ca 1880.

LJUR GUNDLERED KLINTEN

c 1820–1856

  • Anders Olofsson f 1807 död 1857
  • h Maja Andersdotter f 1793 död 1855
  • d Ella f 1829 se nedan

1856–1867

  • Magnus Andreasson f 1828 i Ryatorpen
  • h Ella Andersdotter f 1829 i Klinten se ovan
  • s Johan August f 1856
  • d Ida Charlotta f 1858
  • s Claes Fredrik f 1860
  • d Selma Carolina f 1863
  • s Emil f 1867

familjen flyttade till Hol 1867

1867–1871

  • Johannes Jacobsson f 1833 i Vesene
  • h Maja Svensdotter f 1836 i Ornunga
  • s Viktor Emil f 1859 i Kvinnestad
  • s Albert Linus f 1860 i Kvinnestad
  • s Axel Robert f 1863 i Ljur
  • d Selma Serafia f 1867
  • d Alma Maria f 1871

Familjen kom från Gundlered Smedsgård och flyttade till Heden?

1887-

  • Britta Maja Nilsdotter f 1820 i Ljur Västergård änka efter Anders Johansson och Petter Persson

LJUR GUNDLERED KÄLLEBERG

1830–1845

  • Olof Torstensson f 1785 i Åbacka Ljur död 1846
  • h Elin Gunnarsdotter f 1777 i Gundlered Västergård död 1851
  • s Anders f 1809 till Frälsegården
  • s Peter f 1812 till Hästhagen och Lyckorna
  • s Andreas f 1815 till Kämpagården
  • d Katarina f 1817 t Gundlered 1839
  • d Maja Stina f 1819 se nedan
  • s Carl f 1822 till Kullen Hjulsered

Familjen ägde först Gundlered Västergården

1845–1852

  • Johan Johansson f 1820 i Äckran Nårunga
  • h Maja Stina Olofsdotter f 1819 i Gundlered se ovan
  • s August f 1843
  • s Benjamin f 1846
  • d Anna Charlotta f 1849 död 1851
  • s Ernst f 1852

familjen flyttade till Ekedal 1852

1852–1887

  • Jonas Carlsson f 1810 i Alingsås död 1870
  • h Johanna Olofsdotter f 1817 i Siene
  • Johanna omgift 1871 med Carl Johansson f 1834 i Siene

Carl och Johanna flyttade till Västra Nyhagen 1887

LJUR GUNDLERED LEDSBACKEN

c 1800–1820

  • Anders Andersson f 1755 i Kubbåsen Tämta
  • h Ingeborg Andersdotter f 1761
  • s Anders f 1791 se nedan

c 1830–1859

  • Anders Andersson f 1/6 1791 i Stenatorp, Algutstorp död ¼ 1859
  • h Maja Andersdotter f 28/12 1795 i Ornunga Nordgård död 17/2 1872 Ledsbacken
  • d Katarina f 21/11 1820 Ledet d 7/2 1900 Iglabo. Torpare Ekeberget omkring 1870
  • s Anders Petter f 25/12 1821 Ledet till Tolsgården 1851 till Bredared 1855
  • d Johanna f 23/7 1824 Ledet. Till Smedsgården 1854 och till Ledet 1855 gift 56 med Pehr Gustav Pettersson i Ekeberget. D 8/2 1865 Hästhagen Iglabo
  • s Carl f 20/3 1827 Ledet ogift Ledsbacken död 14/11 1908 Ledsbacken, dödad av systern Christina
  • d Christina f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken ”kriminaldåre”

familjen flyttade hit från Gundlered Ledet

1859–1872

  • änkan Maja Andersdotter f 28/12 1795 i Ornunga Nordgård död 17/2 1872 Ledsbacken
  • d Katarina f 21/11 1820 Ledet d 7/2 1900 Iglabo. Torpare Ekeberget omkring 1870
  • s Carl f 20/3 1827 Ledet ogift Ledsbacken död 14/11 1908 Ledsbacken, dödad av systern Christina
  • d Christina f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken ”kriminaldåre”

1872–1908

  • s Carl Andersson f 20/3 1827 Ledet ogift Ledsbacken död 14/11 1908 Ledsbacken, dödad av systern Christina
  • d Christina Andersdotter f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken ”kriminaldåre”

1908–1923

  • d Christina Andersdotter f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken ”kriminaldåre”

LJUR GUNDLERED ÖSTRA NYHAGEN

c 1820

  • Anders Andersson
  • h Ingeborg Andersdotter

c 1855–1905

  • Johannes Svensson f 1825 i Åred död 1887 ”Mortan” avliden efter slagsmål i Borås
  • h Christina Eliasdotter f 1828 i Hol död 1905
  • d Ida Paulina f 1857 g m slaktare Fasth i Borås
  • s Carl Ludvig f 1859 död 1865
  • d Albertina f 1861 gift i Degrabo Kullings-Skövde
  • d Hulda Karolina f 1862 död 1863
  • d Selma f 1864 till Härad i Södermanland 1883
  • d Justina f 1867 till Göteborg 1887
  • d Hilda f 1873 död 1882

LJUR GUNDLERED VID

Anders Nårbäck f 1739 I Nårunga död 1805 soldat

  • h Ingegerd Jonasdotter f 1742 död 1796 dotter till Jonas Gudmundsson
  • d Karin f 1765 gift m Anders Andersson i Lommared Ornunga
  • s Johannes f 1768 till Nårunga Prästgård 1785
  • s f 1766 till Uddetorp Kvinnestad
  • s Andreas f till Nårunga Barnegård
  • s Anders f 1773 död 1789
  • d Elin f 1775 död 1776
  • d Elin f 1777
  • h(2) 00 Annika Olofsdotter
  • s Andreas f 1800
  • s Olof f 1803

LJUR GUNDLERED 3:9

  • Nils-Erik Roland Karlsson f 1947
  • h77 Karin Berit Anette Fredriksson f 1955 i Ornunga
  • s Carl Erik Niklas f 1980
  • d f 1983

1989–

  • Ulf Micael Lynge m fam

LJUR GUNDLERED 4:8 BERGSÄTRA

ca 1980–

  • Bo-Lennart Claesson f 1954 i Kämpagården Ljur
  • h80 Anita Ros-Marie f 1958
  • s Andreas Emil f 1981
  • s Seth Johannes f 1983

LJUR GUNDLERED 4:9 BJÖRKHAGA

  • Bo Lars Christer Benjaminsson f 1948 i Charlottenberg Nårunga
  • h75 Britt Elisabeth Andersson f 1949 från Libanon Ljur död 1987
  • d Anna Carina f 1966
  • d Sara Margaretha f 1979
  • d Emma Christina f 1982

LJUR HALLA

Av ordet Hall=Häll

1604

  • Gunne Eriksson

1621

  • Mårten Persson

1626

  • Ambjörn

1640-

  • Joen Nilsson troligen från Åsgärde bror till Lars i Näs
  • h Elsa Bengtsdotter s Sven se nedan

1669–1682

  • Sven Joensson se ovan nämndeman
  • s Anders se nedan

1682–1720

  • Anders Svensson se ovan nämndeman från 1687
  • d Ingeborg

1720

delades gården

LJUR HALLA GÅRD 1

1720–1753

  • Ambjörn Andersson-Hallberg f 1690 död 1759 (ev. son till Anders S ovan)
  • h Sigrid Hansdotter f 1687 i Holskaryd död 1760
  • s Anders f 1720 gift i Vangklev
  • s Carl f 1724 gift i Ljur Västergård
  • s Sven f 1727

1753–1770

1770–1781

  • Jonas Larsson f 1724 i Åred Västergård död 1780 (son till Lars P o Gunnur L)
  • h53 Ingeborg Karlsdotter f 1734 i Halla (Gård 2)
  • d Elin f 1754 s Johannes f 1757 se nedan
  • s Petter f 1765

Familjen bodde först i Ljurs kvarn och flyttade 1855 till Åsgärde och 1870 till Halla

1781–1812

  • Johannes Jonasson f 1754 i Ljurs Kvarn död 1788 se ovan
  • h Karin Adamsdotter f 1758 i Melltorp Horla död 1811
  • s Jonas f 1781
  • s Petter f 1785

Karin omgift med en Anders

  • d Anna f 1791 se nedan

1812–1844

  • Anders Bengtsson f 1786 i Ljur Skattegård
  • h12 Anna Andersdotter f 1791 i Halla se ovan
  • s Andreas f 1814 till Årred Nedergård 1841
  • s Anders f 1817 död 1818
  • d Anna Katarina f 1818 se nedan
  • s Benjamin f 1824 död 1824

1844–1876

  • Johannes Svensson f 1820 i Kättlingabo död 1876
  • h Anna Katarina Andersdotter f 1818 i Halla se ovan död 1880
  • d Johanna Christina f 1842 ogift död 1890
  • d Anna Charlotta f 1844 gift 71 i Stockabo Kvinnestad
  • d Fredrika f 1847 gift i Ljur Västergård
  • s Fredrik f 1850 död 1855
  • s August f 1853 se nedan
  • d Mathilda f 1857 gift i Kvinnestad Skattegård
  • d Selma f 1862 gift i Åred Västergård

1876–1937

  • August Johansson f 1853 i Halla se ovan död 1937
  • h01 Selma Johansdotter f 1869 i Ornunga Nordgård död 1958
  • d Anna Linnea f 1902 gift 45 Johansson ÖsterBitterna
  • s David August Bertil f 1904 se nedan
  • d Märtha Viktoria f 1907 till Vasa Göteborg 1937

1937–1992

  • David August Bertil Johansson f 1904 se ovan

1992-

  • Valdemar Andersson Hjulsered

LJUR HALLA GÅRD 2

1720–1762

  • Carl Hansson f 1690 i Holskaryd död 1772 (Hans K-Ingegerd A)
  • h(1) Ingeborg
  • s Erik f 1720
  • s Anders f 1724 död 1754
  • s Anders f 1726 död 1747
  • h33 Karin Larsdotter f 1711 i Holskaryd död 1773
  • d Ingeborg f 1734 gift 53 till Halla Gård 1
  • d Kerstin f 1736
  • d Kerstin f 1737 gift 62 se nedan
  • d Ingegerd f 1740 gift 64 till Lilla Långared
  • d Ingegerd f 1743 död 1750
  • s Hans f 1746 död 1747
  • s Hans f 1748 död 1762
  • s Lars f 1749 död 1750
  • d Ingegerd f 1750 död 1750
  • d Elin f 1752
  • u ä Stina f 1777
  • s Sven f 1755 död 1760
  • d Anna f 1757 gift 87 till Nårunga rote

1762–1792

  • Assmund Andersson f 1736 död 1791
  • h62 Kerstin Karlsdotter f 1737 se ovan död 1799
  • s Johannes f 1762 gift 49 Gundlered Smedsgård
  • d Britta f 1765 se nedan

1792–1821

  • Johannes Adamsson f 1762 i Melltorp Horla
  • h92 Britta Assmundsdotter f 1765 i Halla se ovan
  • d Katarina f 1794 se nedan
  • d Karin f 1797 gift på Hultet
  • s Anders f 1801 gift i Hökared
  • d Annika f 1803 ev. gift i Smedsgården Kvinnestad
  • d Anna f 1806 gift m Gabriel S Tholsgården

1821–1845

  • Bengt Svensson f 1788 i Åred Mellomgård död 1849
  • h21 Katarina Johansdotter f 1794 i Halla se ovan död 1855
  • s Andreas f 1822 se nedan
  • d Maja f 1824 död 1825
  • s Johannes f 1825 död 1826
  • s Sven f 1828 död 1834
  • s Olaus f 1834

1845–1870

  • Andreas Bengtsson f 1822 i Halla se ovan död 1863
  • h Maja Bengtsdotter f 1819 i Gundlered
  • d Anna Charlotta f 1845 till Frälsegården 73
  • s August f 1847 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1850 se nedan Gård 3
  • s Casper f 1852 se nedan
  • s Carl Johan f 1854 död 1873
  • d Ida Mathilda f 1857 gift 88 i Söderlund
  • s Janne Vitalis f 1861 död 1877

1870–1887

  • August Andersson f 1847 i Halla se ovan
  • h Ida Paulina Aronsdotter f 1853 i Nårunga
  • d Tekla Elisabeth f 1877
  • d Hilda Ottilia f 1880

Familjen emigrerade till USA 1887

1887–1920

  • Kasper Andersson f 1852 i Halla se ovan död 1935
  • h83 Ida Andersdotter f 1865 i Ljurs kvarn ”Ljurskamjölnarns dotter” död 1944
  • d Hanna Charlotta f 1884 till USA 1911
  • uä Sara Evelina f 1910 se nedan
  • s Oscar Levin f 1886 till USA 1905
  • d Signe Adina f 1889 död 1889
  • d Signe Ottilia f 1889 död 1967
  • s Viktor Bernhard f 1893 till Alingsås 31 g m Ester Josefina Andersson
  • d Bertha Alida f 1895 död 1919
  • s Einar Valdemar f 1898 se nedan
  • s Fritz Yngve f 1899 till USA 1823
  • d Elsa Elvira f 1902 gift 31 m David J Hjulsered
  • Katarina Andreasdotter f 1825 i Ljur änka 78 död 1919 (hustruns moder)
  • d Emma Fredrika f 1857 död 1905 ”idiot”

Familjen bodde först på torpet Lyckorna

c 1920-

  • Einar Valdemar Andersson f 1898 se ovan död 1978
  • Sara Evelina Andersson f 1910 se ovan

LJUR HALLA GÅRD 3

1/16 mtl

1870–1896

  • Johan Fredrik Andreasson f 1850 i Halla Gård 2
  • h Clara Lovisa Johansdotter f 1851 i Ljur Lillegård
  • s Robert Bernhard f 1870 till USA 88
  • s Oscar Fridolf f 1872 till Kulling-Skövde 94
  • d Hulda Eugenia f 1873 till Domkyrko Göteborg 95
  • s Carl Adolf Verner f 1875 till Bergum 94
  • s Paul Georg f 1877 till Borås 9S
  • d Elin Olivia f 1878
  • s Erik Simon f 1880
  • s Fredrik Gerhard f 1882
  • d Hanna Lovisa f 1884
  • s Arvid Petrus f 1891
  • s Nils Emanuel f 1894
  • s Einar Nathanael f 1896

familjen till Alingsås 1896

1896–1923

  • Claes Emil Granath f 1863 i Nårunga död 1922
  • h 01 Ida Charlotta Andersdotter f 1862 i Nårunga död 1918
  • s Erik Hjalmar Napoleon f 1902 död 1923
  • d Karin Margaretha Bernhardina f 1905 till Sofia Jönköping 192

1923–1966

  • Axel Albin Karlsson f 1893 i Åred Västergård död 1966
  • h Agda Nathalia Andersson f 1891 i Hjulsered död 1956
  • d Ruth Ingeborg f 1930 till Ale-Skövde 58

hit 1927 Einar Holger Alexandersson f 1894 i Nårunga skomakare död 1949

1967–1993

  • Björn Olle Harald Näverstedt f 1939 i Näverhult
  • h Britt Monica Irene Stridh f 1943 i Kinna
  • d Carina Susanne f 1962
  • d Maud Pernilla f 1965
  • d Marie Ulrika f 1968
  • s Jan Olof Niklas f 1970

familjen till Näverhult Skogsbygden

1993-

  • Jan Peter Vennäng f 1958
  • h 81 Karin Else-Britt Erlandsson f 1958 i Höghult Skogsbygden
  • d Rebecka f 1983
  • d Julia f 1985
  • s Johannes f 1988

LJUR HALLA SÖDERLUND

Hagmark frånköpt från Kasper Andersson 1888 (Gård2)

1888–1947

  • Emil Svensson f 1867 i Rörbotten Smed Var i USA 1806–1808
  • h88 Ida Mathilda Andersdotter f 1857 i Halla (Gård 2)
  • d Hilda Elisabeth f 1890 sömmerska ogift Söderlund död 1967
  • s Georg Gottfrid f 1895 gift Högelid
  • s Sven Evald f 1898 se nedan

1947–1973

  • Sven Evald Svensson f 1898 i Söderlund död 1954 smed
  • h 42 Sigrid Naemi Andersson f 1899 i Riddartorp Kvinnestad
  • s Sven Lennart f 1942 se nedan

1973-

  • Sven Lennart Svensson f 1942 metallarbetare

LJUR HALLA VID

1860–1865

  • Johan Fredman f 1840 i Vänga
  • h Johanna Svensdotter f 1835 i Björkekärret
  • s Carl Axel Ludvig f 1862

Familjen flyttade till Åred Västergård 1865

LJUR HALLA AFFÄREN

c 1878–1914

  • August Nilsson f 1852 i Skogsbygden Handlare
  • h78 Hanna Lovisa Karlsdotter f 1853 i Åred
  • d Hilda f 1879 se nedan
  • d Hanna f 1881 gift 11 i Nårunga
  • d Betty f 1882 till Borås 1899
  • s Nils Adolf f 1884 död 1912

1914-c 1940

  • Johan Rickard Andersson f 1886 i Hjulsered
  • h14 Hilda Nilsson f 1879 i Ljurs Affär se ovan
  • d Greta Ingeborg f 1915
  • d Märtha Lovisa f 1919 gift Efraimsson Driveslätt Långared
  • d Lisa Kristina f 1925 gift Torolphi Alingsås

c 1940-c 1965

  • Carl Wilhelm Carlsson f 1905 i Fullestad handlare
  • h Birgitta Helena Mattsson f 1912 i Fullestad
  • s Carl Sven-Olof f 1940 se nedan
  • s Per-Arne Wilhelm f 1942 t Kullings-Skövde 1962
  • d Kerstin Helena f 1945 till Kullings-Skövde 62

Familjen flyttade till Kullings Skövde 1962

c 1965-

  • Carl Sven-Olof Vårhall f 1940 i Ljurhalla se ovan
  • h 62 Gun Ingegerd Karlsson f 1942 i Molla
  • s Carl Mikhael f 1964
  • s Carl Christer f 1964
  • s Ulf Johan f 1966
  • s Lars Fredrik f 1968

LJUR HALLA SMÅSKOLAN

1893–1933

  • Alma Axelia Andersson f 1873 i Skantena lärarinna

1933–1945

  • Alice Anna Maria Larsson f 1907 i Kölaby lärarinna

1945–1946

  • Lydia Maria Johansson f 1923 i St Tuna lärarinna

1946–2014

  • Ernst Fridolf Nathanael Lidesten f 1921 i Iglabo d 2014
  • h50 Inez Gunborg Dalesjö f 1917 i Möne lärarinna
  • d Britt-Marie Anna Gunilla f 1952

LJUR HALLA LIBANON

Pastorsbostad

1918–1920

  • Karl Axel Lilie f 1888 i Vendel predikant
  • h17 Selma Lovisa Andersson f 1892 i Vendel
  • s Karl Olof f 1917
  • d Anna Elisabeth f 1919

familjen till Vaxholm 1920

1921–1923

  • Axel Fridolf Pettersson f 1876 i Ornunga f d hemmansägare predikant
  • h20 Hanna Sofia Johansdotter f 1887 i Ornunga
  • d Alice Anna Gabriella f 1921
  • d Elsie Axia Josefina f 1922

familjen hit från Od 1921, flyttade till Vänga 1923

1924–1927

  • Erik Nathanael Gustavsson f 1897 i Torpa predikant

hit från Toarp 1924, till Partille 1927

1928–1938

  • Johan Allgott Birger Nilsson f 1893 i Nödinge predikant
  • h24 Ebba Augusta Uppling f 1893 i Stockholm
  • s Bo Sören Algot f 1925
  • d Ebba Werna Maria f 1935

1924–1927

  • Kasper Andersson-Kaspér f 1850 i Hol g 71 änkling 95
  • d Ida Alida Johansson f 1871 i Nårunga g 06 m Aron J Skogsbygden änka 17 hit från Skogsbygden 24, flyttade till Bergstena 27

1940–1946

  • Thure Erland Andersson f 1887 i Erska predikant
  • h Elsa Gustava Magnusson f 1898 i Göteborg
  • d Margit Mathilda f 1919

1947–1961

  • John Albert Johansson f 1896 i Gullabo predikant
  • h21 Tekla Cecilia Viktoria Svensson f 1895 i Torsås
  • d Ruth Maj-Britt f 1927
  • s Paul Evert f 1930
  • s Sture Gunnar f 1933 g59 m Solveig Vivianne Svantesson f 1941 i Bergstena
  • d Esther Linnea Margaretha f 1939

1962–1967

hit från Jukkasjärvi, flyttade till Nödinge

  • Sven Kurt Roland Johansson f 1925 i Nässjö predikant
  • h51 Hilma Margit Andersson f 1929 i Alseda
  • s Sven Gustav Peter f 1952
  • d Ann-Katrine Maria f 1955
  • s Kurt Yngve f 1957

1967-ca 1975

  • Karl-Erik Andersson f 1912
  • h43 Alice Margaretha f 1921
  • d Ulla Christina f 1946
  • d Britt Elisabeth f 1949 g m Bo Benjaminsson Ljur 4:9
  • u ä Marie Birgitta f 1966
  • d Anna Carina f 1966

ca 1975–

  • Bror Karl Tore Augustsson f 1927
  • h51 Birgitta Maria f 1926
  • d Birgit Ragnhild Maritha f 1952
  • s Carl-Erik Stefan f 1960
  • d Karin Ingela Maria f 1962
  • s Mikhael Carl-Johan f 1962

LJUR HALLA SOLDATSTOM

Rote 303 Halla.

  • Jöns Börjesson stupad vid Helsingborg 1710
  • c 1790 Anders Nilsson-Wahl f 1752 i Åred död 1793
  • h71 Karin Olofsdotter f 1749 död 1818

-1871

Troligen öde

1871–1883

  • Gustaf Jonasson f 1834 i Ljur
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1841 i Ljur
  • d Ida Albertina f 1869
  • s Johan Gustav Rickard f 1870
  • d Alma f 1872

Familjen kom från Svenstorp och flyttade till Algutstorp

1883-

  • August Svensson-Vallén f 1854 i Molla
  • h78 Sofia Larsdotter f 1851 i Molla död 1920
  • s Claes Gottfrid f 1880 se nedan
  • s Johan Herman f 1885 t USA 1905
  • s Axel Nybert f 1886 stenarbetare död 1924
  • s Alfrid Theodor f 1889 se nedan
  • s Franz Ruben f 1894 död 1894

1914–1916

  • Claes Gottfrid Vallén f 1880 i Molla se ovan
  • h14 Sigrid Augusta Kindahl f 1890 i Vinnerstad
  • s Vaste Gottfrid Valentin f 1916

Familjen flyttade till Alingsås land 1916

1920–1923

  • Alfrid Theodor Vallén f 1889 i Halla se ovan
  • h21 Anna Regina Johansson f 1895 i Hillared
  • d Valborg Viola f 1921

Familjen flyttade till Fristad 1923

LJUR HALLA ÖNAHED

c 1827–1858

  • Lars Andersson f 1792 i Öna död 1856
  • h Annika Andersdotter f 1894 i Melltorp Horla död 1854
  • s Johannes f 1814 i Melltorp se nedan
  • s Anders f 1816 i Melltorp torpare i Bergstena
  • s Anders Petter f 1817 i Tolsgården till Marks härad 37
  • s Sven f 1819 i Tolsgården till Marks härad 37
  • d Anna Cajsa f 1822 i Tolsgården till Västerlid 58
  • d Johanna f 1824 i Tolsgården g i Västerlid Nårunga
  • d Maja Stina f 1826 i Tolsgården g 75 i Västra Stammerbacka Ornunga
  • s Gustav f 1829 död 1838
  • s Anders f 1831 gift i Tången
  • s Carl f 1838 gift i Trollöled 57

1858–1878

  • Johannes Larsson f 1814 i Melltorp se ovan död 1875
  • h Anna Stina Andersdotter f 1824 i Nedre kvarn Nårunga
  • s Wilhelm f 1858 till Nårunga 78, till USA 81

1876-

  • August Jonasson f 1849 i Nårunga
  • h Clara Lisa Svensdotter f 1838 i Åred Nedergård Nårunga
  • s Franz Oscar f 1876 gift i Anhult

Familjen flyttade till Anhult 1890-talet

c 1900–1949

  • Johan Fridolf Granath f 1870 i Nårunga död 1949
  • h00 Betty Holgerdina Andersdotter f 1874 i Ornunga död 1945
  • s Josef Paul Bernhard f 1901 gift i Ödegärdet 36
  • d Esther Märtha Lovisa f 1904 gift Persson i Smedsgården Kvinnestad
  • s Nils Gunnar Fridolf f 1906 gift i Klockaregården 45
  • d Anna Göta Elisabeth f 1911 se nedan
  • s Johan David Bertil f 1915 se nedan

1949-

  • Johan David Bertil Granath f 1915 i Önahed se ovan
  • Gustav Paul Aronsson f 1907 i Skinte Kvinnestad
  • h59 Anna Göta Elisabeth Granath f 1911 i Önahed se ovan

Aronssons flyttade till Kullings-Skövde 1967

LJUR HALLA 1:16

  • Ernst Toivo Henå f 1914 änkling 1952
  • Märtha Ingeborg Aronsson f 1919 i Källarebacken Ljur

LJUR HALLA 1:18

Avstyckad från 1:7 1970

1970–1983

  • Per-Åke o Kerstin Larsson

1983–

  • Stig Gideon Jonsson f 1943 i Anhult Nårunga
  • h73 Gun-Britt Christina Håkansson f 1949 i Hagen
  • d Pia Christina f 1973
  • d Gun-Britt Helene f 1975
  • s Stig Thomas f 1981

familjen hit 1983 från Anhult Nårunga

LJUR HALLADAL

Bostadslägenhet vid affären.

1936–1942

  • Johan Ingvald Johansson f 1902 i Tanum
  • h35 Ruth Margit Johansson f 1913 i Vänga
  • s Bo Rune Ingemar f 1936

Familjen kom hit från Nårunga och flyttade till Vänga

1948–1950

  • Folke Albin Elof Efraimsson f 1914 i Tämta
  • h Märta Lovisa Andersson f 1919 i Ljurhalla
  • d Gunvor Inga Maria f 1949

1936–1948

  • Astrid Olivia Charlotta Norén f 1908 i Ljur poststationsföreståndare

LJUR HJULSERED

av namnet Hiule. Enligt andra uppgifter hette gården Liursered.

1633

  • Joen
  • d Håfri gift i Gundlered

-1652

  • Lars Hansson död 1640
  • h Ingrid Olofsdotter
  • d Marit

1652–1663

  • Olof Elfsson

1663-c 1700

  • Joen Bengtsson

LJUR HJULSERED GÅRD 1

från ca 1700 (tre gårdar)

1699–1717

  • Lars Johansson
  • h Marit
  • s Anders se nedan

1717–1722

  • Lars under barnen

1722–1735

  • Anders Larsson f 1698 i Hjulsered se ovan död 1752
  • h
  • s Olof

1735–1749

  • Sven Ingelsson f 1692 död 1748
  • h Marit Andersdotter f 1681 dotter till Anders o Elin ev. ovan död 1757
  • d Kerstin f 1721 se nedan
  • s Ingel f 1725 i Nårunga gift i Skogen Tämta
  • d Elin f 1729 i Ljur död 1740
  • d Lena f 1731 se Gård 3

1749–1779

  • Hans Andersson f 1720 i Oryd Hol död 1796
  • h49 Kerstin Svensdotter f 1721 i Hjulsered se ovan
  • s Sven f 1750 död 1755
  • s Lars f 1752 se nedan
  • s Sven f 1756 gift 82 i Flathult

1779–1820

  • Lars Hansson f 1752 i Hjulsered se ovan
  • h Maja Jonasdotter f 1760 i Ödegärdet
  • s Sven f 1779 g 11 m Maria Pettersdotter Mellomgärde
  • s Andreas f 1784 gift i Flathult
  • s Anders f 1788 gift i Åred Västergård
  • s Johannes f 1792 död 1808
  • d Christina f 1796 se nedan
  • s Gabriel f 1801

1820–1840

  • Peter Svensson f 1796 i Stora Lida
  • h21 Christina Larsdotter f 1796 i Hjulsered se ovan
  • d Johanna f 1822
  • s Sven f 1823
  • s Lars f 1826
  • s Johannes f 1828
  • d Anna Kajsa f 1830
  • d Maria Elisabeth f 1833

Gården såldes 1840 och familjen flyttade till Frälsegården

-1826

  • Anders Andersson f 1791 i Allmänningen
  • h Maria Andersdotter f 1791 i Nårunga Västergård
  • d Christina f 1821
  • s Johannes f 1823
  • d Anna f 1825

Bodde som inhyses. Familjen till Hogland Nårunga 1826

1840–1866

  • Benjamin Jonsson f 1816 i Åred död 1856
  • h Katarina Johansdotter f 1818 i Gundlered
  • s August f 1839 död 1839
  • d Johanna Christina f 1840 se nedan
  • d Anna Charlotta f 1843 gift Gård 2
  • d Fredrika f 1846 död 1846
  • d Thilda f 1847 ogift Hjulsered

1866–1886

  • Sven Johansson f 1833 i Horla död 1876
  • h Johanna Christina Benjaminsdotter f 1840 i Hjulsered se ovan död 1919
  • d Selma Charlotta f 1863 död 1863
  • d Selma f 1866 se nedan
  • s Anton f 1869 till USA. Senare gift i Bänatorp Västergård Algutstorp

1886-c 1920

  • August Andersson f 1857 i Bänatorp Algutstorp
  • h86 Selma Svensdotter f 1866 i Hjulsered se ovan
  • d Hildur Davida f 1886
  • s Gustav Adolf f 1887
  • s Erik Refil f 1891
  • d Edith Augusta f 1898

ca 1920–1962

  • Syskonen Andersson ovan alla ogifta

1962–1969

  • Sven Daniel Aronius f 1921 i Göteborg
  • h Ruth Elisabeth Persson f 1918 i Härryda
  • d Ulla Vivianne f 1944 till Alingsås 66
  • s Bo Rutger f 1947
  • s Lars Robert f 1949
  • d Gunilla Margaretha f 1951
  • d Helene Birgitta f 1952
  • s Nils Matthias f 1954

1969-1985

  • Jan Heribert Andrén f 1933
  • h55 Vappu Eijla Marjatta f 1930
  • s Ulf Kalevi f 1957 t Ramhulta Fjärås
  • s Kent Yrjö f 1959
  • s Sven Hugo f 1965

1985-

  • Kent o Sven Andrén

LJUR HJULSERED GÅRD 2

c 1630

  • Märtha (Anders Nilsson o Elin Nilsdotter Ornunga)

-1655

  • Olof Andersson
  • h Ingrid Torstensdotter

1655–1660

  • Anders Larsson (Svensson??)
  • h Elin Olofsdotter

1660–1680

  • Carl Ambjörnsson

1680-

  • Wilhelm Månsson fänrik
  • h Ragnilla Nilsdotter
  • s Måns
  • s Nils
  • d Elin
  • d Ingrid

1699–1710

  • Lars Andersson moder Ingeborg Bengtsdotter

1710–1722

  • Assmund Andersson f 1650 (?)
  • h 99 Marta Svensdotter fr Lund Ng Tumberg Assmund var änkling vid vigseln
  • d Sigrid f 1707 gift 44 i Ornunga
  • s Anders f 1709 blev soldat Ahlman i Åbacka

1722–1760

  • Anders Persson f 1691 död 1748
  • h Karin Larsdotter f 1697 i Hjulsered död 1764 dotter till Lars o Marit, kan ha varit Lars A ovan
  • s Anders f 1723 g 54 m Karin Svensdotter Sandvik Alingsås
  • d Marit f 1725
  • d Elin f 1728 död 1742
  • d Marit f 1729
  • s Lars f 1731
  • s Lars f 1732
  • d Ingeborg f 1736

1760-

  • Måns Hansson-Nohlman f 1735 i Karlsborg död 1789
  • h56 Lena Svensdotter f 1731 i Hjulsered Gård 1
  • s Sven f 1757 i Ryatorpet se nedan
  • s Johannes f 1760 se nedan
  • s Jon f 1764 till Göteborg 85

1782–1813

  • Sven Månsson f 1757 i Ryatorpet se ovan
  • h82 Gunnur Larsdotter f 1752 i Hjulsered Gård 3
  • d Maja f 1783 död 1808
  • s Lars f 1788
  • d Ella f 1791 gift 1808 m Andreas Andersson Hägrunga Västergård
  • brodern Johannes Månsson f 1760 i Hjulsered se ovan
  • h(1)94 Ella Svensdotter f 1762 död 1805 dotter till Sven o Karin
  • d Lena f 1800 död 1803
  • s Andreas f 1801
  • s Lars f 1805
  • h(2) 06 Katarina Svensdotter
  • s Sven f 1806

Familjen flyttade till Malryd Tämta

1813–1847

  • Peter Bryngelsson f 1788 i Hästhagen hittad död ute på marken 1847
  • h13 Greta Torstensdotter f 1787 i Åbacka
  • d Katarina f 1814 död 1819
  • s Sven f 1819 gift i Ekeberget
  • s Anders f 1821 gift i Klingemad Algutstorp
  • s Johannes f 1823 till Od 43
  • d Anna Katarina f 1827 t Lilla Långared 43

Familjen sålde gården till Benjamin Jonsson Gård 1 och levde kvar på undantag

c 1840–1873

  • Benjamin Jonsson Gård 1

1873–1889

  • Casper Pettersson f 1842 i Skogsbygden
  • h Anna Charlotta Benjaminsdotter f 1843 i Hjulsered Gård 1
  • s Oscar Fridolf f 1873

Familjen flyttade till Hukedal 1889

1889–1902

  • Anders Gustavsson f 1827 i Ornunga död 1908
  • h(2) 71 Anna Katarina Magnusdotter f 1838 i Ornunga död 1903
  • s Johan Fredrik f 1853
  • d Ida f 1857 gift 77 i Algutstorp
  • d Eva Charlotta f 1860 till USA 1883
  • s Oscar Algot f 1873 se nedan
  • s Linus Sanfrid f 1875 död 1883

Familjen kom hit från Hökared

1902–1939

  • Oscar Algot Andersson f 1873 i Hjulsered död 1939
  • h Hulda Vitalia Karlsdotter f 1879 i Ljur död 1970
  • d Tekla Linnea f 1902 ogift Hjulsered död 1987
  • s Oscar Herman Rickard f 1911 gift 39 t Alingsås

1939–1957

  • David Valdemar Johansson f 1891 i Ljur Lillegård
  • h Elsa Elvira Andersson f 1902 i Halla död 1976
  • d Isabella Katarina f 1931 gift Albinsson Romnefall Asklanda
  • d Ida Marianne f 1934 se nedan

1957-

  • Hans Erik Andersson f 1934 i Ornunga Simonsgård
  • h57 Ida Marianne Johansson f 1934 i Ljur se ovan
  • s Ulf Lennart f 1960
  • s Leif Einar f 1964
  • d Anette Elisabeth f 1969

LJUR HJULSERED GÅRD 3

c 1695–1728

  • Gabriel Andersson f död 1715 son till Anders o Ingrid
  • h Elin Andersdotter f 1674 död 1751
  • s Wilhelm f soldat
  • s Anders f 1699 g i Allmänningen Nårunga
  • s Sven f 1702 se nedan
  • s Anders f 1704 gift 30 i Hjälmryd Kvinnestad
  • s Sven f 1707 gift 36 i Nårunga Östergård
  • d Ingrid f 1711 se nedan
  • d Elin f 1715 se nedan

1728–1738

  • Sven Gabrielsson f 1702 i Hjulsered se ovan död 1738
  • h(1) 27 Inggerd Ambjörnsdotter död 1733 syster till Marit i Halnagården
  • d Inggerd f 1728 död 1738 s Gabriel f 1730 gift 1757 i Tholsgården
  • h(2) Ingrid Andersdotter från Hjälmryd Kvinnestad omgift m Lars Svensson i Hudene
  • s Anders f 1735
  • s Wilhelm f 1738 död 1738

1742–1744

  • Sven Persson
  • h42 Ingrid Gabrielsdotter f 1711 i Hjulsered se ovan död 1744
  • s Lars f 1742
  • s Sven f 1744

Familjen flyttade till Horla efter hustruns död 1744

1744–1769

  • Lars Svensson f 1712 död 1760
  • h43 Elin Gabrielsdotter f 1715 i Hjulsered död 1750
  • s Gabriel f 1745 se nedan
  • d Ingrid f 1747
  • h(2) 51 Elin Persdotter f 1713 i Töllsjö död 1784
  • d Gunnur f 1752 gift m Sven Månsson Gård 2
  • s Nils f 1754 gift i Stenhögen

Elin omgift 1762 med Sven Persson f 1737 i Töllsjö död 1795

1769–1806

  • Gabriel Larsson f 1745 i Hjulsered se ovan
  • h69 Ingegerd Andersdotter f 1747 i Gundlered Lillegård död 1835
  • d Elin f 1771 g 00 m Jacob Jonsson Barnegården
  • s Bengt f 1774 g 06 i Mörkabo d Ella f 1776 se nedan
  • s Lars f 1779 g03 m Maria Bengtsdotter till Sandbacken s Anders f 1781 till Lilla Lida
  • s Peter f 1784 gift i Mörkabo
  • d Kerstin f 1787 gift med Bengt Svensson i Gundlered Smedsgård

1806–1814

  • Nils Engelbrektsson f 1767 i Mörkabo död 1814
  • h06 Ella Gabrielsdotter f 1776 i Hjulsered se ovan omgift se nedan

1815–1839

  • Bengt Gunnarsson f 1780 i Gundlered Västergård död 1836
  • h15 Ella Gabrielsdotter f 1776 i Hjulsered se ovan

1839–1881

  • Anders Larsson f 1815 i Allmänningen död 1903
  • h Katarina Bengtsdotter f 1816 i Gundlered död 1900 (dotter till Kerstin Gabrielsdotter ovan)
  • s August f 1839 gift 62 i Hökared senare till Åred
  • d Johanna Christina f 1842 gift i Frälsegården
  • s Kasper f 1844 gift i Kullen
  • s Fredrik f 1846 död 1868
  • d Mathilda f 1849 gift 80 m Anton Andersson Häradsvad
  • s Carl Johan f 1852 se nedan

1881–1923

  • Carl Johan Andersson f 1852 i Hjulsered se ovan död 1922
  • h80 Mathilda Andreasdotter f 1855 i Ryagärde
  • d Hulda Viktoria f 1881 gift Karlsson i Kättlingabo
  • s Oscar Irenius f 1883 död 1890
  • s Johan Rickard f 29/8 1886 gift 14 d 12/7 1940 Ljurhalla, handlare Ljurhalla
  • d Hanna Mathilda f 1889 gift i Asklanda 1910
  • d Agda Natalia f 1891 gift 26 i Bänatorp
  • s Carl Oscar f 1893 gift 19 i Stenatorp Algutstorp
  • s Nils Einar f 1897 se nedan
  • s Marcus Nathanael f 1900 gift 27 i Tholsgården

1923-ca 1955

  • Nils Einar Andersson f 1897 i Hjulsered se ovan död 1977
  • h33 Bertha Theresia Fredriksson f 1903 i Häradsvad
  • d Inga Maria f 1924 gift i Kärnhult Nårunga
  • d Mirjam Linnea f 1926 till Fristad 57
  • d Doris Mathilda f 1928 till Nacka 68
  • s Arne Theodor f 1929 gift i Östadkulle
  • s Nils Valdemar f 1930 se nedan
  • d Rakel Margaretha f 1932 gift Stora Sjötorp Ornunga
  • s Sven Olof f 1933 till Alingsås 1963
  • s Carl Gunnar f 1935 död 1941
  • s Bror Lennart f 1938 se nedan

c 1955-

  • Nils Valdemar Andersson f 1930 i Hjulsered se ovan
  • Bror Lennart Andersson f 1938 i Hjulsered se ovan

LJUR HJULSERED KULLEN

1881–1925

  • Kasper Andersson f 1844 i Hjulsered död 1901
  • h81 Selma Paulina Johansdotter f 1861 i Ljur Lillegård död 1927
  • d Hanna Paulina f 1882 till Herrljunga 1902
  • s Josef Ivar f 1884 gift 1917 till Gundlered
  • d Ester Julia f 1885 till Borås 1912
  • uä Gunnar Adolf Helmer f 1908 till Kvinnestad 1932
  • d Hilda Elisabeth f 1886 gift 1917 till Ornunga
  • d Sofia Dorothea f 1888 död 1903
  • d Ruth Natalia f 1889
  • s David Petrus f 1891 gift 27 till Horla
  • s Carl Filippus f 1891 död 1893
  • s Oscar Nathanael f 1893 till Ornunga 1911 senare Iglabo
  • s Nils Egnar f 1894 död 1946
  • d Astrid Ingeborg f 1898 se nedan

1925–1977

  • Nils Birger Andersson-Elmander f 1901 i Älmåsen Ornunga död 1977
  • h25 Astrid Ingeborg Andersson f 1898 i Kullen se ovan
  • s Nils Karl-Erik f 1925 t Kullings Skövde 53
  • d Astrid Lisa-Britta f 1927 t Alingsås 45

1977-

  • Kent Karl-Erik Elmander f 1953 i Alingsås
  • h76 Karin Maria f 1957
  • s Karl Christoffer f 1982
  • s Erik Olof f 1990

LJUR HJULSERED SOLDATSTOMMEN

c 1750-c 1780

  • Anders Hansson-Frisk f 1717 död 1797
  • h48 Anna Persdotter f 1720 död 1798
  • s Anders f 1749 gift i Hästhagen
  • s Sven f 1750 till Enekullen
  • s Jon f 1750 till Siene

tvillingarna Jon o Sven hade 1774 dubbelbröllop med två systrar från Siene

c 1780-c 1812

  • Anders Persson-Thordön f 1753 i Dalsland död 1823 i Önahed
  • h78 Kerstin Olofsdotter f 1754 i Hökared död 1805
  • s Petter f 1778 död 1779
  • s Petter f 1781 död 1782
  • s Carl f 1782 gift 08 m Anna Jonasdotter f 1779 till torp på Hultet
  • d Maja f 1785 gift 13 m Andreas Eriksson Högelid
  • d Anna Britta

c 1812–1837

  • Petter Lood f 1783 i Ljurs soldatstom
  • h(1) 08 Stina Andersdotter f i Nedre Kvarn
  • d Stina f 1808 i Nedre kvarn
  • h(2)12 Annika Andersdotter f 1780 i Kvarnegärde Ornunga
  • s Carl f 1813 troligen död ung
  • d Maja Stina f 1815
  • s Anders Petter f 1817
  • s Carl f 1820 till Ornunga 1840 familjen till torpet Västerlid under Lillegården

1837–1855

  • Johannes West f 1809 i Nårunga Klockaregård död 1877
  • h 32 Anna Maja Svensdotter f 1805 i Häradsvad
  • d Anna Cajsa f 1832 g i Åbacken Ornunga
  • s Svante f 1840 till Kragerö Norge 1878 stenarb. g m Marianne död 1913

Familjen bodde kvar på undantag eller i backstuga

1855–1887

  • Lars Wäst f 1829 i Äne Kvinnestad
  • h Johanna Johansdotter f Siene
  • uä Sofia f 1851 i Algutstorp död 1862
  • d Anna Christina f 1855 till Göteborg 1880
  • s Carl Ludvig f 1857 till Göteborgs garnison 1878
  • d Ida Charlotta f 1860 till Göteborg 1880
  • d Selma f 1863 ”mindre vetande”

Familjen flyttade till Wästtorp under Halla 1887

1891-

  • Anton Joelsson-Norén f 1862 i Nårunga
  • h Alma Kristina Andersdotter f 1866 i Algutstorp
  • s Oscar Emanuel f 1885
  • d Anna Christina f 1887
  • d Elin Natalia f 1889
  • d Esther Elisabeth f 1892
  • d Märtha Maria f 1895
  • s Nils Anton Gunnar f 1897
  • s Sven Olof f 1900
  • d Signe Emelia f 1905
  • d Astrid Olivia Charlotta f 1908
  • d Edith Elvie Adela f 1910

Familjen flyttade till Gundlered Smedsgård 1912

1912–1940

  • Axel Albin Johansson f 1865 i Åbacka Ornunga död 1933
  • h95 Ida Sofia Andersdotter f 1865 i Algutstorp död 1941
  • s Johan Einar Alexius f 1897 se nedan

Familjen kom från torpet Stenkullen i Algutstorp

1940–1981

  • Johan Einar Alexius Johansson f 1897 i Algutstorp snickare död 1981

1981-

  • Jan-Olof Johansson i Lillegården

LJUR HÖKARED GÅRD 1

Av namnet Höke.

-1646

  • Anders
  • s Tore se nedan
  • d Elisabeth gift m Lars Jonsson Algutsgärde Ornunga
  • s Hallor
  • d Karin
  • d Kerstin

1646–1670

  • Tore Andersson se ovan
  • h Ingrid Joensdotter
  • s Sven (i Ljur)

1670-c 1700

  • Anders Andersson från Äne i Kvinnestad

c 1700-c 1715

  • Per Andersson från Åred Östergård
  • h Elin Larsdotter
  • d Kerstin f 1688 ägare till en Hökaredsgård Gård 2
  • s Lars f 1689 ägare till en Hökaredsgård Gård 1
  • d Britta f 1712 ägare till en Hökaredsgård Gård 3

c1715- c 1750

  • Lars Persson f 1689 troligen i Åred se ovan död 1767
  • h Gunnur Jonsdotter f 1688 i Åred död 1770
  • d Martha f 1715 gift 38 i Ljur

1750-c 1770

c 1770–1791

  • Anders Larsson f 1749 (son till Lars Andersson o Ella) död 1791
  • h Kerstin Andersdotter f 1732 i Trökörna

1791–1818

  • Lars Johansson f 1750 död 1799
  • h 89 Ingeborg Pettersdotter f 1760 i Rensvist
  • s Johannes f 1790 s Andreas f 1792 se nedan
  • s Lars f 1798 se nedan
  • Ingeborg omgift 1803 med Johannes Andersson f 1778
  • d Anna Maria f 1804
  • Änka Gunnla Larsdotter f 1722 i Gingri (make Johan) Lars Js moder

1818–1855

  • Andreas Larsson f 1792 i Hökared död 1827
  • h Annika Bengtsdotter f 1794 i Horla
  • d Anna Maria f 1818 död 1821
  • d Christina f 1824 og död 1876
  • d Lovisa f 1826 död 1834
  • Annika omgift med Johannes Andersson f 1811 i Siene
  • d Maja Stina f 1833 se nedan
  • s Anders f 1835 t Ornunga Gisslagård 65
  • Johannes 2 hustru Maja Greta Andersdotter f 1834 i Ljur
  • s Oscar Edvin f 1875

Efter 1855 levde Johannes med familj som inhyses

  • Lars Larsson f 1798 i Hökared död 1770
  • h Stina Larsdotter f 1802 i Hol död 1869
  • s Johannes f 1824 kvar ogift
  • d Katarina f 1827 till Halland 1842
  • d Johanna f 1833 död 1834
  • d Johanna Lisa f 1840 gift 66 m Anders Petter Andersson f 1835 Ljur

Familjen bodde på undantag hos brodern, blev torpare under Hökared 1841

1855–1883

  • Anders Gustavsson f 1827 i Stammerbacka Ornunga
  • h Anna Katarina Magnusdotter f 1838 s Johan Fredrik f 1853 se nedan
  • d Ida f 1857 gift 77 i Algutstorp
  • d Eva Charlotta f 1860 till USA 1883
  • s Linus Sanfrid f 1875 död 1883
  • De sålde gården 1883 och levde på undantag till 1892 då de flyttade till Hjulsered
  • Johan Fredrik Andersson f 1853 i Hökared se ovan
  • h 80 Thilda Larsdotter f 1850 i Åred Lillegård Nårunga
  • d Helga Serafia f 1880
  • d Hilda Axelia f 1882 död 1882

Familjen emigrerade till USA 1883

1883–1952

  • August Johansson f 1841 i Asklanda
  • h Johanna Andreasdotter f 1853 i Siene
  • d Amalia Cecilia f 1885 ogift Hökared död 1972
  • s Martin Wilhelm f 1887 ogift Hökared död 1983
  • d Ester Theresia f 1888 lärarinna ogift död 1930

Gården såldes 1952 till grannen Nils Jansson Hökared

LJUR HÖKARED GÅRD 2

-1650

  • Erik Olofsson
  • h Marit Olofsdotter

1650-

  • Per Eriksson död 1705 ”gammal”

-1690

  • Per Persson (troligen son till ovanstående)

c 1690–1718

  • Jon skrivs efter 1707 som sinnessvag

1718–1757

  • Håkan Olofsson f 1676 död 1741
  • h18 Kerstin Persdotter f 1688 i Hökared Gård 1
  • s Per f 1720
  • d Martha f 1725
  • d Elin f 1728 gift 54 i Ljur
  • s Olof f 1731
  • d Birgitta f 1733

1757–1772

  • Gabriel Svensson f 1730 död 1772
  • h 57 Elin Olofsdotter f 1730 i Hökared Gård 3 död 1786

1780-talet

  • Gustav Arvidsson f 1754
  • h Ingeborg Jonasdotter f 1760
  • s Anders f 1778
  • s Jonas f 1781 död 1783
  • d Elin f 1784

Familjen flyttade till Kättlingabo

1772-(?)

  • Sven Andersson f 1750 i Kvinnestad
  • h71 Maria Olofsdotter f 1742 i Hökared Gård 3 (syster till Elin O)

Gården var öde eller i sambruk fram till ca 1842

1842-

  • Petter Ekman f 1818 i Herrljunga
  • h Elin Johansdotter f 1815 i Horla
  • d Christina f 1838 i Hol till USA
  • d Johanna f 1841 i Herrljunga till Göteborg 1868
  • s Johannes f 1843 till Göteborg
  • d Anna Katarina f 1846 till Hol 1863
  • d Sofia f 1849 till Göteborg 1866
  • s Carl August f 1853 till Gundlered Västergård
  • s Gustav f 1855 till Visby senare tillbaka till Korpås
  • s Alexander f 1861 till Ryagärde
  • d Mina Albertina f 1868 till Tidaholm

Familjen bodde på undantag 1860-talet senare till ett torp under Gundlered

1862–1874

  • August Andersson f 1839 i Hjulsered
  • h62 Clara Larsdotter f 1839 i Nårunga Östergård
  • d Ida Serafia f 1863
  • d Emma Charlotta f 1867

familjen till Åred Nedergård 1874

1876–1911

  • Johan Petter Larsson f 1842 i Nårunga Östergård död 1920
  • h76 Fredrika Andersdotter f 1850 i Lida död 1939
  • d Hulda Bettida Charlotta f 1878 sömmerska ogift Hökared död 1949
  • s Oscar Fridolf f 1879 se nedan
  • d Hanna Elisabeth f 1882 gift Österberg Vårgårda
  • s Arvid Napoleon f 1886 till USA 1905
  • d Tency Resedia f 1891 gift Sjöblom Tolsgården
  • s Johan Viktor f 1894 till Kullings-Skövde 1923 senare skräddare i Göteborg

1911–1951

  • Oscar Fridolf Johansson f 1879 i Hökared se ovan död 1964
  • h11 Maria Viktoria Charlotta Pettersson f 1885 i Skjutshagen Ornunga död 1965
  • d Anna Lilly Viktoria f 1912 gift47 Fransson Ljur
  • d Elsa Sigrid Margaretha f 1914 till Alingsås 1936 (gift 36)
  • s Sven Erland Fridolf f 1918 se nedan
  • d Märtha Ingrid Elisabeth f 1922 till Alingsås 1956

1951–1981

  • Sven Erland Fridolf Johansson f 1918 i Hökared se ovan
  • h55 Berit Mathilda Johansson f 1925 i Venared Siene
  • s Sven Gunnar f 1956 nuvarande ägare
  • s Lars Roland f 1959 nuvarande ägare

LJUR HÖKARED GÅRD 3

Troligen avstyckad från Gård 1 1728

1728–1760

  • Olof Anundsson f 1700 i Ornunga Stom död 1771
  • h28 Britta Persdotter f 1712 i Hökared Gård 1 död 1772
  • d Kerstin f 1729 d Elin f 1730 se Gård 1
  • s Anund f 1733 gift 59 se nedan
  • s Per f 1736 gift 65 i Ljur
  • d Kerstin f 1740 gift 59 se nedan
  • d Maria f 1742 se Gård 1
  • s Carl f 1749 död 1772
  • d Kerstin f 1754 gift 78 i Hjulsereds soldatstom

1760–1766

  • Anund Olofsson f 1733 i Hökared se ovan död 1813
  • h Ingeborg Persdotter f 1738 i Algutstorp död 1804
  • s Anders f 1760 död 1762
  • s Johannes f 1762
  • d Maria f 1765

familjen till Algutstorp 1766

1766–1781

  • Per Olofsson f 1736 i Hökared död 1781
  • h Karin Bengtsdotter f 1744 i Nårunga Östergård död 1784
  • s Bengt f 1766 död 1766
  • d Britta f 1773

1781–1802

  • Anders Olofsson-Fager f 1719 i Algutstorp död 1796
  • h Kerstin Andersdotter f 1724 i Algutstorp
  • d Inggerd f 1740 i Algutstorp gift 81 i Ljur familjen hit från Algutstorp 1781

1802–1832

  • Andreas Andersson f 1771 i Nårunga Barnegård död 1845
  • h Britta Svensdotter f 1776 i Hökared??? död 1846
  • s Lars f 1802 död 1803
  • s Anders f 1805 till Gundlered Smedsgård
  • d Maria f 1807 död 1830
  • d Inggerd f 1810 se nedan
  • d Johanna f 1818 död 1818

1832–1856

  • Anders Johansson f 1801 i Halla död 1955
  • h32 Inggerd Andersdotter f 1810 i Hökared se ovan
  • d Johanna Christina f 1836 se nedan
  • s Johannes f 1839 till USA 81
  • s August f 1842 till USA 68
  • s Casper f 1845 till Övre kvarn 1860, t USA 80
  • s Fredrik f 1849 till Nårunga Barnegård 1864
  • s Benjamin f 1852 till Bollebygd 65, t USA 80

1856–1882

  • August Andersson f 1830 i Lena död 1907
  • h Johanna Christina Andersdotter f 1836 i Hökared se ovan död 1904
  • d Eva Charlotta f 1856 död 1880
  • s Janne Wilhelm f 1859 se nedan
  • d Hedda Carolina f 1861 gift m Fredrik Andersson Kättlingabo
  • d Hilma Sofia f 1878 död 1917 ”dövstum”, ”idiot”

1882–1922

  • Janne Wilhelm Augustsson f 1859 i Hökared se ovan
  • h81 Mathilda Andersdotter f 1858 i Nårunga
  • d Hilda Elisabeth f 1883 g 07 m August Eliasson Ambjörnsgården Hol
  • d Enny Alvida f 1886 g 09 Oscar Jonsson Ljurs Stom
  • d Elin Viktoria f 1889 gift24 m Ernst Claesson Ornunga Nordgård
  • s Nils Wiljam Gottfrid f 1894 se nedan

1922–1957

  • Nils Wiljam Gottfrid Jansson f 1894 i Hökared se ovan
  • h Hildur Ingeborg Claesson f 1898 i Allmänningen
  • s Nils Olof Valdemar f 1924 gift i Gröneslätt Algutstorp
  • s Rune Lennart Isidor f 1925 gift i Mellantorp Hol
  • d Maj-Britt Ingeborg f 1928 gift Karlström
  • d Ulla Gunborg Irene f 1931 gift Johansson se nedan
  • s Erik Gunnar Torgny f 1935 till Reftele 57
  • d Inez Eva Margaretha f 1937 till Fåglum 1958

1932–1937

  • Arrendatorer Karl Johan Karlsson f 1865 i Magra
  • h 94 Johanna Christina Karlsdotter f 1872 i Magra
  • s Arvid f 1899 i Magra
  • s Fridolf f 1907 i Magra
  • s Erik f 1909 i Magra
  • s Sven Elof f 1914 till Remmene 1932

familjen kom från Magra och återvände dit

1947–1952

  • Nils Olof Valdemar Jansson f 1924 i Hökared
  • h47 Agnes Olivia Gustavsson f 1922 i Ödegärdet Nårunga
  • s Jan-Olof Lennart f 1948
  • s Stig Roger Valdemar f 1951

familjen till Gröneslätt Algutstorp

1952–1956

  • Rune Lennart Isidor Jansson f 1926 i Hökared
  • h Eivor Kerstin Margaretha Linusson f 1930 i Nårunga
  • s Lars-Gunnar Isidor f 1949
  • s Kent-Ove Lennart f 1951
  • d Kerstin Ann-Britt f 1953
  • s Eje Rune Ingemar f 1955

familjen till Mellantorp Hol

1957–1960

  • Karl-Erik Johansson f 1927 i Stora Mellby
  • h Ulla Gunborg Irene Jansson f 1931 i Hökared se ovan
  • s Hasse Erik Christer f 1950
  • d Mona Harriet Irene f 1955

familjen till Svenstorp Skaraborgs län 1960

1960–1978

  • Johan Gustav Elon Gustavsson f 1932 i Barne Åsaka
  • h56 Ingrid Helena Claesson f 1934 i Skepplanda
  • d Eva Ingela f 1956 g m Håkan Bengtsson Sölvatorp
  • d Britt Monica f 1959
  • d Ingrid Susanne f 1962
  • d Annie Carina f 1962
  • d Anna-Karin Helena f 1971 g73 m Peder Herbertsson Nårunga

1978-

  • Leif Johnny Edvard Adolfsson f 1955 i Tuve Maria Paulia Carina Öijerskog f 1961
  • d Linn
  • d f 1985
  • s f 1987

LJUR HÖKARED BACKSTUGA

1842-

  • Lars Larsson f 1798 i Hökared
  • h Stina Larsdotter f 1902 i Hol
  • d Johanna Lovisa f 1840 till Vangklev 1858
  • d Anna Charlotta f 1844 till Hukedal 1860

från Hökared Gård 1

LJUR HÖKARED KÄRRET

1844–1862

  • Lars Andersson f 1813 i Siene
  • h Anna Christina Olofsdotter f 1821 i Ljur
  • s Carl f 1844
  • d Johanna Christina f 1846
  • d Fredrika
  • d 1848
  • d Mathilda f 1850
  • d Charlotta f 1852

familjen till Kättlingabo 1852

LJUR HÖKARED STENBACKEN

ca1820-

  • Nils Andersson-Bäck f 1787 i Krutgårdens soldattorp död 1832 son till Anders Larm
  • h15 Ella Andersdotter f 1795 i Ornunga kvarn
  • s Andreas f 1816 se nedan
  • d Christina f 1819 se nedan
  • s Johannes f 1821 till Lundby 40
  • s Olaus f 1825 till Göteborg 44
  • s Anders Petter f 1828 t Hol 50 d Anna Katarina f 1833 död 1835

ca 1845–1847

  • Andreas Nilsson f 1816 se ovan
  • h Kerstin Jonsdotter f 1820 i Nårunga
  • s Carl August f 1846

familjen till Hol

1853-

  • Andreas Svensson f 1820 i Siene död 1880
  • h Christina Nilsdotter f 1819 i Hästhagen se ovan död 1901
  • d Johanna Christina f 1853 se nedan s August f 1855 död 1855
  • s Johan Fredrik f 1855 död 1855
  • s August f 1856 död 1860
  • d Josefina f 1858 död 1870
  • s August Wallentin f 1865 död 1870

1873-

  • Johan August Johansson f 1848 i Nårunga
  • h73 Johanna Kristina Andersdotter f 1853 i Stenbacken se ovan
  • d Hilma Serafia f 1875 se nedan
  • d Ada Beata f 1877 till Bergstena 1894
  • d Hulda Fredrika f 1879 till Hol 1894 senare Alingsås
  • s Karl Oscar Algot f 1881till Siene 1897
  • d Hanna Viktoria f 1885 till Lena 1898
  • s Johan Rickard f 1887 till USA 1905
  • s Oscar Nathanael f 1891 till USA 1897 föräldrarna till USA 1897

1896–1898

  • Johan Aron Andersson-Stenberg f 1867 i Bollebygd
  • h96 Hilma Serafia Johansson f 1875 i Stenbacken se ovan
  • d Anna Serafia f 1897 familjen till Fullestad 1898

LJUR HÖKARED STENHÖGEN

-1660

  • Ambjörn Persson
  • h Ingeborg Persdotter

1660–1675

  • Håkan Ambjörnsson

1675–1699

  • Joen

1699-ca 1720

  • Anders Andersson f 1645
  • h Ingeborg Andersdotter f 1650
  • s Nils se nedan (?)

ca 1720-ca 1760

  • Nils Andersson f 1682 i Stenhögen se ovan död 1762
  • h Anna Svensdotter f 1690
  • s Jonas f 1719 gift i Ornunga Västergård
  • d Ingeborg f 1721 gift i Kättlingabo
  • d Kerstin f 1723 gift i Kättlingabo
  • s Lars f 1729 se nedan

ca 1760-1795

  • Lars Nilsson f 1729 i Stenhögen se ovan död 1799
  • h Karin Svensdotter f 1731 död 1808
  • s Sven f 1762
  • d Kerstin f 1765
  • d Ingegerd f 1769 se nedan

1795–1829

  • Anders Andersson f 1769 i Skalsbo död 1843
  • h Ingegerd Larsdotter f 1769 i Stenhögen se ovan död 1843
  • d Kerstin f 1795
  • d Maja f 1798 gift i Åred Västergård 1823
  • s Andreas f 1802 t Anhult 27
  • d Anna f 1806 se nedan
  • s Lars f 1811

1829–1847

  • Andreas Bengtsson f 1795 i Ljur död 1843
  • h Anna Andersdotter f 1806 i Stenhögen se ovan
  • d Anna Katarina f 1829 se nedan
  • d Christina f 1836 död 1847
  • d Maja Lisa f 1842 g i Trollö 59?

1847–1883

  • Lars Andersson f 1820
  • h47 Anna Katarina Andersdotter f 1829 i Stenhögen
  • d Johanna Charlotta f 1849 g m Aron Johansson Källarebacken Ljur
  • s Johan August f 1852 gift 77 till USA 78
  • s Alexander f 1856 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1859 t USA 84
  • d Amanda Josefina f 1862 t USA 84
  • s Emil f 1865 t USA 1885
  • s Leander f 1868 t USA 92
  • d Ida Sofia f 1872 g m Albin Jonsson Ljur Stom

1883–1928

  • Alexander Larsson f 1856 i Stenhögen död 1935
  • h83 Selma Mathilda Johansdotter f 1860 i Ljur död 1897
  • d Jenny Emelia f 1891 död i ungdomen
  • s Paul Herbert f 1896 död 1898
  • h(2) 99 Hulda Arvida Augustsdotter f 1875 i Lida död 1923
  • d Edith Alice f 1901 se nedan

1928–1967

  • Verner Ludvig Yngve Karlsson f 1898 i Åred Västergård
  • h28 Edith Alice Larsson f 1901 i Stenhögen se ovan
  • d Monica Gunhild f 1943 g 61 Blideskog Magra
  • s Leif Paul f 1945 se nedan

1967-

  • Leif Paul Tjärnefalk f 1945 se ovan
  • h67 Kersti Inger Margaretha Andersson f 1948 i Vårgårda
  • d Vanja Marie Veronica f 1968
  • s Leif David Niklas f 1969
  • d Anna Ingela Therese f 1971
  • d Jenny Katarina Elisabeth f 1976

LJUR HÖKARED STENHÖGEN GÅRD 2

Gården delades troligen upp på 1770-talet

ca 1778–1808

  • Nils Larsson f 1754 död 1831
  • h Britta Larsdotter f 1757
  • s Lars f 1778 till Västerhult
  • s Nils f 1781 till Ljur 1806
  • d Ella f 1786 se nedan
  • s Andreas f 1790 till Vesene 1806
  • ? f 1793 t Nårunga 1811
  • s Sven f 1798 t Ljur 24

1808–1840

  • Andreas Andersson f 1778
  • h07 Ella Nilsdotter f 1786 i Stenhögen se ovan död 1826
  • s Andreas f 1808 t L Sjötorp Ornunga
  • s Lars f 1812 t L Långared
  • h(2) Britta Andersdotter f 1791 i Tämta död 1845
  • d Christina f 1822 t Kubbåsen Tämta
  • s Nils Petter f 1830 t Österhagen Nårunga

1840–1850

  • Lars Andersson f 1812 i Stenhögen se ovan
  • h Ella Nilsdotter f 1815
  • s August f 1840
  • d Clara f 1848

familjen till Lilla Långared 1850

LJUR HÖKARED ÖNABACKAR

Troligen bodde familjen Per Mikhaelsson här, se St Långared här fr.o.m. 1776

från 1820-talet

  • Anders Larsson f 1784 i Hol
  • h(1) Britta Andersdotter f 1792 i Hjulsered
  • h(2) Maria Persdotter f 1778 i Wing död 1848
  • d Britta Maja f 1820 till S Wing 1834

LJUR HÖKARED 1:13

Ingemar Ernst Rickard Forsberg f 1932 skild 1969

LJUR IGLABO

Från och med 1668 ingår Ljur Östergård i Iglabo, av namnet Ighle

1603-

  • Bengt Haraldsson f ca 1575 i Nylödöse
  • h03 Elin Olofsdotter f i Österbitterna
  • s Harald f 1604 se nedan

-1646

  • Harald Bengtsson adlad Igelström f 1604 död 1678 i Riga
  • h Christina Lejonspira
  • s Bengt
  • s Anders
  • s Henrik
  • s Harald
  • h2 Elisabeth Wädurhorn

1646-1658

  • Nils Nilsson adlad Stiernflycht f 1600
  • h 31 Sara Larsdotter
  • 9 barn

1658-1669

  • Christian Stiernflycht f 1644 död 1669 son till ovanstående

1685-1687

  • Johan Stiernflycht f 1648 död 1703 bror till de båda ovanstående

1687-1721

  • Bengt von Schwartzenhoff f 1647

1721-1754

  • Ulrik Ludvig von Schwartzenhoff f 1681 död 1754 son till ovanstående
  • h17 Margaretha Maria Lillie af Aspenäs f 1679

1754-1770

  • Anna Maria Elfman f 1699 änka efter Otto Wilhelm von Schwartzenhoff bror till ovanstående

1770-1806

  • Carl Gustav von Schwartzenhoff f 1727 son till ovanstående död 1806
  • h50 Charlotta Björnberg f 1722

1806-1821

  • Ulrik Christoffer von Schwartzenhoff f 1755 död 1821 son till ovanstående

1821-1834

  • Agneta Sylván f 1754 död 1834

1835-1839

  • Petter Olofsson på torpet Ljur Lyckorna

1839-1840

  • Axel Fredrik Ridderbielke

1840-1841

  • Johan Bauer på Lagmansholm

1841-1843

  • Johannes Österberg f 1814 i Siene
  • h Johanna Andersdotter f 1814 i Lena
  • s Johan Fredrik f 1837
  • d Anna Sofia f 1843
  • s Jan Henrik f 1845

Familjen flyttade till Ornunga Assmundtorpet 1843.

1843-1857

  • Andreas Larsson f 1788 död 1861
  • h Anna Stina Andersdotter f 1812 död 1857
  • d Anna Christina f 1826 senare ägare till en del av gården se Gård 2
  • s Lars f 1828 utflyttad 1850
  • d Anna Katarina f 1841
  • d Ella Maja f 1844

Familjen kom hit från Bälinge Östergården.

1850 delas Iglabo då dottern Anna Christina och mågen Gustav Larsson köper en del se Gård 2

LJUR IGLABO GÅRD 1

ägs fram till 1857 av Andreas Larsson, då gården säljs

1857-1889

  • Ernst Johan Rydberg f 1829 son till lantbon Carl Rydberg Iglabo död 1908
  • h Johanna Lovisa Segergren f 1830 i Sexdrega död 1916
  • d Selma Serafia f 1858 död 1861
  • d Selma Charlotta f 1862 död 1883
  • d Alma Fredrika f 1865 se nedan
  • d Hulda Paulina f 1871 död 1897 g93 m Johan Andersson Ljur Trollö d 1895
  • d Anna Emelia f 1894 g19 m Nathanael Andersson Kullen

bosatta i Ljur Lilla Långared och Gräfsnäs

1863-64

bodde familjen på annat ställe i Ljur

1863-1864

  • Ernst Fredrik Rydberg f 1821 i Lena
  • h Tekla Elfrida Otterström f 1839 i Råda
  • d Jenny Maria f 1859 i Molla
  • s Per Axel f 1860 i Molla
  • s Ernst Gustav Franz f 1862 i Molla

Familjen kom hit från Molla och flyttade till Tådene följande år.

1889-1946

  • Johan Emil Johansson f 1859 i Ljur Västergården död 1923
  • h88 Alma Fredrika Rydberg f 1865 i Ljur Iglabo se ovan död 1944
  • d Bertha Louise Paulina f 1889 ogift Ljur Iglabo död 1946
  • d Anna f 1893 död 1893
  • s Johan Ernst Ragnar f 1895 ogift Ljur Iglabo död 1932

1946-1952

  • Ernst Fridolf Nathanael Lidesten f 1921 son till Anna Rydberg o Nathanael Andersson ovan
  • h50 Inez Gunborg Dalesjö f 1917 i Möne
  • d Britt-Marie Anna Gunilla f 1952

Familjen är bosatt i Ljurs skola.

1952-1957

  • arrendatorer Nils Ragnar Gottfrid Karlsson f 1916 i Fullestad
  • h44 Karin Margaretha Johansson f 1919 i Sparlösa
  • d Kerstin Anna Irene f 1945
  • d Signe Elsa Marianne f 1946
  • s Nils John Henry f 1949
  • s Karl-Erik Henning f 1950
  • s Erik Arne f 1952

Familjen flyttade hit från Stora Levene och flyttade härifrån till Norra Härene.

1957-1966

  • arrendatorer Bengt Håkan Arne Håkansson f 1933 i Öxabäck
  • h 55 Ann-Marie Larsson f 1934 i Borås
  • s Håkan Ernst Torgny f 1955
  • s Gunnar Karl-Erik f 1957
  • s Göran Bengt-Olof f 1958
  • s Lennart Sven-Åke f 1959
  • d Karin Dagmar Marie f 1963
  • d Annika Alice Elisabeth f 1965

Familjen flyttade hit från Dalstorp och flyttade härifrån till Åsaka Väne.

LJUR IGLABO GÅRD 1

ägs fram till 1857 av Andreas Larsson, då gården säljs

1857-1889

  • Ernst Johan Rydberg f 1829 son till lantbon Carl Rydberg Iglabo död 1908
  • h Johanna Lovisa Segergren f 1830 i Sexdrega död 1916
  • d Selma Serafia f 1858 död 1861
  • d Selma Charlotta f 1862 död 1883
  • d Alma Fredrika f 1865 se nedan
  • d Hulda Paulina f 1871 död 1897 g93 m Johan Andersson Trollö d 1895
  • d Anna Emelia f 1894 g19 m Nathanael Andersson Kullen bosatta i L Långared och Gräfsnäs 1863–64 bodde familjen på annat ställe i Ljur

1863-1864

  • Ernst Fredrik Rydberg f 1821 i Lena
  • h Tekla Elfrida Otterström f 1839 i Råda
  • d Jenny Maria f 1859 i Molla
  • s Per Axel f 1860 i Molla
  • s Ernst Gustav Franz f 1862 i Molla

familjen kom hit från Molla och flyttade till Tådene följande år

1889-1946

  • Johan Emil Johansson f 1859 i Västergården Ljur död 1923
  • h88 Alma Fredrika Rydberg f 1865 i Iglabo se ovan död 1944
  • d Bertha Louise Paulina f 1889 ogift Iglabo död 1946
  • d Anna f 1893 död 1893
  • s Johan Ernst Ragnar f 1895 ogift Iglabo död 1932

1946-1952

  • Ernst Fridolf Nathanael Lidesten f 1921 son till Anna Rydberg o Nathanael Andersson ovan
  • h50 Inez Gunborg Dalesjö f 1917 i Möne
  • d Britt-Marie Anna Gunilla f 1952

familjen bosatt i Ljurs skola

1952-1957 arrendatorer

  • Nils Ragnar Gottfrid Karlsson f 1916 i Fullestad
  • h44 Karin Margaretha Johansson f 1919 i Sparlösa
  • d Kerstin Anna Irene f 1945
  • d Signe Elsa Marianne f 1946
  • s Nils John Henry f 1949
  • s Karl-Erik Henning f 1950
  • s Erik Arne f 1952

familjen hit från Stora Levene och flyttade till Norra Härene

1957-1966 arrendatorer

  • Bengt Håkan Arne Håkansson f 1933 i Öxabäck
  • h 55 Ann-Marie Larsson f 1934 i Borås
  • s Håkan Ernst Torgny f 1955
  • s Gunnar Karl-Erik f 1957
  • s Göran Bengt-Olof f 1958
  • s Lennart Sven-Åke f 1959
  • d Karin Dagmar Marie f 1963
  • d Annika Alice Elisabeth f 1965

familjen hit från Dalstorp och flyttade till Väne Åsaka

LJUR IGLABO GÅRD 2 (IGLABO 1:3)

1850-1891

  • Gustav Larsson f 1821 i Ornunga Ryagärde död 1904
  • h 50 Anna Christina Andersdotter f 1826 i Bälinge dotter till Andreas Larsson se ovan död 1901
  • s Johan August f 1850 till USA 1868
  • s Carl Fredrik f 1853 se nedan
  • s Aron f 1856 död 1856
  • d Eva f 1857 död 1859
  • d Cajsa f 1859 till USA 1879
  • d Sofia f 1862 se nedan
  • d Selma f 1865 gift i Tämta 1887, till Västra Lindås Borgstena
  • s Herman f 1868 död 1870
  • d Hilma f 1870 gift i Asklanda Blekene 1897

Gård 2 delades 1876 då sonen Carl Fredrik köpte halva (Gård 3)

1891-1925

  • Alexander Andersson f 1854 i Ornunga Högabacka död 1925
  • h91 Sofia Gustavsdotter f 1862 i Ljur Iglabo se ovan död 1934
  • s Arthur Nathanael f 1893 se nedan
  • d Anna Sofia f 1895 g17 m Paul Leandersson Ljur Skattegården
  • d Dagny Linnea f 1900 till Alingsås stad 35 senare kioskägare i Skövde

1925-ca 1960

  • Arthur Nathanael Andersson f 1893 i Ljur Iglabo se ovan död 1974
  • h29 Annie Linnea Elisabeth Johansson f 1896 i Ljur Lilla Långared död 1977
  • d Rakel Gunborg Irene f 1930 till Alingsås 50
  • d Annie Stina Margaretha f 1931 till Fristad 54
  • d Britta Eivor Linnea f 1935 gm Lars Ruusvik Ruus Långared
  • s Gustav Gösta Nathanael f 1937 se nedan
  • d Ruth Inger Elisabeth f 1939 till Alingsås 60 gm Bernt Roland Larsson

ca 1960¬

  • Gustav Gösta Nathanael Andersson f 1937 i Ljur Iglabo se ovan

LJUR IGLABO GÅRD 3 (Iglabo 1:4)

1876-1904

  • Carl Fredrik Gustavsson f 1853 i Ljur Iglabo se ovan Gård 2 död 1893
  • h Eleonora Jacobina Frantzich f 1852 i Nårunga död 1925
  • d Anna Fransina f 1882 se nedan
  • d Emelia Cecilia f 1886 till Fristad 1930

1904-ca 1940

  • Jacob Adolf Nilsson f 1870 i Kvinnestad död 1942
  • h04 Anna Fransina Gustavsson f 1882 i Ljur Iglabo se ovan död 1968
  • s Nils Fredrik Evald f 1906 se nedan
  • d Nora Gunborg Kristina f 1911 till Malmbäck 1944
  • d Anna Alva Viola f 1915 till Borås Caroli 1942
  • d Lilly Rosa Cecilia f 1915 till Borås GA 1952
  • d Ulla Ingrid Therese f 1921 till Hedvig Eleonora Stockholm 1939

ca 1940-1979

  • Nils Fredrik Evald Nilsson f 1906 i Ljur Iglabo död 1987
  • h41 Karin Elisabeth Nilsson f 1913 i Ljurs Kvarn
  • s Jan Åke Evald f 1943
  • d Gunvor Karin Margaretha f 1948 gm Hasse Krusensjö

1979¬

  • Hasse Krusensjö
  • Gunvor Krusensjö
  • S Ove Krusensjö

???-???

  • hyrande sonen Ove Krusensjö m familj

???-???

  • Ove Krusensjö
  • h1
  • s William
  • d?
  • h2 Carola Blomgren
  • s Philip

LJUR IGLABO KVARN

1820-talet

  • Anders Persson f 1777 i Södra Wing
  • h Maria Persdotter f 1778
  • d Maja Stina f 1801 i Södra Wing se nedan

???-???

  • Jonas Andersson f 1799 i Nårunga Nedre Kvarnen
  • h Maja Stina Andersdotter f 1801 i S Wing se ovan
  • d Maria Lovisa f 1823

Familjen utflyttad omkring 1825

1827-ca 1835

  • Anders Andersson f 1799 i Södra Wing
  • h Britta Svensdotter f 1796 i Nårunga Västergården
  • d Anna Britta f 1821 i Od
  • s Samuel f 1823 i Od
  • d Katarina f 1825 i Od
  • s Anders f 1829
  • d Sara Beata f 1832
  • d Rebecka f 1835

Familjen utflyttad omkring 1835

ca 1835-?

  • Johannes Andersson-Lundgren f 1786 i Ryda
  • h Cajsa Isaksdotter f 1796 i Ryda
  • s Jonas d Britta f 1821
  • s Johannes f 1823
  • d Maja

Familjen flyttade till Ljurs kvarn.

LJUR IGLABO ENEBACKEN (TIDIGARE GUNDLERED)

ca 1812

  • Anna Andersdotter
  • d Johanna f 1812 i Enebacken

ca 1818

  • Anders Andersson
  • h Sara Larsdotter
  • d Anna f 1818 i Enebacken

ca 1820

  • Anna Andersdotter f 1751 i Kubbåsen Tämta änka t Asklanda 1824
  • Nils Nilsson-Att f 1782 i Stenhögen f d soldat son till Nils Larsson o Britta Larsdotter död 1845
  • h09 Maria Karlsdotter f 1787 i Ljurs Stom död 1851
  • d Anna f 1807 se nedan
  • u ä Petronella f 1834
  • d Johanna t Långareds Kvarn 27
  • s Olaus f 1816 t Korpås 31
  • d Christina f 1823 till Skattegården 1823
  • d Katarina f 1820 gift i Molla (till Bredared 1836)
  • s Carl f 1827 död 1830
  • s Carl f 1833 blev soldat Rapp

1845-

  • Anna Nilsdotter-Att f 1807
  • d Petronella f 1834 (Persdotter) gift Herrman Tolsgårdens Soldattorp

LJUR IGLABO HÄSTHAGEN

1743-ca 1748

  • Erik Örn död före 1748
  • h Anna Persdotter f 1722 död 1798 gifte om sig och flyttade till Annedal 1748
  • d Britta f 1743 gift Lidgren

1747-1775

1775-1807

  • Anders Andersson f 1748 i Ljur död 1830 ev. son till Anna i 2a äktenskapet
  • h(1)75 Katarina Andersdotter f 1752 i Siene död 1812
  • d Karin f 1776 se nedan
  • s Anders f 1780
  • s Anders f 1789 gift i Nårunga Nedre kvarnen
  • h(2) Gunnur Andersdotter f 1848 i Lida död 1828 Änka från Ljur Åsen

1807-1845

  • Andreas Andersson f 1778 i Lida död 1832 son till Anders A o Ingeborg A
  • h 07 Karin Andersdotter f 1776 i Ljur Iglabo Hästhagen se ovan död 1851
  • s Anders f 1808 ??
  • s Andreas f 1811 se nedan
  • s Peter f 1814 se nedan

1837-1839

  • Andreas Andersson f 1811 i Ljur Iglabo Hästhagen död 1839
  • h 37 Katarina Johansdotter f 1811 i Ljur Tolsgården, flyttade tillbaks till Tolsgården efter makens död 1839

1845-1852

  • Peter Andersson f 1814 i Ljur Iglabo Hästhagen
  • h 45 Johanna Pettersdotter f 1822 i Ljur
  • d Anna Lovisa f 1847 död 1848
  • d Johanna f 1847
  • s Per Gustav f 1849
  • s Kanutus f 1852

Familjen flyttade till Ljur Frälsegården 1852

LJUR IGLABO HÄSTHAGEN 2

ca 1770-ca 1810

  • Per Andersson f 1737 död 1785 son till Anders Eneroth Kvinnestad
  • h Katarina Olofsdotter f 1743 i Björsjöhult död 1812

 

  • Katarina omgift 1786 med Bryngel Eriksson f 1748 i Ornunga död 1806
  • s Johannes f 1776 död 1789
  • d Annika f 1780 g 02 m Jonas Persson-Blank Asklanda Sällerhög
  • s Petter f 1782 se nedan

ca 1810¬

  • Petter Bryngelsson f 1786 i Ljur Iglabo Hästhagen se ovan
  • h Britta Jonsdotter f 1781 i Ljur Skattegården
  • s Bengt f 1812
  • d Maria f 1812

1820-talet

  • Anders Glader f 1775
  • h Johanna Jonasdotter f 1795
  • d Anna Stina f 1826

LJUR IGLABO HÄSTHAGEN 3

1810-talet

  • Lars Andersson
  • h Britta Eriksdotter
  • d Maria Christina f 1814 i Ljur Iglabo Hästhagen
  • d Katarina f 1817 i Ljur Iglabo Hästhagen

1833-1837

  • Petter Olofsson f 1812 i Gundlered
  • h Anna Karlsdotter f 1812 i Ljur Lyckorna
  • s Anders f 1833

Familjen flyttade till Ljur Lyckorna 1837.

1861-1867

  • Per Gustav Pettersson f 1829 i backstuga under Gundlered Smedsgården
  • h Johanna Andersdotter f 1824 i Ljur Iglabo Ledet död 1865 ”krumpen”
  • d Selma f 1867

Familjen flyttade till Gundlered 1867.

1867-1878

  • änka Christina Nilsdotter f 1823 död 1887
  • s Alexander f 1855 se nedan

Dessa kom från Ljur Frälsegården.

1878-1887

  • Alexander Samuelsson f 1855 se ovan
  • h Emma Johansdotter f 1856
  • s Carl Algot f 1878

Familjen emigrerade till USA 1887.

LJUR IGLABO LEDET

1699

  • Lars

1707

  • änkan Elsa

1712-1720

  • Olof

1722

  • Carl Orre

1727

  • Sven Persson

1732-1750

  • Anders Assmundsson f 1709 i Rävholmen död 1782
  • h Marit Ambjörnsdotter f 1697 död 1865
  • d Britta f 1726
  • d Anna f 1729
  • d Inggerd f 1732 gift 82 i Ljur Nolhagen
  • s Assmund f 1735 gift 62 i Ljur Halla

1750-1757

  • Jon Andersson f 1707 död 1751 son till Anders o Estri
  • h34 Karin Larsdotter f 1713 död 1762 dotter till Lars Larsson o Elin Andersdotter
  • s Anders f 1734 se nedan
  • s Lars f 1741
  • s Sven f 1744
  • d Elin f 1749

1757-1782

  • Anders Jonsson f 1734 i Ljur Iglabo Ledet se ovan död 1781
  • h Karin Andersdotter f dotter till Anders o Ingeborg
  • s Jonas f 1758 gift 89 m Ingeborg Börjesdotter Åred Mellomgården
  • s Lars f 1765
  • s Andreas f 1760 till Tengene 1784
  • d Ingeborg f 1761 se nedan
  • d Karin f 1772 till Göteborg 1785

1782-1820

  • Anders Andersson f 1755 i Tämta Kubbåsen hit från Ljurs kvarn
  • h82 Ingeborg Andersdotter f 1761 i Ledet se ovan
  • d Anna f 1782 g 12 m soldat Jonas Jonsson
  • uä Stina f 1811
  • d Katarina f 1784 g16 Johannes Abrahamsson Gundlered Ekeberget
  • s Anders f 1791 se nedan
  • s Andreas f 1794 död 1800
  • s Johannes f 1797 ”klen och oduglig”
  • d Inggerd f 1799 död 1800

1820-1835

  • Anders Andersson f 1791 i Ljur Iglabo Ledet se ovan
  • h19 Maria Andersdotter f 1795 i Ornunga Nordgården
  • d Katarina f 1820
  • s Anders Petter f 1821
  • d Johanna f 1824
  • s Carl f 1827

Familjen flyttade till Gundlered Lillegården 1835

1836-ca 1850

  • Gabriel Larsson f 1801 i Hjulsered
  • h Stina Andersdotter f 1800 i Nårunga Öna
  • s Johannes f 1824
  • d Anna Katarina f 1827 gift i Ornunga Kroken
  • d Johanna f 1829 gift i Skogsbygden Kärnhult
  • s Lars Magnus f 1833
  • d Ulrika f 1836

Hit från Nårunga Södergården Öna

1850-1866

  • Anders Bengtsson f 1814 i Gundlered
  • h Maria Johansdotter f 1821 i Ornunga
  • d Johanna Christina f 1843 i Skantena död 1853
  • s August f 1847 i Skantena
  • d Ulrika f 1850 död 1857
  • d Mathilda Josefina f 1853 död 1857
  • d Wilhelmina Charlotta f 1856 död 1857
  • s Johan Aron f 1858
  • d Emma Christina f 1861

Familjen kom från Skantena och emigrerade till USA 1866

1866-1868

  • Johan Fredrik Österberg f 1837 i Hol
  • h Johanna Sofia Johansdotter f 1840 i Fullestad
  • s Carl Wilhelm f 1863 i Fullestad

Familjen emigrerade till USA 1868. Efter 1868 har detta torp troligen varit öde.

LJUR IGLABO LYCKORNA (GUNDLERED TILL 1840-TALET)

1699–1720

  • Lars

1722

  • Joen

1727

  • Olof Jonsson

c 1750

  • Carl Karlsson f 1702 i Kvinnestad död 1774
  • h Margaretha Svensdotter f 1712 i Vaselid död 1781
  • s Lars d 1744 se nedan

1770–1809

  • Lars Carlsson f 1744 i Lyckorna se ovan
  • h Katarina Andersdotter f 1745 död 1820 dotter till Anders Karlsson
  • d Elin f 1772 till Vårgårda död 1807 i Lyckorna troligen ogift
  • d Ingeborg f 1775 till Kullings-Skövde? g 03 m Jon Andersson
  • d Karin f 1776 död 1783
  • d Anna f 1779
  • s Carl f 1782
  • dotterson Andreas f 1796 troligen Elins son

1809–1837

  • Carl Larsson f 1782 i Lyckorna se ovan
  • h Elin Svensdotter f 1783 i Åred s Lars f 1809 gift i Nabben Nårunga
  • s Johannes f 1811??
  • d Anna f 1812 se nedan
  • s Anders f 1814 gift i Spångakil
  • d Katarina f 1817 gift med soldat Loods son
  • s Bengt f 1819 död 1819
  • s Petter f 1822 död 1823
  • s Jan Petter f 1826 död 1829

1837–1887

  • Petter Olofsson f 1812 i Gundlered till Frälsegården
  • h Anna Carlsdotter f 1812 i Lyckorna se ovan död 1886
  • s Andreas f 1833 till Frälsegården
  • d Lovisa f 1836 g 58 i Frälsegården
  • s Benjamin f 1839 gift i Frälsegården
  • d Clara f 1842 g 69 m August Gabrielsson Ornunga Simonsgård
  • d Anna Charlotta f 1844 gift 1868 m August Östlund Horla
  • d Johanna Christina f 1846 lyst 1869
  • d Mathilda f 1849 död 1885 ogift
  • s Casper f 1851 gift 1880
  • d Mina Albertina f 1854 död 1857
  • s Leander f 1857 gift i Frälsegården

”Carla-Petter” friköpte torpet och tillköpte delar av Tolsgården och Frälsegården och fick ihop ett hemman. Se Frälsegården

LJUR IGLABO NOLTORP

ca 1840-1862

  • Gabriel Larsson f 1801 i Ljur död 1849
  • h Stina Andersdotter f 1800 i Nårunga död 1862
  • s Johannes f 1824 i Öna. Emigrerade till USA 1852.
  • d Anna Katarina f 1827 i Nårunga Öna t Bredared 48
  • d Johanna f 1829 utflyttad 1846
  • s Lars Magnus f 1833 död 1842
  • d Ulrika f 1836 i Ljur Stommen t Göteborg 1861
  • d Anna Christina f 1842 i Ljur Iglabo Noltorp. Emigrerade till USA 1862.

LJUR IGLABO ÖSTERGÅRDEN

1660-talet

  • Sven
  • Bryngel Bengtsson

från 1668 tillfördes gårdarna Ljur Iglabo

LJUR IGLABO 1:15 (AVSTYCKADE MANGÅRDSBYGGNADEN)

1972-1990

  • Abraham Winka f 1920
  • h Kerstin f 1920

1990-2010

  • Per-Arne Ekström f 1966
  • h (Barbro) Maria f 1963
  • d
  • d

Flyttade till Alingsås 2010

2010-

  • Rolf Lundqvist f 8/3 1950 Falkenberg
  • h Barbro Lundqvist f 18/12 1951 Eldsberga

Hit från Italien 2010

LJUR IGLABO LANTBOR, HYRANDE OCH ANDRA EJ ÄGARE UNDER 1800-TALET

ca 1800-ca 1810

  • Anders Andersson 1773 i Hol
  • h Karin Andersdotter 1765 i Gundlered dotter till Anders Nårbäck
  • s Andreas f 1796 i Gundlered, senare gift i Ornunga Lindås
  • s Johannes f 1798 i Nårunga Barnegården
  • s Bengt f 1801
  • d Anna f 1803
  • d Anna Maria f 1807

Familjen kom hit från Barnegården och flyttade till Ornunga Lommared ca 1810.

ca 1825- 1833

  • Johan Abrahamsson f 1788 i Kvinnestad Hjälmryd
  • h Katarina Andersdotter f 1788 i Ljur Ledet
  • s Anders f 1817 i Asklanda
  • d Johanna f 1823 i Asklanda

Familjen flyttade till torpet Gundlered Ekeberget 1833

1833-1836

  • Erik Gustav Andersson f 1807 i Bredared
  • h Anna Jonsdotter f 1800 i Tämta Malryd
  • s August f 1828 i Långared
  • d Johanna f 1830 i Långared
  • d Maja Stina f 1834
  • s Per Gustav f 1835

1836-1838

  • Anders Svensson f 1807 i Mellomgärde
  • h Anna Greta Andersdotter f 1816 i Hulvik
  • s Johan Fredrik f 1837

Familjen struken

1838-ca 1850

  • Sven Jacobsson f 1792
  • h Christina Larsdotter f 1802
  • d Lovisa Sofia f 1831
  • s Johan f 1843 först lantbo sedan inhyses, strukna ca 1850

1840-1852

  • Carl Rydberg f 1796 i Habo mönsterskrivare, arrendator, efter att ha försökt köpa gården
  • h Anna Catharina Kjellberg f 1796 i Nårunga prästdotter
  • d Maria Sophie f 1827 g m Thure Frantzich Ornunga Lommared
  • s Ernst f 1829 senare ägare till Ljur Iglabo Gård 1
  • s Anton f 1832 död 1834
  • d Amanda Carolina f 1836 utvecklingsstörd, inackorderad i Ljur Nolhagen
  • d Sara Helena f 1839 gift m Henrik Andersson, Ornunga Skogen till Ornunga Södergården 1852

1873-1875

  • Johan Andersson-Flink f 1820 i Skogsbygden
  • h Maja Stina Svensdotter f 1833 i Nårunga
  • s Alexander f (Benjaminsson)
  • s Franz Johan f 1859
  • s Ludvig f 1862
  • s Johan Viktor f 1865
  • d Eva Gustava f 1874 hit från Nårunga Ålgårdskulle, flyttade till Flinkabacken 1875

1860-1886

  • Johan Segergren f 1827 i Sexdrega garvare
  • h Christina Andersdotter f 1841 i Grude
  • d Nancy Cheresia f 1874
  • d Tekla Konsensia f 1876
  • d Labbi Serafia f 1877
  • s Johan Uno Christian
  • s Carl Birger f 1881

Familjen bodde i ett hus vid sjöns kant. Familjen flyttade till Hestra i Tämta 1886 efter att garvarens lager stulits.

  • Johan Viktor August Yllander f 1821 i Herrljunga död 1910. Var inhyst först i mangårdsbyggnaden och sen i det lilla huset.

LJUR KVARNEN

1656

  • Nils

1662

  • Sven

1679

  • Lars Johansson

1710–1727

  • Nils Svensson f 1677
  • h10 Ingeborg Olofsdotter f 1673 död 1752 dotter till Olof o Kerstin (?) f 1711
  • d Elin f
  • d Kerstin f 1719
  • d Karin f 1723
  • s Anders f 1725

Familjen till Ljurs Stom 1727

1727–1735

  • Sven Ingelsson f 1692 död 1748
  • h Marit Andersdotter f 1681 död 1757
  • d Kerstin f 1721 i Nårunga
  • s Ingel f 1723 i Nårunga
  • d Elin f 1729
  • d Lena f 1731

Familjen kom från Hulta rote 1727 och flyttade till Hjulsered 1735

1735–1781

  • Ingel Jonsson f 23(12 1712 i Nårunga död 30/3 1787 Ljurs Kvarn
  • h(1) 33 Karin Larsdotter f 1711 i Lilla Långared död 1775
  • s Lars f 10/3 1734 Ornunga Solliden d 26/7 1767 g54 Karin t Nordhult Nårunga
  • s Sven f 1735 till Gråhult (?)
  • d Karin f 7/5 1738 Ornunga Solliden
  • d Elin f 16/9 1739 d 23/9 1750 Ornunga Trollö
  • s Anders f 1743 d 4/10 1750 Ornunga Trollö
  • s Jonas f 10/8 1746 Ornunga Solliden d 30/9 1750 Ornunga Trollö
  • s Sven f 29/6 1749 Ornunga Trollö g76 m Elin Nilsdotter Öna till Trollö Ornunga
  • s Jonas f 13/11 1752 Ornunga Solliden d 15/1 1839 g77 i Åred Lillegård
  • h(2) Ingegerd Andersdotter död 1787 änka från Kubbåsen Tämta
  • s Jonas (Andersson) i Tämta
  • s Anders f 1755 (Andersson) i Tämta gift i Ledet
  • d Anna f 1756 (Andersdotter) i Tämta se nedan

1737–1741

  • Anders Larsson f 1695 i Ljur död 1759
  • h37 Kerstin Jonsdotter f 1715 i Röret Nårunga
  • d Ingeborg f 1738 g 55 i Nårunga
  • s Jonas f 1740 g 63 i Nårunga

familjen till Öna Nårunga 1741

1753–1757

  • Jonas Larsson f 1724 i Åred död 1780
  • h53 Ingeborg Karlsdotter f 1734 i Ljurs rote död 1789
  • d Elin f 1754

familjen till Åsgärde 1757 vidare till Halla 1770

1781–1804

  • Anders Larsson f 1750 i Nårunga hit från Åred Lillegård 81 död 1781
  • h81 Anna Andersdotter f 1756 i Kubbåsen Tämta se ovan dotter till Anders o Ingegerd
  • d Anna f 1781 gift i Hafrakulle Nårunga
  • Anna omgift med Jon Bryngelsson f 1757 i Romnefall Asklanda
  • d Inggerd f 1783 g i Stockholmsbacken Nårunga
  • d Annika f 1786 g m Anders Jonsson Låkeslätt Asklanda
  • d Ingeborg f 1788
  • s Anders f 1790 g17 m Anna Larsdotter
  • d Katarina f 1793 gift i Stockholmsbacken Nårunga

1804–1820

  • Andreas Andersson
  • h Rangela Andersdotter
  • s Anders f 1804
  • d Ellika f 1805
  • d Anna Maria f 1806 gift i Åsen Nårunga
  • d Katarina f 1808
  • s Peter f 1810 gift i Torpet Skogsbygden

1820–1846 (senare på undantag)

  • Johannes Andersson-Lundgren f 1786 i Ryda död 1871
  • h Kajsa Isaksdotter f 1796 död 1848
  • s Jonas f 1717 i Ryda till Nårunga Västergård
  • d Britta f 1821 struken
  • s Johannes f 1823 till Lekåsa 1846
  • d Maja f 1823 se nedan

1846–1850

  • Sven Jonsson f 1811 i Ornunga Stom h Maja Johansdotter f 1823 se ovan
  • s Johan Fredrik f 1847 död 1847
  • d Mathilda f 1848
  • s Johan Fredrik f 1850

1850–1853

  • Johannes Andersson f 1812 i Nårunga
  • h Anna Katarina Andersdotter f 1819
  • s Casper f 1847
  • d Charlotta f 1849

Familjen kom hit från Ödegärdet Nårunga, tillbaka dit

1853–1864

  • Johannes Karlsson f 1815 i Od
  • h Inga Maja Svensdotter f 1807 i Synnerby
  • s August f 1838 se nedan
  • s Carl Johan f 1840
  • d Kajsa f 1842
  • d Johanna f 1844 till Herrljunga 1862

Familjen kom från Skölvene och flyttade till Fridhem 1864

1864–1866

  • August Johansson f 1838 se ovan
  • h Petronella Benjaminsdotter f 1837 i Ornunga
  • d Selma Gustava f 1864

Till Långareds Kvarn 1866

1866–1879

  • Anders Petter Andersson f 1829 i Ekeberget Gundlered död 1878 ”Ljurskamjölnarn”
  • h Katarina Andreasdotter f 1825 i Od
  • s Alfred f 1855 död 1878
  • d Emma Fredrika f 1857 ”idiot”
  • d Charlotta f 1860 död 1878
  • d Ida f 1865
  • d Selma f 1867 död 1872
  • d Ada f 1870 död 1876
  • änka Britta Svensdotter f 1796 i Nårunga moder död 1874

1879–1914

  • Anders Petter Svensson f 1847 i Alingsås Land
  • h71 Albertina Johansdotter f 1848 i Gundlered Smedsgård Ljur
  • d Selma f 1872 i Landa g 93 i Algutstorp
  • d Ada f 1874 i Landa g i Högelid Ljur 1895
  • s Oscar f 1876 i Larv till USA 96
  • d Mina Josefina f 1878 i Larv till Bälinge 96
  • d Hilda f 1880 till Dannike 1898
  • d Hanna Naemi f 1882 till USA 1902
  • d Frida Elisabeth f 1884 till USA 1910
  • s Karl Rickard f 1885 till USA
  • s Nils Petrus f 1891 till USA 1910
  • föräldrarna till dottern Ada i Högelid 1914

1914–1917

  • Rickard Georg Benjaminsson f 1884 i Charlottenberg Nårunga

1916–1958

  • Karl Gustav Nilsson f 1881 i Vinköl
  • h09 Ellen Elisabet Thunell f 1887 i Mjäldrunga
  • d Astrid Margaretha f 1911 till Alingsås 1943
  • uä Kjell Sigurd Valdemar f 1936 till Alingsås 1943
  • d Karin Elisabeth f 1913 till Alingsås 1935
  • s Sven Göran f 1915 till Öna Nårunga
  • s Erik Jonas f 1916 till Falköping 1946
  • s Per Ragnar f 1918 död 1918
  • s Carl Ludvig f 1919 till Alingsås 38 död i Stockholm 71
  • d Tora Gunvor f 1921 till Alingsås g m Carl Ebbe Löfving
  • s Per-Olof Lennart f 1943
  • s Per Verner f 1923 se nedan
  • s Ragnar Benjamin f 1925 till Vänersborg 58
  • s Bengt Ebbe f 1926 till Grude 48

familjen kom från Skölvene 1916

1958-

  • Per Verner Nilsson f 1923 i Ljurs Kvarn se ovan
  • h58 Elsa Maria Elisabeth Andersson f 1927 i Rönö Östergötland
  • s Hans Verner f 1959
  • d Ingeborg Elisabeth f 1963

LJUR KÄMPAGÅRDEN

1690–1736

  • Anders Svensson f 1661 i Ljur troligen på gården död 1747
  • h Elin död 1734
  • d Ingrid f 1694 g 1710 gm Mikhael Persson St Långared, senare till Skantena Nårunga
  • h(2)35 Britta Olofsdotter f 1702 i Iglabotorp dotter till Olof o Kerstin d 1785
  • s Sven f 1736 död 1747
  • d Elin f 1740 g 60 t Nårunga by

1736-ca 1770

  • Anders Andersson f 1708 troligen från Åred Nedergård Nårunga död 1763
  • h 36 Ingrid Mikhaelsdotter f 1711 i Stora Långared död 1794 (dotter till Ingrid o Mikhael ovan)
  • d Katarina f 1740 g 58 i Nårunga by
  • s Mikhael f 1744 se nedan Gård 1
  • d Martha f 1747 se nedan Gård 2
  • d Elin f 1750 se nedan Gård 3
  • d Kerstin f 1754 död 1755
  • d Karin f 1757
  • d Kerstin f 1763

Gården nu delad i tre delar mellan syskonen Mikhael, Martha o Elin

LJUR KÄMPAGÅRDEN GÅRD 1

1767–1809

  • Mikhael Andersson f 1744 i Kämpagården se ovan död 1809
  • h67 Britta Olofsdotter f 1737 i Källarebacken Ljur
  • d Anna f 1767 g 90 i Barnegården Nårunga
  • s Anders f 1771 ”oregerlig” se nedan
  • s Ambjörn f 1774 ”oregerlig”
  • d Ingegerd f 1778 g98 m Anders Nilsson Kamparås

1809–1845

  • Anders Mikhaelsson f 1771 i Kämpagården se ovan död 1847
  • h09 Annika Eriksdotter f 1787 i Åsgärde Nårunga
  • s Emanuel f 1810 till Nårunga Klockaregård 1839
  • s Erik f 1813 troligen död ung
  • d Anna Britta f 1814 se nedan
  • s Johannes f 1817 till Framnäs 55
  • s Erik Gustav f 1825 Kullen Ljur, senare Glimmeskullen och Ekelund

1845–1850

  • Anders Johansson f 1816
  • h Anna Britta Andersdotter f 1814 i Kämpagården se ovan
  • s Johannes f 1845
  • d Johanna Christina f 1849

familjen flyttade till Åred Västergård

1850–1852

  • Sven Jonsson f 1811 i Enet Ornunga
  • h Maja Johansdotter f 1825 i Ryda
  • d Mathilda f 1848
  • s Johan Fredrik f 1850

familjen till Åby Kvarn Landa

1852-ca 1885

  • Andreas Persson f 1822 i Ornunga död 1897
  • h Lovisa Jonasdotter f 1823 i Ljurs Kvarn
  • s Johan Fredrik f 1852 till USA 1888
  • d Mathilda f 1854 t Ornunga Simonsgård 72
  • s Per Gustav f 1857 till USA 1880
  • s Casper f 1859 se nedan
  • d Selma f 1862 gift i Torpet Skogsbygden 1896
  • d Josefina f 1865 se nedan
  • s Axel f 1867 till USA

ca 1885–1908

  • Kasper Andreasson f 1859 i Kämpagården se ovan död 1908 ”lindrigt sinnessjuk”

1908–1952

  • Leander Johansson f 1867 i Algutstorp död 1952
  • h09 Josefina Andreasdotter f 1865 i Kämpagården se ovan död 1952

Efter Leanders o Josefinas död slogs gården ihop med Gård 2

LJUR KÄMPAGÅRDEN GÅRD 2

1770–1784 (1784–1810)

  • Per Persson f 1740 i Nårunga bror till Lars i Korpås
  • h70 Martha Andersdotter f 1747 i Kämpagården död 1820
  • d Elin f 1771 död 1807 ogift??

Martha omgift 1784 med Anders Jonsson f 1729 i Vaselid (änkling) död 1800

  • s Johannes f 1788 se nedan

1810–1835

  • Johannes Andersson f 1788 i Kämpagården se ovan död 1836
  • h22 Christina Larsdotter f 1793 i Ljurs Stom
  • d Maria Christina f 1824 troligen död ung
  • s Andreas f 1827 död 1831
  • s Anders f 1834

familjen till backstuga på socknens mark cirka 1835

1835–1841

  • Ägare: Bengt Jonsson i Uddetorp Kvinnestad
  • Lantbo: Andreas Andersson f 1801 i Ljur Lillegård
  • h Stina Andersdotter f 1802 i Åred Västergård
  • d Anna Maja f 1828 i Lillegården
  • s Anders f 1832 i Lillegården
  • s Magnus f 1837 död 1838

familjen kom hit från Ljur Lillegård. Till backstuga på Hultet ca 1841 ”tiggare”

1841–1844

  • Sven Gisslesson f 1809 i Jällby
  • h Kerstin Andersdotter f 1816
  • d Johanna f 1833
  • d Britta Stina f 1835
  • d Anna f 1839

familjen kom hit från Spångakil Ornunga och flyttade till Hol 1844

1845-ca 1880

  • Andreas Olofsson f 1815 i Gundlered
  • h Britta Maja Johansdotter f 1813 i Krusagården Horla

ca 1880–1916

  • Henrik Leonard Johansson f 1848 i Lida
  • h 74 Johanna Kristina Larsdotter f 1847 i Elofsgården Horla död 1927
  • s Axel Linus f 1875 till Åsen
  • s Johan Viktor f 1882 till Stora Långareds kvarn
  • d Hanna Viktoria f 1885 se nedan

1916-ca 1950

  • Axel Enock Claesson f 1892 i Allmänningen Nårunga död 1968
  • H16 Hanna Viktoria Henriksson f 1885 i Ljur död 1960
  • s Inge Henrik f 1917 se nedan
  • s Axel Elof f 1919 se nedan
  • s Valter Viktor f 1920 till Siene
  • d Karin Viktoria f 1922 till Alingsås
  • d Märtha Maria f 1923 g m Ivan Sylvén

ca 1950–1975

  • Inge Henrik Claesson f 1917 i Kämpagården se ovan
  • Axel Elof Claesson f 1919 i Kämpagården se ovan
  • h 47 Runa Eva f 1916 död 1988
  • s Claes-Åke f 1947 se nedan
  • d Eva Gunnel f 1950
  • s Bo-Lennart f 1954 g Bergsätra Ljur

1975-

  • Claes-Åke Claesson f 1947 i Kämpagården se ovan
  • h71 Gerd Gunnel Birgitta f 1949
  • s Anders Elof f 1974
  • s Pär Bertil f 1976

LJUR KÄMPAGÅRDEN GÅRD 3

1774–1805

  • Lars Larsson f 1745 i Häradsvad död 1813 son till Lars Andersson o Kerstin
  • h74 Elin Andersdotter f 1754 se ovan död 1815
  • s Andreas f 1875 gift 00 i Ljur Lillegård
  • s Lars f 1779 se nedan
  • d Maria f 1782 g 04 m Johannes Larsson Galstad
  • s Anders f 1786 död 1786
  • s Johannes f 1791 gift i Åsgärde

1805-ca 1835

  • Lars Larsson f 1779 i Kämpagården död 1838
  • h05 Ingegerd Karlsdotter f 1782 i Ljurs Stom död 1865
  • s Andreas f 1805 till Åbacken
  • s Johannes f 1807 gift i Lillegården
  • d Maria f 1809 gift i Ljurs Stom
  • s Anders f 1811 soldat Ljus i Högelid
  • s Lars f 1814 gift i Skaket
  • d Ellika f 1816 till Bollebygd 1845
  • s Magnus f 1819 ”lösdrivare”
  • s Carl f 1822 död 1822

familjen på undantag efter cirka 1835 förmodligen sammanslogs enheten med Gård 2

LJUR KÄMPAGÅRDEN NOLBACKA

Troligen två Torp på 1860 talet

TORP 1

– 1864

  • änka Kristina Larsdotter f 1795 i Ljur
  • Anders Johansson f 1835 i Kämpagården
  • h Clara Lisa Andersdotter f 1836 i Åbacka Ljur
  • s Emil f 1861
  • s Fredrik f 1864

familjen flyttade till Sandlid 1864

TORP 2

-1877

  • änka Johanna Andersdotter f 1810 i Ljur Lillegård död 1861
  • d Anna Katarina f 1841 till Alingsås 59
  • August Larsson f 1846 i Ljur till Korpås 1861
  • Anders Larsson f 1836 i Ljur död 1876
  • h Maja Cajsa Andersdotter f 1830 i Hol
  • s Henrik f 1858 död 1876
  • s Carl Johan f 1863 död 1876

Efter makens och sönernas död 1876 flyttade Maja Cajsa tillbaka till Hol och gifte om sig 1877

1878–1913

  • Anders Petter Joelsson f 1849 i Nårunga
  • h 79 Anna Fredrika Andersdotter f 1852 i Nårunga död 1933
  • d Hilda Annika f 1880 till Tämta 07 gift i Fristad
  • s Anton Ferdinand f 1882 död 1884
  • d Ida Viktoria f 1883 död 1890
  • s Johan Fridolf f 1885 till Kyrkefalla 1906
  • s Oscar Adolf f 1889 till Blombacken Ljur
  • d Julia Elisabeth f 1891 se nedan

1913–1955

  • Julia Elisabeth Andersson f 1891 i Nolbacka se ovan
  • d Lilly Maria f 1913 till Gingri 1927
  • s Erik Herbert Herner f 1915 till Bredestad 1943

Julia till Kållands-Åsaka 1955

1931–1960

  • Ella Aurora Andersson f 1907 I Borås
  • s Stig Arne f 1939

till Alingsås 1960

LJUR KÄMPAGÅRDEN TROLLÖLED

ca 1850–1864

  • Anna f 1806 i Sällerhög Asklanda änka efter Anders Larsson
  • s Lars f 1831 se nedan
  • Lars Andersson f 1831 i Lilla Långared se ovan
  • h Anna Maria Pettersdotter f 1822 i Svedjan Nårunga
  • s Anders Fredrik f 1859
  • s Johan August f 1864

familjen flyttade till Mellantorp1864

1864–1895

  • Carl Larsson f 1838 i Ljur död 1878 skomakare ”lappesnurren”
  • h Britta Stina Andreasdotter f 1834 i Nårunga
  • s Anton Linus f 1868 se nedan
  • d Ida Sofia f 1872 till Trollö Ornunga 1894

1895–1900

  • Anton Linus Karlsson f 1868 i Trollöled snickare
  • h(1) Maria Sofia Svensdotter f 1871 i Horla död 1896
  • s Karl Einar f 1895 död 1895
  • s Georg Verner f 1896 gift i Mjäldrunga till Grindstugan St Långared 1900

1900–1925

  • änka Maja Greta Andersdotter f 1834 död 1924
  • Oscar Edvin Andersson f 1875 i Enet
  • h00 Frida Olivia Östlund f 1878 i Ornunga
  • s Gunnar Georg f 1902 gift 25 se nedan
  • d Elsa Alfhild Frideborg f 1903 till Alingsås stad 1922
  • d Gunhild Svea Olivia f 1907 till Alingsås stad 1925
  • d Asta Gunborg Vendela f 1917 g m Gösta Bernhardsson Alingsås

familjen flyttade till Alingsås 1925

1925

  • Gunnar Georg Andersson f 1902 i Trollöled
  • H25 Anna Elisabeth Johansson f 1897 i Ljur
  • uä Ivar Nathanael f 1918 i Borås
  • uä Bengt Elias f 1922
  • d Gunborg Elisabeth f 1928

familjen flyttade till Siene

1925–1928

  • Carl Josef Ernstsson f 1896 i Ljur
  • h25 Hilda Linnea Lindgren f 1905 i Asklanda från Västerlid Nårunga flyttade till Blombacka Ljur

1930–1933, 1935–1947

  • Nils Ragnar Georg Andersson f 1907 i Anderstorp Ornunga
  • h30 Berta Viktoria Johansson f 1904 i Fridhem Ljur
  • d Eivor Ida Viktoria f 1933
  • s Sture Bengt Georg f 1939

familjen till Ekelund Ljur

1936–1943

  • Maj-Britt Eivor Viola Flink f 1922 i Alingsås
  • d Barbro Britt i Margaretha f 1939

Trollöled återgick till Kämpagården

LJUR KÄMPAGÅRDEN 2:8

ca 1980–

  • Gert Elis Andersson f 1955 i Ekelund Ljur kioskägare
  • h80 Nina Maria Lisewall f 1957 i Alingsås
  • d Åsa Maria f 1978
  • s Nils Peter f 1982

LJUR KÄTTLINGABO

av släktnamnet Kättling

-1640

  • Hufvud Tholsson
  • h Marit Andersdotter
  • d Elin se nedan
  • s Simon
  • s Sven
  • s Lars
  • s Bengt
  • s Joen ca 1640-
  • Sven Joensson död 1703
  • h40 Elin Hufvudsdotter se ovan
  • s Bengt t Gundlered
  • d Karin
  • s (?) se nedan

-1712

  • son till Sven o Elin död ca 1707
  • h Kerstin Larsdotter syster till Olof Larsson Häradsvad Nårunga

1712

  • Anders i Redväg
  • + drängen Lars

1717

  • Sven Andersson f d soldat
  • h Karin Larsdotter
  • s Lars f 1714 till Borås för hovslagarutbildning

1722

  • Hans soldat

1732

  • Carl Orre

1752-

  • Lars Toresson f 1724 i Nårunga död 1772
  • h52 Kerstin Nilsdotter f 1723 i Stenhögen (syster till Ingeborg i Gård 2)
  • s Thol f 1755 död 1755
  • s Anders f 1756 död 1756
  • d Kerstin f 1757
  • s Sven f 1760
  • s Nils f 1764

1770-talet ytterligare en familj (?)

  • Lars Bengtsson
  • h Kerstin d Annika f 1763
  • s Bengt d Katarina
  • d Anna

1755–1788

Kan ha varit en 3e Gård, alt Toressons på undantag

  • Jonas Johansson f 1717 i Stora Långared död 1773
  • h 45 Kerstin Andersdotter f 1725 i Vaselid (Anders Torstensson) död 1805
  • s Anders f 1748 g 79 m Katarina Nilsdotter från Öna Nårunga
  • s Per f 1749 till Klockaregården död 1817 i Kättlingabo
  • s Thol f 1751 gift i Ljur Västergård
  • d Elin f 1753 se nedan
  • s Jonas f 1762
  • d Katarina f 1766

familjen kom från Åred Nedergård

1788–1820

  • Jacob Svensson f 1764 i Spångakil död 1826
  • h 87 Elin Jonasdotter f 1753 i Åred Nedergård se ovan död 1817
  • d Kerstin f 1788 g 13 m Johannes Olofsson i Kyrkebol Ornunga
  • s Jonas f 1789 död 1808 d Anna f 1791 död 1792
  • s Sven f 1796 se nedan

1820–1855

  • Sven Jacobsson f 1796 i Kättlingabo se ovan död 1857
  • h18 Ingegerd Olofsdotter f i Kyrkebol Ornunga död 1852
  • s Johannes f 1820 till Halla 1841 g m Anna Katarina Andersdotter
  • s Andreas f 1828 se nedan

1855–1882

  • Andreas Svensson f 1828 i Kättlingabo se ovan död 1907
  • h Johanna Johansdotter f 1829 i Gundlered Smedsgård död 1897
  • s Fredrik f 1855 se nedan
  • s Henrik f 1860 död 1861
  • s Johan Emil f 1862 (Essén) läroverksadjunkt Örebro
  • s Anton f 1868 till Örgryte 1887 senare USA
  • s Vitalis f 1872 död 1877

1882–1910

  • Fredrik Andreasson f 1855 i Kättlingabo död 1912
  • h82 Hanna Karolina Augustsdotter f 1861 i Hökared död 1907
  • d Hilda Viktoria f 1886 död 1900
  • d Hanna Davida f 1889 se nedan
  • s Nils Fredrik Angantyr f 1900 gift 27 Frälsegården Bälinge

1910-ca 1950

  • Oscar Fridolf Pettersson f 1881 i Kyrketorp Kvinnestad död 1968
  • h10 Hanna Davida Fredriksson f 1889 i Kättlingabo se ovan
  • d Elsa Hedvig Viktoria f 1909 död 1909
  • d Margit Ingrid Frideborg f 1910 gift Ålleving Kyrketorp Kvinnestad
  • d Inez Sigrid Viola f 1915 till Alingsås 1939
  • d Doris Gunvor Regina f 1917 ogift Kättlingabo
  • s Sven Folke Ingemar f 1920 ogift Kättlingabo

ca 1950-

  • Doris Gunvor Regina Pettersson f 1917 i Kättlingabo se ovan
  • Sven Folke Ingemar Pettersson f 1920 i Kättlingabo se ovan

LJUR KÄTTLINGABO GÅRD 2

1717

  • Bengt soldat

1722–1743

  • Mikhael Andersson f 1864 död 1752 son till Anders o Elin
  • h Anna
  • s Anders f 1720 se nedan
  • s Bengt f 1724 död 1725
  • s Bengt f 1726

1743–1784

  • Anders Mikhelsson f 1720 i Kättlingabo se ovan död 1789
  • h43 Ingeborg Nilsdotter f 1721 i Stenhögen död 1773
  • d Katarina f 1743 gift 1771
  • d Elin f 1746 gift i Siene
  • d Britta f 1749 död 1750
  • s Bengt f 1750 död 1750
  • s Magnus f 1751 död 1752
  • s Mikhael f 1754 död 1755
  • d Annika f 1756 g i Stockamaden K Skövde
  • d Kerstin f 1759 död 1762
  • d Kerstin f 1763
  • h(2)73 Britta Persdotter f 1732 i Nårunga död 1807 (Per Lidberg o Marit)
  • d Stina f 1776 död 1790
  • d Inggerd f 1776 död 1777

1784–1789

  • Gustav Arvidsson f 1754
  • h Ingeborg Jonsdotter f 1754
  • s Anders f 1778
  • d Elin f 1784
  • s Johannes f 1787 död 1787

familjen till Siene 1789

1789–1830

  • Peter Pettersson f 1763 i Algutstorp död 1830
  • h Ingeborg Andersdotter f 1762 i Krösekullen död 1829
  • d Britta f 1790 gift 14 Andreas Andersson Nordhult
  • d Anna f 1793 tillbaka som änka i Kättlingabo
  • d Karin f 1797 gift i Nolgården Ornunga
  • s Anders f 1800 se nedan
  • d Ella f 1803 gift33 m Lars Jonsson Spångakil
  • d Anna Maria f 1809 gift 30 i Spångakil

1830–1841

  • Anders Pettersson f 1800 i Kättlingabo se ovan
  • h Anna Jonsdotter f 1813 i Högen Ornunga
  • s Jan Petter f 1834 gift i Bälinge
  • d Johanna f 1839 sjuklig ogift
  • d Anna Britta f 1841 död ung

Anders sålde gården och levde på undantag i 54 år. Var känd trollkarl i bygden ”Kättlingen”

1841–1843

  • Johannes Olofsson f 1816 i Tämta
  • h Katarina Andersdotter f 1816 i Siene
  • d Anna Stina f 1843

familjen flyttade till backstuga under Nordhult Nårunga 1843

1843–1857

  • Anders Jonsson f 1825 i Algutstorp
  • h Lovisa Johansdotter f 1817 i Siene
  • s Johan Aron f 1853
  • s Alexander f 1857

familjen till torpet Ekelund 1857

1857–1862

  • Lars Andersson f 1813 i Siene
  • h Anna Christina Olofsdotter f 1821 i Nolhagen Ljur
  • s Carl f 1844 i Hökared
  • d Johanna Christina f 1846
  • s Fredrik f 1848 d Mathilda f 1850
  • d Charlotta f 1852
  • d Clara f 1854
  • s August f 1857

familjen kom från Hökared och flyttade till Gundlered Västergård 1862

1861–1862

  • arrendator Carl Andersson f 1833 i Östtorp
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1839 i Mellomgärde
  • s Johan f 1861

familjen kom från Östtorp och flyttade till Bredared

1859–1865 kan ha varit en 3e gård

  • Gabriel Olofsson f 1827 i Nolhagen
  • h Christina Olofsdotter f 1828 i Lidabacke
  • d Ida Josefina f 1858 i Ekelund
  • d Albertina f 1860

familjen kom från Ekelund och flyttade sedan tillbaka dit

1862-ca 1900

  • Carl Johansson f 1833 i Gundlered Smedsgård död 1898
  • h Johanna Johansdotter f 1837 i Åsgärde
  • d Selma Josefina f 1863 gift 95 m Henrik Johansson Lilla Långared
  • d Ada Sofia f 1864 död 1866
  • s Johan Edvin f 1867 gift i Böstorp Algutstorp
  • s Oscar Valerius f 1878 se nedan

ca 1900–1957

  • Oscar Valerius Karlsson f 1878 i Kättlingabo se ovan död 1960
  • h(1) 11 Frida Emelia Kaspersdotter f 1883 i Björkebacken Ornunga död 1918
  • h(2) 20 Hedda Viktoria Andersson f 1881 i Hjulsered död 1926
  • h(3) 29 Edith Maria Pettersson f 1895 i Nårunga död 1966
  • d Elna Maria f 1930 se nedan

1957-ca1992

  • Lars Erik Rune Andersson f 1937 i Lena (hit från Gundlered)
  • h57 Elna Maria Karlsson f 1930 i Kättlingabo se ovan
  • d Inga-Lill Maria f 1957
  • s Jan-Erik Rune f 1959
  • s Claes-Göran Ingemar f 1960 se nedan
  • d Britt-Marie Irene f 1965

ca1992-

  • Claes-Göran Ingemar Andersson f 1960 i Kättlingabo se ovan

LJUR KÄTTLINGABO BACKSTUGA

1740-talet

  • Maria Svensdotter f 1702 i Ornunga (Per Lidbergs änka) (mor till Britta Persdotter i Kättlingabo Anders Mikhaelssons 2a hustru

ca1765-

  • Anders Westergren f i Ljur Västergård soldat
  • h Kerstin Persdotter f 1735
  • d Britta f 1768 död 1774
  • s Per f 1773

LJUR LILJEDAL STENHÖGENS SOLDATSTOM

ca 1850-

  • Johan Sten f 1816 i Ljur död 1899
  • h Anna Katarina Andreasdotter f 1824 i Ornunga
  • s Anders Johan f 1848 t Horn 78
  • d Johanna Charlotta f 1852 t Kämpagården 70
  • s Alfrid f 1855 t Tämta 71
  • s Ludvig f 1858 t Stenstorp 80
  • d Amanda Josefina f 1863 död 1874
  • s Emil f 1866 t USA 84

ca 1878-ca 1920

  • Sven August Olofsson-Östlund f 1853 i Hindered Tämta
  • h76 Charlotta Jonasdotter f 1846
  • d Frida Olivia f 1878 gift i Alingsås
  • d Gerda Serafia f 1880 se nedan
  • d Hilma Viktoria f 1882 gift i Ljur
  • d Elin Elisabeth f 1885
  • s Albin Georg f 1889

ca 1920–1940

  • Franz Fritjof Svensson f 1881 i Göteborg
  • h Gerda Serafia Östlund f 1880 se ovan död 1957
  • d Gunborg Charlotta Lilly f 1915 till Vänga 50
  • d Sonja Ragnhild Elisabeth f 1921 se nedan
  • s Rune Holger Fritjof f 1923 t Åred Östergård 55

1940–1981

  • Karl Gustav Evert Svantesson f 1917 i Sjölid
  • h40 Sonja Ragnhild Elisabeth Svenson f 1921 se ovan
  • s Gösta Willy Ingemar f 1940 t Ljur Västergård
  • d Gerd Diana Inga-Lill f 1942 g Johansson Algutstorp
  • d Eva Sonja Vivianne f 1948 g Svantesson
  • s Hans Karl-Gustaf f 1953 t Vaselid
  • s Åke Claes-Göran f 1960 se nedan

1981-

  • Åke Claes-Göran Liljeäng f 1960 i Liljedal se ovan
  • h Eva Ann-Christine Johansson f 1963
  • d Sara
  • d Lina f 1988
  • d Anna

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 1

-1649

  • Lars Andersson (son till Anders Nilsson o Elin Nilsdotter Ornunga) (har en syster Märtha i Hjulsered)
  • h Rangela Andersdotter från Ornunga Västergård (en bror Helge i Västerg)
  • d Britta (Börta) dömd för tjuvnad 1648

1649–1682

  • Anders Larsson

1699–1719

  • Lars Andersson död 1744–1755
  • h Martha Svensdotter f 1676 död 1755
  • d Karin f 1702 se nedan
  • d Karin f 1711 g 33 m Ingel Jonsson Ljurs Kvarn
  • d Marit

familjen flyttade 1719 till Trollö Ornunga

1720–1753

  • Anders Andersson f 1695 i Hestra Tämta
  • h20 Karin Larsdotter f 1702 i L Långared se ovan
  • s Lars f 1722 g 55 till Åred
  • s Hufvud f 1724 död 1771 i Galstad Mellomgård Asklanda
  • s Sven f 1727
  • s Anders f 1729
  • s Sven f 1731
  • d Karin f 1733 g 53 se nedan
  • d Elin f 1735 troligen gift i Åred Västergård Nårunga
  • s Lars f 1740 g 62 se Gård 3
  • s Nils f 1741 död 1751
  • d Elin f 1750 död 1751

Gården delades nu mellan Karin (Gård 1) och Lars (Gård 3)

1753–1784

  • Sven Jonsson f 1729 i Ljur död 1793
  • h53 Karin Andersdotter f 1733 i L Långared se ovan död 1789
  • s Per f 1754 död 1778
  • s Nils f 1760 död 1762
  • s Nils f 1764 se nedan

1784-ca 1820

  • Nils Svensson f 1764 i L Långared se ovan
  • h Britta Gustavsdotter f 1757 i Vaselid
  • s Petter f 1784 g 08 m Kerstin Svensdotter Gård 3
  • s Gustaf f 1786 till Sjölid ”Gösta i Sjöli”
  • d Katarina f 1789 död 1790
  • s Lars f 1791 död 1799
  • s Anders f 1794
  • d Britta Stina f 1796
  • s Lars f 1800
  • s Carl f 1803

Familjen till Sjölid Ornunga

ca 1820-ca 1824

  • Lars Persson f 1793 i Ö Vaselid
  • h Maja Andersdotter f 1798 i Lindås Ornunga
  • d Anna Katarina f 1819
  • s Erik Magnus f 1820
  • s Anders Petter f 1823

familjen till Lilla Sjötorp Ornunga 1824

1824

  • Anders Nilsson f 1787 i Bergstena
  • h Elin Jonsdotter f 1777 i Alingsås
  • d Anna Cajsa f 1811
  • d Britta Stina f 1821

familjen bodde här bara en kort tid

1824–1827

  • Nils Gabrielsson f 1799 i Galstad Asklanda
  • h Stina Svensdotter f 1798 i Tången Skogsbygden
  • d Anna Katarina f 1824
  • s Johan Petter f 1826

familjen till Ålleholm Nårunga 1827

1827–1835

1835–1840

  • Andreas Larsson f 1805 i Kämpagården
  • h Katarina Johansdotter f 1804 i Gundlered
  • s Carl f 1834 i Åbacka
  • s Johannes f 1837
  • d Clara f 1840

familjen till backstuga 1840. Andreas skrivs som lösdrivare

1840–1858

  • Lars Persson f 1795 i Vedkärrshagen Åred
  • h(1) Karin Andersdotter f 1785 i Näverhult död 1853
  • h(2) Katarina Bengtsdotter-Alf f 1811 i Ornunga Södergård
  • d Sara Lisa f 1837
  • d Inga Maja f 1846

familjen till torpet Sörbacka 1858

  • syskon till Karin Andersdotter, hitflyttade från Svenstorp
  • Anders Andersson f 1775 i Näverhult död 1845
  • Sven Andersson f 1873 i Näverhult död 1853
  • Katarina Andersdotter f 1788 i Näverhult utflyttad 1860

1858

  • Lars Andreasson f 1817 i Höghult Skogsbygden
  • h Johanna Eriksdotter-Ekman f 1830
  • d Anna Charlotta f 1854
  • s Johan Emil f 1856

familjen flyttade samma år till Ornunga Nordgård

1861–1868

  • Elias Bengtsson f 1808 i Horla
  • h Johanna Svensdotter f 1818 i Hol
  • s Johannes f 1839 se nedan
  • d Lotta f 1848
  • s Henrik f 1853

familjen kom hit från Skattegården 1861 och flyttade till USA 1868

1863–1864

  • Johannes Eliasson f 1839 se ovan
  • h Ella Maja Andreasdotter f 1844 i Iglabo
  • s Johan Axel Emil f 1864

familjen till Södra Björke 1864

1868–1895

Casper Åhman f 1843 i Ornunga

  • h Hilda Gustava Andreasdotter f 1852 i Nårunga
  • s Carl Oscar f 1871 död 1881
  • d Gottfrida Axenia f 1873
  • s Arthur Reinhold f 1876
  • d Lotten Viktoria f 1880
  • s Oscar Rudolf f 1882
  • d Hedvig Naemi f 1885
  • s Nils Georg f 1890
  • s Fritz Valfrid f 1893

familjen till Vänga 1895

1879–1880

arrendatorer

  • Lars Johansson f 1835 i Ljur
  • h Maja Lisa Andersdotter f 1839 i Nårunga
  • d Helvida Elisabeth f 1865
  • d Almina Axenia f 1871
  • s Oscar Valfrid f 1872

familjen kom hit från Nårunga och flyttade till Ornunga 1880

1895–1935

  • moder: Lovisa Jonasdotter f 1841 i Hol änka 1896 död 1927
  • Sanfrid Björkman f 1864 i Södra Björke död 1935
  • h06 Hanna Charlotta Johansdotter f 1883 i Ljur Lillegård död 1968
  • d Lilly Charlotta Frideborg f 1908 g m Nils Sävenstrand Sävsjöos
  • s Lennart Sigfrid Nathanael f 1909 se nedan
  • d Ingeborg Linnea Elisabeth f 1911 g 44 m Thor Hernquist Fristad
  • d Carin Maria Lovisa f 1913 se nedan
  • s Lars Georg Simeon f 1916 se nedan

1935-

  • Lennart Sigfrid Nathanael Björkman f 1909 se ovan död 1966
  • Carin Maria Lovisa Björkman f 1913 se ovan
  • Lars Georg Simeon Björkman f 1916 se ovan chaufför

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 3

Delad från Gård 1 1762

1762–1804

  • Lars Andersson f 1740 i Lilla Långared se Gård 1
  • h62 Ella Gustavsdotter f 1742 i Nårunga död 1821 (dotter till Gustav Sandberg o Elin Persdotter)
  • s Anders f 1763 död 1786
  • s Andreas f 1767 till Mjöhult
  • s Petter f 1770 (Sandberg) till Hov
  • s Gustav f 1778 död 1787
  • d Karin f 1775 död 1777
  • s Lars f 1781 se nedan

1804–1831

  • Lars Larsson f 1781 i L Långared se ovan död 1806
  • h 04 Kerstin Svensdotter f 1784 i L Lida död 1820
  • s Anders f 1804 se nedan
  • s Andreas f 1806 se nedan
  • Kerstin omgift 1808 med
  • Petter Nilsson f 1784 i L Långared Gård 1
  • s Lars f 1808
  • s Gustav f 1810
  • d Katarina f 1811
  • s Svante f 1813 t Lilla Sjötorp Ornunga
  • s Gustav f 1816
  • s Carl f 1817 t Sjölid Ornunga
  • s Nils f 1820 död 1820

1831–1835

  • Anders Larsson f 1804 i Lilla Långared se ovan
  • h Anna Andersdotter f 1806 i Sällerhög
  • s Lars f 1831

familjen till Lilla Långared backstuga ca 1835

1835–1841

  • Andreas Larsson f 1806 i L Långared se ovan
  • h Karin Andersdotter f 1805 i Ryd Skogsbygden död 1841
  • d Clara Lisa f 1835
  • s Carl f 1838 död 1839

familjen till backstuga ca 1841

1833–1835

  • Olaus Nilsson f 1803 i Udden Tämta dräng
  • h Lovisa Nilsdotter f 1799 i Tämta
  • s Johan Wilhelm f 1833
  • s Nils Petter f 1834

Familjen till Bredared 1835

1837–1865

  • Anders Svensson f 1807 i Mellomgärde
  • h Anna Britta Andersdotter f 1816 i Hulvik
  • s Johan Fredrik f 1837
  • s Anders Petter f 1840 död 1841
  • s August f 1842
  • d Charlotta f 1845 till Hulvik Nårunga 66
  • s Casper f 1848 till Hulvik Nårunga 66
  • s Alexander f 1857
  • s Johan Gustav f 1857

familjen kom hit från Iglabo och flyttade till USA 1864–1865

1867 kom två familjer hit från Hol, eventuellt var det två enheter några år

1867–1868

  • Johannes Andersson f 1833 i Hol
  • h Johanna Pettersdotter f 1833 i Hol
  • d Emma Sofia f 1862 s August f 1866

familjen tillbaka till Hol 1868

1867–1870

  • Andreas Andersson f 1792 i Nårunga död 1867 svärfar
  • h Maj Andersdotter f 1896 i Horla
  • Anders Petter Johansson f 1823 i Hol
  • h Anna Katarina Andersdotter f 1829 i Hol
  • d Sofia f 1851 till Alingsås 70
  • d Anna Christina f 1853 till Öna 1870
  • s Johan Fredrik f 1857
  • s August f 1861
  • s Aron f 1864 död 1870
  • d Emma f 1867 död 1870

familjen till Hol 1870

Gården sammanslogs 1870 med Gård 1 och Gård 2

  • Ägare: Kasper Åhman

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 2

-1646

  • Lars Andersson se Gård 1

1636–1666

  • Anders
  • h Elin

1666-ca 1695

  • Gudmund Jonsson

ca 1695–1724

  • Lars Gudmundsson troligen son till ovanstående
  • h Ingeborg Andersdotter
  • d Elin f 1699 se nedan

1724–1759

  • Jon Bengtsson f 1701 i Sandvik Tämta död 1773
  • h Elin Larsdotter f 1700 i L Långared se ovan död 1772
  • d Ingeborg f 1724 g 42 m Anders Persson Ornunga Mellomgård
  • d Anna f 1727 g 52 m Staffan Larson Kyrkebol Ornunga
  • s Per f 1730
  • s Gunnar f 1733 g 59 t Gundlered
  • d Karin f 1736
  • s Bengt f 1738 se nedan
  • s Jonas f 1743 se Gård 4

1764 delades gården mellan bröderna Bengt o Jonas

1759-ca 1810 1/8 mtl

  • Bengt Jonsson f 1738 i L Långared se ovan död 1817
  • h(1) 59 Britta Nilsdotter f 1735 i Stenhögen död 1772 dotter till Nils A o Anna S
  • s Lars f 1761
  • d Karin f 1765 död 1768
  • h(2) Marit Hansdotter f 1747 i Algutstorp död 1815
  • s Nils f 1768 gift i Trollö Ornunga
  • s Jonas f 1770 död 1771
  • s Anders f 1771 död 1772
  • s Johannes f 1774 död 1774
  • d Britta f 1776 död 1777
  • s Jonas f 1777 g 08 m Anna Stina Håkansdotter V Ramnaklev Asklanda
  • d Elin f 1779 död 1790
  • s Hans f 1782 se nedan
  • d Karin f 1786 se nedan

ca 1810-ca 1840

  • Hans (Johannes) Bengtsson f 1782 i L Långared se ovan
  • h Britta Persdotter f 1802 i Vaselid
  • s Anders Petter f 1831 död 1831
  • d Maja Lisa f 1833
  • d Anna Britta f 1833
  • d Ella f 1836

familjen till Liseberg (backstuga) ca 1840

ca 1825-

bodde på undantag

  • änka Karin Bengtsdotter f 1786 i L Långared se ovan änka efter Anders Persson f 1790 i Vaselid
  • s Erik Magnus f 1811
  • s Petter f 1812
  • d Britta f 1814 till Vaselid 1832
  • s Erik f 1816 d Maria f 1816
  • d Anna Maria f 1819 till Bredared
  • d Ella f 1820 gift i Ryagärde Ornunga

1840–1850

  • Olaus Åhman f 1809 i Bredared
  • h Augusta Wilhelmina Börjesdotter f 1813 i Göteborg
  • s Johan Adolf f 1834
  • s Per Magnus f 1836
  • s Erik Gustaf f 1840
  • s Thure Fredrik f 1843
  • d Johanna Elisabeth f 1846
  • d Hilda Charlotta f 1849

familjen kom hit från Bredared och flyttade till Öna i Nårunga

1850–1866

  • fader Andreas Andersson f 1778 i Nårunga
  • Lars Andersson f 1812 i Ornunga (omgift 66 m Ingeborg Olofsdotter Åtorp Nårunga)
  • h Ella Nilsdotter f 1815 död 1859
  • s August f 1840
  • d Clara f 1848 till Ornunga 63
  • d Albertina f 1853

familjen kom hit 1850 från Stenhögen Ornunga, ägde gården t.o.m. 1862, bodde kvar som inhyses till 1866 då man flyttade

1862–1868

  • Anders Petter Pettersson f 1835 i Vaselid
  • h Johanna Eliasdotter f 1837 i Ljur Skattegård dotter till Elias Bengtsson
  • s Johan Emil f 1862
  • d Selma Elisabeth f 1864
  • d Ida Charlotta f 1867

familjen till USA 1868

1868–1870

  • Carl Otto Engström f 1823 i Kyllingared
  • h Johanna Andersdotter f 1820 i Undenäs
  • s Johan Otto f 1850 i Tived
  • s Karl Albert f 1852 i Kärråkra
  • d Charlotta f 1854 i Tived
  • s August f 1857 i Tived
  • d Augusta f 1859 i Älgarås
  • s Enock f 1861 i Älgarås

familjen kom hit från Älgarås 1868 och flyttade till Hol 1870

Gården slogs 1870 samman med Gård 1 och Gård 3: Kasper Åhman

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 4

Gården delades från Gård 2 1764

1764–1803 1/8 mtl

  • Jonas Jonsson f 1743 i L Långared Gård 2 död 1811
  • h64 Ingegerd Karlsdotter f 1740 i Halla död 1811
  • s Johan f 1767 g 03 m Maria Jonsdotter t Nårunga Östergård
  • d Ingeborg f 1770 död 1773
  • s Carl f 1774 död 1774
  • s Jonas f 1776 död 1777
  • s Jonas f 1778 se nedan
  • s Carl f 1782 död 1782

1803–1845

  • Jonas Jonsson f 1778 i L Långared se ovan död 1839
  • h03 Karin Jonsdotter f 1779 i Nårunga Östergård
  • d Ingeborg f 1803 t Vaselid 30 g m Peter Persson Ö Vaselid
  • d Katarina f 1805 g 32 i Ljur Tholsgård
  • d Maria f 1809 g 41 m Carl Andersson i Mellomtorp Tämta
  • d Johanna f 1812 död 1841
  • s Johannes f 1814 se nedan
  • d Christina f 1817 död 1817
  • s Carl f 1818 död 1823
  • d Christina f 1823 g i Ryagärde Ornunga

1845-ca 1872

  • Johannes Jonsson f 1814 i L Långared se ovan ”Besen”
  • h Stina Svensdotter f 1828 i Melltorp Horla död 1899
  • s Casper f 1847 död 1848
  • s Johan Casper f 1848 till USA 1878
  • s Carl Johan f 1850 till USA 1882
  • Stina omgift med Johannes Pettersson f 1824 i Äspenäs död 1868
  • s Alexander f 1852 se nedan
  • d Mathilda f 1857 g m Ernst Johansson Mellomtorp

ca 1872-ca 1880

  • Alexander Johansson f 1852 i L Långared se ovan
  • Alexander bodde på modens undantag till 1899 då han flyttade till Åbacka

ca 1880-ca 1890

  • Anders Petter Larsson Trollö gårdarna i sambruk

ca 1890–1895

  • Johan Andersson f i Trollö död 1895 son till ovanstående
  • h93 Hulda Paulina Rydberg f 1871 i Iglabo
  • d Anna Emelia f 1894

Hulda o Anna flyttade tillbaka till Iglabo

1895-ca 1925

  • Anders Henrik Johansson f 1855 i Ljur Västergård död 1940
  • h95 Selma Josefina Karlsdotter f 1863 i Kättlingabo
  • d Annie Linnea Elisabeth f 1896 g m Arthur Andersson Iglabo
  • s Nils Henrik Einar f 1899 till Borås 35
  • s Yngve Oscar Georg f 1905 se nedan

ca 1925–1963

  • Yngve Oscar Georg Johansson f 1905 i L Långared se ovan
  • h31 Edith Maria Andersson f 1899 i Blekene Asklanda
  • s Bert Börje Ingvar f 1938

familjen flyttade till Vårgårda

1964–1967

  • Folke Efraimsson Långared

1967-

  • Gustav Arvid Konrad Andersson f 1894 i Tumberg
  • h 36 Elsa Margaretha Blomquist f 1910 i Alingsås

LJUR LILLA LÅNGARED STENHÖGSBACKE (ALVATORPEN)

1852–1894

  • Anders Petter Pettersson f 1828 i Ornunga död 1894 ”Alf-Anders Petter”
  • h Inga Maja Bengtsdotter f 1819 i Ornunga
  • d Clara f 1852 t Hol 74
  • d Johanna Mathilda f 1855 till Högelid 1894
  • u ä Henning Sanfrid f 1884 till Högelid 1894
  • d Anna Charlotta f 1857 död 1865
  • s Johan Fredrik f 1860 död 1860
  • d Josefina f 1861 gift 92 i Brotorp Horla

LJUR LILLA LÅNGARED STENHÖGSBACKE (ALVATORPEN)

1810-ca 1855

  • Anders Alf f 1787 i Bergstena död 1847 ”dränkte sig”
  • h(1) Elin Jonsdotter
  • d Anna Cajsa
  • d Britta Stina
  • h(2) Katarina Bengtsdotter f 1811 i Ornunga
  • d Sara Lisa f 1837 se nedan
  • d Inga Maja f 1846

Katarina gifte om sig cirka 1855 och flyttade till torpet Sörbacka

ca 1870–1884

  • Johan August Falej f 1841 i Hova ”dvärg”
  • h71 Sara Lisa Andersdotter f 1837 i Stenhögsbacke se ovan
  • d Alma Serafia f 1874

familjen till USA 1884

LJUR LILLA LÅNGARED MELLANTORPET

1864–1885

  • Lars Andersson f 1831 i Ljur (Lilla Långared) ”Halte-Lars”
  • h Anna Maria Pettersdotter f 1828 i Svedjan Nårunga
  • s Anders Fredrik f 1859 se nedan
  • s Johan August f 1864 gift i Mjäldrunga 95
  • s Johan Fredrik f 1870 död 1877
  • mor Anna Andreasdotter f 1806 i Asklanda

familjen hit 1864 från backstuga under Stora Långared

1885–1889

  • Anders Fredrik Larsson f 1859 i Ljur se ovan
  • h85 Thilda Svensdotter f 1859 i Siene
  • s Fredrik Gottfrid f 1887
  • d Anna Elise f 1888

familjen till Hol 1889

1889–1927

  • Ernst Johansson f 1844 i Nårunga död 1912
  • h77 Mathilda Johansdotter f 1857 i Lilla Långared död 1932
  • d Hulda Gottfrida f 1878 t Alingsås 99
  • s Johan Viktor f 1882 g i Fribacken Ljur
  • d Hildur Elisabeth f 1884 g Larsson Stora Långared
  • s Ernst Gerhard f 1889 s Sven Malcus f 1890 död 1892
  • s Knut Algot f 1893 till USA 1913
  • s Carl Josef f 1896 g i Blombacka Ljur
  • s Evert Paul f 1899 se nedan

familjen hit från Sörbacka

1927–1957

  • Evert Paul Ernstsson f 1899 i Mellantorp Ljur se ovan
  • h Edith Margaretha Elisabeth f 1904 i Bredared
  • s Torsten Ragnvald f 1927 till Herrljunga 55
  • d Kerstin Mathilda f 1929 till Borås 48
  • s Oscar Ingemar f 1937 till Borås 54
  • s Stig Åke f 1942 till Bredared 57 senare Alingsås
  • s Kjell Sören f 1943

1957 brann boningshuset, Familjen flyttade till Bredared

LJUR LILLA LÅNGARED NOLÄNGSBACKEN (RÄVABACKEN)

1877–1912

  • Anders Petter Johansson f 1844 i Nårunga död 1900
  • h77 Anna Charlotta Larsdotter f 1854 i Nårunga död 1911
  • s Arthur Arvid f 1879 se nedan
  • d Hilma Gottfrid f 1881 död 1881
  • d Hanna Elisabeth f 1883 död 1887
  • s Johan Algot f 1886 till Algutstorp 04
  • s Oscar Fridolf f 1888 t Nårunga 12
  • s Henning Gottfrid f 1890 t Ornunga 12
  • d Gottfrida Elisabeth f 1892 t L Långared
  • s Sven Herbert f 1894 död 1897

1902–1904

  • Arthur Arvid Andersson f 1879 i Nolängsbacken se ovan
  • h03 Ida Rapp f i Anderstorp Ornunga till Anderstorp Ornunga 1904

1915–1971

  • Karl Oscar Rudolf Ågren f 1892 i Nårunga död 1965
  • h14 Hilda Olivia Lindahl f 1884 i Kvinnestad död 1952
  • s Carl Evert f 1914 t Kullings Skövde 40
  • d Margit Linnea f 1916 g m Erland Reinholdsson Uddetorp Kvinnestad
  • s Sven Johan Herbert f 1918 t S Härene 40
  • s Elof Göte f 1919 död 1942
  • s Oscar Paul f 1921 t Kullings Skövde 38
  • s Nils Helmer f 1922 g 49 i Alingsås

1971-

  • Bernt Olov Ragnar Johansson f 1943 skild 69 fotograf Edith Laila Christina Gudmunds f 1947 i Malung se nedan

ca 1975-

  • Carl Ove Edvard Karlsson f 1949 i Bergstena
  • h Edith Laila Christina Gudmunds f 1947 i Malung se ovan

1978–1990

  • Lennart Astor Gustavsson f 1929 i Öckerö
  • h54 Aad f 1918 i Norge

1990-

  • Ronnie Kenneth Robertsson f 1944
  • h Ulla Kristina Johansson f 1953

LJUR LILLA LÅNGARED SÖRBACKA

1858–1877

  • Lars Persson f 1795 i Vedkärrshagen Åred död 1876
  • h Catarina Bengtsdotter f 1811 i Ornunga
  • d Sara Lisa f 1837 (dotter till Anders Alf) till Göteborg 1861
  • d Inga Maja f 1846 (dotter till Anders Alf) gift 65 i Enet Ornunga, senare till USA

1877–1889

  • Ernst Johansson f 1841 i Öna Nårunga
  • h77 Mathilda Johansdotter f 1851 i Lilla Långared
  • d Hulda Gottfrida f 1878
  • s Johan Algot f 1880 död 1881
  • s Johan Viktor f 1882
  • d Hildur Elisabeth f 1884
  • s Ernst Gerhard f 1888

familjen till Mellantorp Ljur

LJUR LILLA LÅNGARED VÄSTERLED

ca 1860–1915

  • Andreas Andersson f 1820 i Nabben Nårunga död 1891 ”Torrstocken”
  • h(1) Anna Katarina Pettersdotter f 1818 i Källebacken död 1875
  • d Charlotta f 1846 i Lidabacke se nedan
  • d Maja Stina f 1848 i Klockaregården t Nordhult Nårunga 64
  • s Anders Petter f 1851 se nedan
  • änka Charlotta Andreasdotter f 1846 i Lidabacke änka 91 se ovan död 1915 ”Lotta vi Let”

1879–1926

  • Anders Petter Andersson f 1851 i Klockaregården se ovan död 1913 ”Lallen”
  • h78 Helfrida Pettersdotter f 1852 i Horla död 1926
  • d Hilda Axenia f 1879 död 1879
  • d Alma f 1880 död 1880
  • d Hilma f 1881 t Borås 99
  • d Hulda f 1884 t Borås 00
  • s Reneus f 1886
  • s Johan f 1889 t Borås 06
  • s Ivar f 1892 t Alingsås land 07
  • s Fritz f 1895 t USA 13
  • s Erik Gustav Helmer f 1898

Familjerna bodde i var sin stuga

LJUR LILLEGÅRDEN

1621

  • Lars Hansson
  • h Kerstin Larsdotter

1650-talet

  • Hans Larsson
  • h Börtha

1699–1725

  • Anders Hansson f 1668
  • h Kerstin f 1666 död 1723
  • d Marit f 1686 till Åred Östergård
  • d Anna f 1688 se nedan
  • d Britta g1723 t Tämta

1725–1756

  • Sven Andersson-Fix f 1697 i Spångakil död 1770
  • h Anna Andersdotter f 1688 i Lillegården se ovan
  • s Gudmund f 1725 g48 t Nårunga by
  • s Anders f 1728
  • s Jonas f 1731 se nedan
  • s Anders f 1734
  • s Anders f 1740 död 1750

1756–1789

  • Jonas Svensson f 1731 i Lillegården se ovan
  • h56 Kerstin Jonasdotter f 1730 i Ljur
  • s Anders f 1757
  • d Kerstin f 1758 död 1809 ”ogift piga, fattighjon”
  • d Katarina f 1761 till Tämta
  • d Anna f 1764
  • s Jacob f 1767 t Stora Långared
  • d Elin f 1769 t Asklanda
  • d Christina f
  • d Maria f 1774 död 1775
  • s Sven f 1778

1789–1801

  • Lars Gustavsson f 1762 i Vaselid Ornunga
  • h89 Ella Svensdotter f 1763 i Galstad hit från Ljur Frälsegård död 1799
  • s Gustav f 1790
  • d Katarina f 1792 gift i Nårunga Barnegård
  • d Christina f 1795 gift i Stora Lida
  • d Anna Maja f 1799 död 1799 1801-1828
  • Anders Larsson f 1776 i Kämpagården Ljur
  • h Anna Karlsdotter f 1777 i Stommen Ljur
  • s Anders f 1801 se nedan
  • s Johannes f 1803
  • d Katarina f 1805
  • d Christina f 1807 till Öna 1825 g m Anders Hult Pers Hage Olstorp Algutstorp
  • s Johanna f 1810 g Ljurs Backar
  • s Magnus f 1816 till Ljurs Stom 1832, senare gift i Stenkullen Algutstorp

Anders o Anna på undantag efter 1828

1828–1835

  • Anders Andersson f 1801 i Lillegården se ovan
  • h Stina Andersdotter f 1802 i Åred Östergård
  • d Anna Maria f 1828
  • s Anders f 1832

familjen till Kämpagården 1835

1835-ca 1850

  • Andreas Nilsson f 1796 i Trollö Ornunga
  • h Stina Andersdotter f 1799 i Ryd Skogsbygden
  • s Anders f 1827 i Frälsegården t Åred Mellomgård 46
  • s Carl f 1830 i Åred till Bredared
  • d Clara Lovisa f 1842 g 62 Samuel Jonsson Nårunga Östergård till torpet Panneberg ca 1850

1850–1877

  • Johannes Larsson f 1807 i Kämpagården död 1886
  • h Johanna Olofsdotter f 1826 i Herrljunga död 1868
  • d Clara Lovisa f 1851 gift 1870 se nedan
  • d Johanna Sofia f 1854 död 1857
  • d Mathilda f 1855 död 1857
  • d Ida Charlotta f 1857 se nedan
  • d Josefina f 1859 t Borås 96
  • d Selma Paulina f 1861 g 81 m Kasper Andersson Hjulsered
  • s Carl Johan f 1863 död 1864
  • s Aron f 1865 till USA 1887

1870–1872

  • Johan Fredrik Andreasson f 1850 i Ljur
  • h70 Clara Lovisa Johansdotter f 1851 i Lillegården se ovan
  • s Robert Bernhard f 1870
  • s Oscar Fridolf f 1872 familjen till Halla 1872

1877–1921

  • Johannes Larsson f 1849 i Kämpagården död 1936
  • h77 Ida Charlotta Johansdotter f 1857 i Lillegården se ovan död 1919
  • s Oscar Valerius f 1878 se nedan
  • s Josef f 1881 död 1882
  • d Hanna Charlotta f 1883 g Björkman L Långared
  • d Ester Julia f 1886 ogift Lillegården död 1978
  • s Gustav f 1890 död 1890
  • s David Valdemar f 1891 gift i Halla
  • d Bertha Maria f 1893 gift Ågren Skattegården
  • d Magda Katarina f 1899 g m Gottfrid Svensson Högelid

1921–1954

  • Oscar Valerius Johansson f 1878 i Lillegården se ovan död 1967
  • h20 Adina Charlotta Nilsson f 1889 i Nordhult Nårunga död 1983
  • d Kerstin Charlotta f 1923 ogift Lillegården
  • d Lisa Katarina f 1924 t Alingsås 50
  • s Sven Olof f 1926 se nedan
  • d Märtha Irene f 1929 kaféägare till Alingsås 58
  • s Åke Valerius f 1931 gift i Kungegården Horla

1954–1990

  • Sven Olof Johansson f 1926 i Lillegården se ovan
  • h54 Margit Alice Viktoria Thuresson f 1927 i Åred
  • s Jan-Olof Jörgen f 1955 se nedan
  • d Irene Ann-Charlotte f 1962
  • s Magnus Dan-Anders f 1964

1990-

  • Jan-Olof Jörgen Johansson f 1955 i Lillegården se ovan
  • h Lisbeth Maria Pettersson f 1965
  • s f 1993

LJUR LILLEGÅRDEN HÖGELID

1780-talet

  • Per Larsson f 1745 i Korpås Ornunga död 1808
  • h Elin Håkansdotter f 1728 i Ljur änka från Stora Långared

1865-

  • Anders Larsson-Ljus f 1811 i Kämpagården f d soldat död 1886
  • h Maja Andersdotter f 1810 i Åred Nedergård död 1879
  • s August f 1839 död 1872
  • d Anna Katarina f 1845 se nedan
  • s Carl Otto f 1846 se nedan
  • s Alexander f 1852 (Lundström) t Göteborg kontorist

familjen hit från Åbacka Ljur

1875–1880

  • Carl Otto Andersson-Ljus f 1846 i Åbacka se ovan
  • h Emma Kristina Olausdotter f 1855 till USA 1880

1876–1877 och 1883–1927

  • August Jacobsson f 1850 i Hov död 1920
  • h(1)76 Anna Katarina Andersdotter-Ljus f 1845 i Åbacka se ovan död 1896
  • h(2)98 Inga Stina Blomquist f 1852 i Algutstorp död 1927 f
  • s Sven Oscar (Gustavsson) f 1885 i Stockholm t Göteborg 04

-1915 (troligen hyrande i Härmanslid)

  • Anders Petter Svensson f 1847 i Alingsås f d mjölnare
  • h Albertina Johansdotter f 1848 i Ljur
  • t Siene 1915
  • inhyses Johanna Svensdotter f 1849 i Skogsbygden t Nårunga 1910

1927–1986

  • Georg Gottfrid Svensson f 1895 i Ljur
  • h29 Magda Katarina Johansson f 1899 i Lillegården
  • d Sonja Viola f 1939 t Alingsås 64
  • u ä Lars Kenneth f 1964 t Alingsås 64
  • s John Herbert f 1943 g 67 m Monika Irene Tellinger f 46 t Katarina Stockholm

1986-

  • Rune Karlsson f 1946 m fam (?)

LJUR LILLEGÅRDEN HÖGELID HÄRMANSLID

1895–1923

  • Härman Andersson f 1852 i Skogsbygden död 1908 handlare
  • h95 Ada Andersdotter f 1874 i Landa till USA 1923 hit från Ljurs kvarn
  • s Gustav Ivar f 1895 t USA 1912
  • s David Einar f 1897 t USA 1914
  • d Elsa Britta Linnea f 1900 se nedan
  • d Svea Hildur Hermina f 1908 död 1908 f
  • d Anna Viola Granbom f 1912 i Göteborg t USA 23
  • f d Britta Katarina Granbom f 1912 i Göteborg t USA 23

1922–1925

  • Nils Theodor Hägg f i Nårunga t Nårunga 25
  • h Elsa Britta Linnea Andersson f 1900 i Högelid död 1925 se ovan
  • d Gunda Vajlit f 1922 t Nårunga 25

Sammanslogs sedan med Högelid

LJUR LILLEGÅRDEN LJURS BACKAR BACKSTUGA

1830-talet

  • Lars Bengtsson f 1809 i Hol död 1850
  • h Johanna Andersdotter f 1810 i Lillegården
  • d Anna Katarina f 1831
  • s Svante f 1832 blev soldat Lantz i Horla
  • s Anders f 1836
  • d Anna Katarina f 1841
  • s August f 1843 död 1844
  • s August f 1846

LJUR LILLEGÅRDEN SKAKET (SKAKATORPET)

ca 1850–1892

  • Lars Larsson f 1814 i Kämpagården död 1892
  • h Johanna Andersdotter f 1822 (dotter till Andreas Snygg) död 1868
  • s Johan Fredrik f 1854 till Lilla Röret Nårunga
  • d Mathilda f 1855 till USA 1882
  • d Anna Sofia f 1859 se nedan s Emil f 1861 till USA 1895
  • s Carl Otto f 1863 till USA 1885

1892–1954

  • Ludvig Benjaminsson f 1862 i Nårunga död 1951
  • h99 Anna Sofia Larsdotter f 1859 i Skaket se ovan död 1915
  • d Anna Sigrid Linnea f 1900 t Stora Mellby 1923
  • h(2) 17 Emma Svensdotter f 1867 i Nårunga till Kullings-Skövde 1954
  • fd Inga Gudrun (Andersson) f 1912 i Alingsås gift 1937 m Per Brunnegård Asklanda

LJUR LJURHALLA

1925–1928

  • Erik Georg Hägg f 1886 i Nårunga skräddare
  • h 13 Jenny Alida Johansdotter f 1879 i Dragsmark
  • d Anna Elisabeth f 1914

familjen hit från Göteborg 1925, till Hemsjö 1928

LJUR LJURHALLA 1:1

ca 1970–

  • Rune Lennart Ljungström f 1935 i Nårunga
  • h65 Inga Alice Birgitta f 1937
  • s Kent Rune Christer f 1965
  • d Anette Märtha Birgitta f 1967
  • s Thor-Åke Lennart f 1968

LJUR LJURS BACKAR HULTET

1835–1850

  • Christina Larsdotter f 1795 i Ljurs Stom änka 35 efter Johannes Andersson
  • s Anders f 1834 (Johansson) i Kämpagården

familjen hit från Kämpagården 1835

till Glimmeskullen 1850

LJUR LJURS BACKAR HULTET BACKSTUGA PÅ SOCKENALLMÄNNINGEN

ca 1840-

  • Sven Andersson f 1815 i Älmåsen Ornunga ”försvarslös”
  • h Maja Larsdotter f 1809 i Kämpagården
  • s August f 1840 i Stommen
  • s Olaus f 1843
  • d Clara f 1847 död 1849
  • d Clara Lisa f 1849
  • d Thilda f 1851 först lantbo på Stommen hit cirka 1840 sedan (?)

LJUR LJURS BACKAR HULTET BACKSTUGA

ca 1830–1860

  • Axel Magnus Hedberg f 1792 i Gingri död 1858
  • h Ellika Pettersdotter f 1792 i Timmele
  • s Carl f 1819 i Åbacka Ljur död 1843
  • s Johan Peter f 1821 i Åbacka gift i Finnatorp Horla
  • s Alfred f 1825 i Åbacka

Ellika och sonen Alfred flyttade till Klockaregården Nårunga 1860

LJUR OSDAL (TILL 1893 TOLSGÅRDEN SOLDATSTOMMEN)

soldat för rote 302 Tholsgården

  • Olof Hansson stupad vid Helsingborg 1710

1725-ca 1750

  • Jon Persson-Ljurman f 1701
  • h24 Anna Torstensdotter f 1699 död 1742
  • d Kerstin f 1725 gift 49 i Asklanda
  • s Per f 1727
  • s Anders f 1729
  • d Karin f 1730
  • s Torsten f 1733
  • d Ingegerd f 1735
  • d Ingeborg f 1738 död 1739
  • h(2) Kerstin Svensdotter f 1705 död 1744
  • d Annika f 1743 död 1744
  • h(3) 45 Marit Svensdotter f 1702 i Ornunga se nedan

Här är någonting mystiskt

  • Per Persson-Lidberg f 1702 död 1741 (?)
  • h 27 Marit Svensdotter f 1702 i Ornunga se ovan
  • d Christina f 1730 i Lida soldattorp
  • d Britta f 1732 i Lida soldattorp gift 73 t Gundlered
  • s Petrus f 1738 i Lida soldattorp
  • s Anders f 1740 i Lida soldattorp gift 60 i Ljur se nedan
  • s Per d Kerstin kom från Lida soldattorp ca 1742 eventuellt var Per Lidberg död 1741

Marit gifte om sig med Jon Ljurman 1745 och barnen Per o Kerstin var med Ljurman (?)

ca 1765-ca 1800

  • Anders Jurlander f 1740 i Lida soldatstom se ovan korpral död 1808
  • h(1) 60 ?)
  • d Elin f 1766 död 1767
  • h(2) 72 Ingrid Nilsdotter f 1748 i Hol
  • d Annika f 1772 död 1773
  • d Annika f 1774 till Seglora
  • d Sara f 1776 död 1777
  • d Greta f 1781 g m Andreas Siggesson Jonstorp Hol
  • s Peter f 1778 död 1783
  • s Peter f 1783 soldat Lood i Hjulsered g12 m Annika Andersdotter
  • s Anders f 1787 död 1787
  • s Elias f 1788
  • s Johannes f 1791

ca 1800–1815

1815–1824

  • Nils Nilsson-Att f 1782 i Stenhögen
  • h Maria Karlsdotter f 1787
  • d Anna f 1807
  • d Johanna f 1810 i Tolsgården
  • s Lars f 1813 i Tolsgården
  • s Olaus f 1816
  • d Maria Katarina f 1820
  • d Christina f 1823

familjen kom från Tolsgården 1815 och flyttade till Ekebacken på Ljurs sockenmark 1824

1824-1825

  • Jonas Andersson f 1799 i Neder kvarn Nårunga
  • h Maja Stina Andersdotter f 1801 i Södra Wing
  • d Maria Lovisa f 1823 i Ljurs kvarn
  • d Britta Stina f 1825

familjen till Ljurs kvarn 1825

1825–1833

1833–1850

  • Anders Jonsson-Ståhl f 1807 i Nordhult Nårunga död 1852 ”ständig supare” avsked 1850
  • h Sara(Stina?) Pettersdotter f 1808 i Nedre kvarn Nårunga död 1850
  • s Johan Petter f 1833 till Kämpagården 1853
  • s Carl f 1836 t Lena 1852
  • d Maja Lisa f 1839 död 1844
  • s August f 1842 drunknad 1853
  • s Casper f 1846 ”har uppfostringshjälp”

1850–1859

  • Anders Petter Ståhl f 1823 i Lena död 1857
  • h Johanna Johansdotter f 1818 i Algutstorp
  • d Anna Stina f 1844 i Lena
  • d Maria f 1847 i Algutstorp
  • d Ella Maja f 1850 i Siene
  • s August f 1853
  • s Johan Fredrik f 1856

familjen till fattigstugan 1859 efter A P Ståhls död

1859–1893

  • Anders Larsson-Herrman f 1837 i Ornunga
  • h Petronella Pettersdotter f 1833 i Ljur
  • d Selma Serafia f 1861 död 1882 i Västergården
  • d Josefina f 1864 till Iglabo
  • d Ida f 1866 t USA 90
  • s Axel Emil f 1867 till USA 1887
  • s Edvin Linus f 1872 död 1876
  • d Hilma Paulina f 1876 t Östtorp 89 familjen till Östtorp

Från 1893 kallas fastigheten Osdal

1893–1938

  • Levin Oscar Svantesson-Blomgren f 1873 i Torslund
  • h 94 Alma Serafia Rapp f 1872 i Ljur död 1948
  • s Karl Ivar Nathanael f 1895 g 23 i Haga Ljur
  • d Märtha Viola f 1896 till USA 1913
  • s Erik Gustav Georg f 1899 till USA 1929
  • s Oscar Yngve Isidor f 1900 död 1918
  • d Anna Linnea f 1902 till USA 1925
  • d Aster Ingeborg f 1904 till Borås 1928
  • s Sven Olof f 1905 död 1906
  • s David Elof Valdemar f 1907 se nedan
  • s Nils Knut Herbert f 1908 se nedan
  • s Gunnar Erland f 1910 gift 40 till Alingsås
  • d Karin Elvie f 1912
    • gm 38 m G W Westberg Alingsås
  • d Ingrid Gunborg f 1915 död 1915

1937–1997

  • Nils Knut Herbert Blomgren f 1908 i Osdal se ovan
  • David Elof Valdemar Blomgren f 1907 i Osdal se ovan
  • h37 Gunhild Dorothea Viktoria Andersson f 1914 i Gongstorp Nårunga
  • s Torsten Elof Roland f 1939 gift i Tämta
  • s Ingvar David Lennart f 1942 gift i Tarabo
  • s Eje Åke Olof f 1944 gift i Vårgårda
  • s Bertil Bo Valdemar f 1949 gift i S Härene

1997-

  • Carola Blomgren f 1965 i Tarabo Skogsbygden (Ingvars dotter)

LJUR OSDAL 2

1932–1949

  • Anton Edvin Svantesson f 1870 i Ljur änkling 24 död 1949
  • Daminia Elisabeth Johansson f 1880 i Ornunga död 1941

båda hit från Gundlered Smedsgård 1932

1950–1954

  • Erik Paul Andersson f 1894 i Asklanda skomakare
  • h37 Thea Paulina Pettersson f 1900
  • s Evert Roland f 1938
  • s Carl-Erik f 1941

familjen till Svenljunga 1954

ca 1954–

  • Karl Emanuel Ljunggren f 1904 i Horla död 1971
  • h Agnes Alice Margaretha Stening f 1911 i Stora Bögared Skogsbygden
  • s Mats Alvar f 1933 till Alingsås
  • d Gunvor Inger Margaretha f 1935 se nedan

ca 1960–

  • Sven Olof Lennart Ryhnell f 1936
  • Gunvor Inger Margaretha Andersson f 1935 skild 64 från Nils Gunnar Gideon Andersson f 1934 se ovan
  • d Ann-Britt Viola f 1958
  • s Gunnar Mats Christer f 1959

LJUR SKATTEGÅRDEN GÅRD 1

1590-talet

  • Botholf Olofsson
  • s Olof d ä se nedan
  • s Olof d y se Gård 2

-1619

  • Olof Botholfsson död ca 1619
  • h Elin Bengtsdotter f se nedan
  • s Lars (i Ljur)
  • s Olof se nedan
  • s Nils
  • s Anders

Elin omgift med Bengt Gunnarsson

1619–1640

  • Bengt Gunnarsson
  • h Elin Bengtsdotter se ovan

1640-

  • Olof Olofsson se ovan
  • h Börtha Ingemarsdotter
  • troligen gift två gånger 1643 uppges hustrun heta Anna Andersdotter

1646-ca 1667

  • Johan

1667–1690

1690–1709

  • Sven Jonsson

1709-ca 1750

  • Olof Assmundsson f 1678 död 1756 son till Assmund o Anna
  • h
  • d Anna f 1704 g30 Höghult Skogsbygden m Anders Toresson
  • s Tore f 1729

ca 1750-1783

  • Erik Olofsson f 1712
  • h50 Kerstin Månsdotter f 1721 i Lunden död 1753
  • s Sven f 1752 död 1753
  • h(2) 53 Anna Nilsdotter f 1725 i Stenhögen död 1805
  • d Britta f 1754 se nedan
  • d Ingeborg f 1759
  • s Nils f 1763 gift i Öna

Anna Nilsdotter omgift 1766 med Jonas Månsson f 1741 död 1813 son till Måns Olofsson o Karin Andersdotter

1783–1821

  • Bengt Andersson f 1757 i Gundlered Lillegård död 1815
  • h83 Britta Eriksdotter f 1756 i Skattegården se ovan
  • d Elin f 1784 g 08 m Bryngel Gabrielsson Galstad Asklanda
  • s Anders f 1786 g12 m Anna Andersdotter Halla
  • s Johannes f 1792 g21 m Maria Svensdotter Östergården Ornunga
  • s Andreas f 1795 g 28 i Stenhögen
  • d Stina f 1799 se nedan

1821–1852

  • Jon Tholsson f 1794 i Ljur Västergård död 1845
  • h21 Stina Bengtsdotter f 1799 i Skattegården se ovan
  • d Anna Katarina f 1823 struken
  • s Carl f 1828 död 52 i Borås
  • d Johanna f 1831 se nedan

1852–1876

  • Sven Pettersson f 1823 i Hjulsered död 1855
  • h Johanna Jonsdotter f 1831 i Skattegården se ovan död 1916
  • d Mathilda f 1852 se nedan
  • s Claes f 1855 död 1860
  • s Fredrik f 1858 död 1860
  • d Emma Fredrika f 1861 till Alingsås stad 1899
  • s Edvard f 1863 död 1892 ogift

1876-ca 1920

  • Fredrik Johansson f 1847 i Åsgärde Nårunga död 1922
  • h76 Mathilda Svensdotter f 1852 i Skattegården se ovan

ca 1920-ca 1955

  • Erik Rickard Ågren f 1888 i Nårunga död 1964
  • h Bertha Maria Johansson f 1893 i Lillegården Ljur
  • s Erik Petrus f 1923 till Alingsås 1950
  • s Bror Bertil Andreas f 1925 se nedan
  • s Sven Eber Nathanael f 1928
  • d Aina Maria Katarina f 1934 g m Gustav Johansson Mjöbäck

ca 1955–1994

  • Bror Bertil Andreas Ågren f 1925 i Skattegården se ovan

1994-

  • Ann-Marie o Christina Johansson systerdöttrar till Bertil

LJUR SKATTEGÅRDEN GÅRD 2

ca 1590

  • Olof Botholfsson

ca 1610

  • Arvid Olofsson
  • s Lars står som ägare 1621
  • d Elin d Börtha d Anna se nedan

1633–1640

  • Mats Ambjörnsson
  • h Anna Arvidsdotter se ovan

-1640

  • Anor Andersson

1640–1649

  • Börje

1649–1667

  • Per Tholsson
  • h Kirstin

1667–1690 (?)

1690–1733

  • Lars Persson f död 1730
  • H Elin Persdotter

1733–1772

  • Anders Gudmundsson f 1707 död 1774 son t Gudmund Thoresson Åred Östergård
  • h33 Ingegerd Svensdotter f 1703 i Ljur död 1774
  • d Elin f 1736 g 55 se nedan
  • d Katarina f 1740 död 1742
  • s Jonas f 1745 g 68 se nedan

1772–1800

  • Nils Bengtsson f 1746 i Nårunga Östergård död 1808
  • h72 Elin Andersdotter f 1735 i Skattegården se ovan
  • d Maria f 1760 (Jonasdotter) i Åred död 1799 ogift
  • s Jonas f 1766 (Jonsson) i Åred
  • s Bengt f 1775 (Nilsson) ”olydig och styf” se nedan
  • s Jon f 1777 (Nilsson) g 03 i Åsgärde Nårunga

familjen kom hit från Åred 1772

gården var troligen sambrukad med Elins bror Jonas

  • Jonas Andersson f 1745 i Skattegården se ovan död 1790 vargeringskarl
  • h68 Maria Andersdotter f 1748 i Siene död 1828
  • d Elin f 1772 död 1776
  • s Jon f 1775
  • s Andreas f 1778
  • s Jon f 1782
  • d Britta f 1782 g11 m Peter Bryngelsson Hästhagen 1800–1806
  • Bengt Nilsson f 1775 i Skattegården se ovan
  • h00 Katarina Svensdotter f 1779 i Vangklev Nårunga
  • d Elin f 1800
  • s Anders f 1803 troligen senare i Hov
  • s Johannes f 1806

familjen till Toreskullen Siene 1806

1817-ca 1850

  • Sven Larsson f 1792 i Horla
  • h17 Inggerd Eriksdotter f 1780 i Åsgärde Nårunga död 1850
  • d Christina f 1816 se nedan
  • d Johanna f 1818 se nedan
  • d Katarina f 1820 gift i Tången Skogsbygden, senare i Skattegården Kvinnestad
  • s Erik Gustav f 1822 död 1822
  • s Johannes f 1821 till Horla Kungegård
  • s Erik Gustav f 1825

ca 1850-1861

  • Elias Bengtsson f 1808 i Hol ”Kungen”
  • h Christina Svensdotter f 1816 i Skattegården se ovan död 1838
  • d Johanna f 1837
  • h(2) Johanna Svensdotter f 1818 i Skattegården se ovan
  • s Johannes f 1839 d Clara Lisa f 1843 se nedan
  • d Lotta f 1848
  • s Henrik f 1852 död 1852
  • s Carl f 1855 död 1860

familjen till Lilla Långared 1861

1861–1868

  • Carl Fredrik Pettersson f 1840 i Vaselid Ornunga
  • h Clara Lisa Eliasdotter f 1843 se ovan
  • s Carl Adolf Emil f 1862
  • d Hilda Serafia f 1865
  • s Carl Axel f 1867

familjen till USA 1868

1868-ca 1880

  • Johannes Andreasson Ljur Västergård drev gårdarna i sambruk

ca 1880–1917

  • Kasper Pettersson f 1851 i Frälsegården död 1925
  • h 80 Mathilda Johansdotter f 1850 i Västergården dotter till Johannes ovan död 1931

1917–1961

  • Paul Petrus Valdemar Leandersson f 1891 i Frälsegården brorson till Kasper död 1966
  • h17 Anna Sofia Andreasson f 1895 i Iglabo
  • d Anna Eva Maria f 1920 till Järfälla 1946 gift Norén Strömstad
  • d Berit Gunborg Alice f 1921 gift Rembeck Remmene
  • d Ella Barbro Irene f 1923 gift Börjesson Göteborg
  • s Nore Alex Valdemar f 1931 se nedan

1961-

  • Nore Alex Valdemar Leandersson f 1931 i Skattegården se ovan
  • h 61 Gun Britta Maria Andersson f 1940 i Gongstorp Nårunga
  • s Jan-Åke Valdemar f 1963
  • d Elsie Gunilla Maria f 1964 g m Lennart Falk Källeryd
  • d Anna Britta Marie f 1969

LJUR SKATTEGÅRDEN GLIMMESKULLE (TIDIGARE KÄMPAGÅRDEN)

ca 1850–1854

  • Annika Eriksdotter f 1787 i Åsgärde Nårunga änka 47 efter A Mikhaelsson Kämpagården
  • s Johannes f 1817 till Framnäs
  • s Erik Gustav f 1825 se nedan
  • inhyses Ingegerd Karlsdotter f 1782 i Ljurs Stom Christina Larsdotter f 1795 i Ljurs Stom

1854–1862

  • Erik Gustav Andersson f 1825 i Kämpagården Se ovan
  • h Maja Stina Jonasdotter f 1825 i Ljurs Kvarn
  • d Anna Christina f 1854
  • s Alfred f 1856
  • d Ida f 1859
  • s Emil f 1862

familjen till Ekelund 1862

1863–1868

  • Johannes Andersson f 1833 i Nårunga
  • h Klara Larsdotter f 1839 i Tämta
  • s Axel Ludvig f 1865 död 1867
  • s Axel Anshelm f 1868

familjen till USA

LJUR SKATTEGÅRDEN PANNEBERG

ca 1830–1863

  • Anders Nilsson f 1796 i Trollö Ornunga till USA 1868
  • h Stina Andersdotter f 1799 i Ryd Skogsbygden död 1862
  • s Anders f 1827 t Åred Mellomgård 46
  • s Carl f 1830 se nedan
  • d Clara Lovisa f 1842 se nedan familjen hit från Lillegården

1863–1865

  • Samuel Jonsson f 1830 i Äckran Nårunga
  • h62 Clara Lovisa Andersdotter f 1842se ovan
  • s Carl Johan f 1862
  • d Ada Charlotta f 1863

familjen till Äckran 1865

1865–1893

  • Carl Andersson f 1830 se ovan död 1890
  • h Lovisa Pettersdotter f 1829 i Granlid Nårunga död 1910
  • s Axel Linus f 1867 se nedan
  • s Johan Fridolf f 1870 till USA

1893–1915

  • Axel Linus Karlsson f 1867 i Panneberg
  • h Anna Sofia Johansdotter f 1864 i Algutstorp
  • d Anna Ingeborg f 1894 till USA 1911
  • s Erik Verner f 1895 till Hol 1915
  • s Carl Emanuel f 1897 till USA 1913
  • d Betty Sofia f 1899 till Hol 1915
  • d Elsa Christina f 1900
  • s Johan Axel Yngve f 1903
  • s Nils Einar f 1904

familjen till Hol 1915 torpet återgick till Skattegården

LJUR STOMMEN

-1632

  • Jon

1632–1650

  • Ingemar Svensson
  • h Marit Jonsdotter dotter till föregående ägare

1650–1707

  • Ambjörn Andersson h
  • d Börta g m Ingel Svensson
  • d Karin
  • d Kerstin

Gården delades troligen ca 1707

LJUR STOMMEN GÅRD 1

1707

  • Per

1712–1731

  • Måns Bryngelsson f 1677 i Ljur död 1725
  • h Elin Svensdotter f död 1732(?) f 1721 död 1722
  • d Britta f 1723
  • s Magnus f 1726
  • s Anders f 1728 död 1738
  • s Sven f 1731

Elin omgift 1727 med Lars Andersson-Örnberg f 1704 i Iglabo död 1742 se nedan

1732–1746

  • Lars Andersson-Örnberg se ovan
  • h(2) Kerstin Svensdotter f 1705 död 1744
  • d Elin f 1732
  • d Ingeborg f 1734
  • d Elin f 1735
  • s Anders f 1738
  • d Lena f 1741 död 1741

1746–1760

  • Tore Jacobsson f 1713 död 1799
  • h46 Karin Persdotter f 1708
  • s Sven f 1747 död 1757
  • s Per f 1749
  • s Anders f 1752 död 1752
  • s Anders f 1753 död 1753
  • s Lars f 1755

familjen till Åred 1760

1760–1783

  • Bengt Magnusson f 1730 i Fenneslunda död 1792 son till Magnus Henriksson
  • h Elin Andersdotter f 1741 i Siene
  • d Anna f 1764 se nedan
  • s Anders f 1769 död 1773
  • d Karin f 1777 död 1780
  • s Anders f 1781 död 1783

1783–1824

  • Lars Jonsson f 1759 i Åred Västergård
  • h83 Anna Bengtsdotter f 1764 i Ljurs Stom se ovan
  • d Sara f 1782
  • uä Jonas f 1807 son till Jonas Svensson Åsen
  • d Anna f 1785
  • s Jon f 1788 g15 i Gundlered Smedsgård
  • d Katarina f 1790 död 1790
  • d Christina f 1795 g m Johannes Andersson Kämpagården
  • s Bengt f 1798 död 1798
  • d Katarina f 1806 t Enet, senare Snärjeskullen

1824–1835

  • Johannes Jonsson f 1799 i Övre Kvarn Nårunga
  • h Stina Svensdotter f 1800 i Åred Mellomgård
  • d Johanna f 1824
  • d Lovisa f 1826
  • d Anna Cajsa f 1830
  • d Maja Stina f 1834

till Haga på Hultet 1835

1835–1840

  • Sven Andersson f 1815 i Älmåsen Ornunga
  • h Maja Larsdotter f 1809 i Kämpagården
  • s August f 1840

familjen till torp på Hultet ca 1840

1841–1868

  • Sven Svensson f 1799 i Hellestad död 1873 ”Kläcken”
  • h Ingeborg Karlsdotter f 1807 i Siene död 1873
  • s Johan Petter f 1834 i Skölvene till USA 1857
  • s Samuel f 1841 i Ljur till USA 1865
  • d Anna Christina f 1844 se nedan
  • d Lotta f 1849 g 80 i Larsbo Skogsbygden

1868-ca 1910

  • August Jonsson f 1844 i Älmåsen Ornunga död 1932
  • h68 Anna Christina Svensdotter f 1844 i Stommen se ovan död 1906
  • s Edvard Albin f 1871 till Borås 1899 drev tvättinrättning
  • s Oscar Algot f 1874 se nedan
  • d Hilda Alida f 1877 g Svensson Horla Smedsgård
  • s Johan Levin f 1880 till Göteborg 98 senare till USA
  • s Arvid f 1884 till Vasa Göteborg 1909 student
  • d Anna Cecilia f 1889 ogift Annelund Stommen död 1965

När Oscar övertog Stommen ca 1910 flyttade August och dottern Anna till en från Stommen avsöndrad lägenhet Annelund

1910-ca 1940

  • Oscar Algot Jonsson f 1874 i Ljur Stom se ovan död 1949
  • h Enny Alvida Johansdotter f 1886 i Hökared död 1966
  • s Allan Oscar Fritjof f 1910 se nedan
  • d Agnes Alice Viktoria f 1911 till Borås 1947
  • d Emmy Ingrid Margaretha f 1919 g m Knut Karlsson Åred Västergård
  • d Rosa Birgit Dorothea f 1922 till Borås 1942

1940–1974

  • Allan Oscar Fritjof Jonsson f 1910 i Ljur Stom se ovan död 1971
  • h Svea Alice Viktoria Jansson f 1914 i Ornunga Nordgård
  • s Lars Ove Allan f 1948
  • s Bror Erik Oscar f 1951 se nedan

1974-

  • Bror Erik Oscar Jonsson f 1951 i Ljur Stom se ovan
  • h74 Barbro Elise Samuelsson f 1952 i Äne Kvinnestad
  • d Anna-Karin Viktoria f 1974
  • d Frida Cecilia f 1977

LJUR STOMMEN GÅRD 2

1707-

  • Sven

1727–1744

  • Nils Svensson f 1677
  • h10 Ingeborg Olofsdotter f 1677 död 1754
  • ? f 1711
  • d Elin f gift 37 till Jällby
  • d Kerstin f 1719 g 42 m Helge Andersson Hulvik
  • d Karin f 1723 se nedan
  • s Anders f 1725

familjen kom från Ljurs Kvarn

1744–1775

  • Jonas Karlsson f 1722 i Ljur Västergård död 1776
  • h44 Karin Nilsdotter f 1723 i Ljur Stom se ovan
  • s Carl f 1746 se nedan
  • d Ingeborg f 1754
  • s Nils f 1762

1775–1807

  • Carl Jonsson f 1749 i Ljurs Stom död 1818
  • h76 Maria Jonsdotter f 1748 i Åredstorp död 1815 dotter till Jon Lidström
  • d Anna f 1777 g m Andreas Larsson Kämpagården till Lillegården
  • s Andreas f 1780
  • d Ingegerd f 1782 g05 m Lars Larsson Kämpagården
  • d Maria f 1787 g07 m Nils Att Enebacken se nedan

1807–1815

  • Nils Nilsson-Att f 1782 i Enebacken
  • h07 Maria Karlsdotter f 1787 i Stommen se ovan
  • d Anna f 1807
  • d Johanna f 1810
  • s Lars f 1813

till torp under Tolsgården ca 1815, senare till Enebacken

1815–1819

  • Anders Siggesson
  • h Greta Andersdotter
  • s Johannes f 1819

familjen bodde 1810 i ett torp under Hjulsered

1819–1822

  • Anders Larsson
  • h Anna Andersdotter f 1799
  • d Johanna Kajsa f 1821
  • d Johanna f 1822

1825–1852

  • Andreas Svensson f 1803 i Nårunga Västergård död 1852
  • h Stina Nilsdotter f 1794 i Trollö Ornunga änka efter Lars
  • d Ella Lovisa (Larsdotter) f 1812 till Dövedal Tämta
  • d Anna Katarina f 1825 död 1827
  • d Katarina f 1832 se nedan
  • s Johannes f 1835 till Mellomgärde Nårunga

Stinas far och syskon

  • Nils Svensson f 1763 i Ljur Tholsgård död 1834
  • d Britta f 1792 g21 Tholsson Ljur Västergård
  • d Stina f 1794 se ovan

1852–1879

  • Carl Larsson f 1824 i Ryagärde Ornunga död 1910
  • h Katarina Andersdotter f 1832 i Stommen se ovan död 1896
  • d Mathilda f 1852 se nedan
  • d Ida Charlotta f 1856 död 1860
  • s Johan Fredrik f 1861 g82 i Ornunga Simonsgård
  • s Emil f 1864 se nedan
  • s Edvard Linus f 1871 död 1876

1879–1887

  • Pehr Gustav Pettersson f 1849 i Ljur Frälsegård
  • h Mathilda Karlsdotter f 1852 i Stommen se ovan
  • d Hulda Maria f 1879
  • s Henning Valfrid f 1882

familjen till Ornunga Västergård 1887

1887–1928

  • Emil Karlsson f 1864 i Stommen se ovan död 1917
  • h93 Frida Olivia Fredriksdotter f 1867 i Murum död 1951
  • d Gertrud Emelia f 1894 g29 Anton Augustsson Hagen Ljur
  • d Olga Linnea f 1895 g27 m Marcus Andersson Tholsgården
  • d Signe Frideborg f 1897 död 1897
  • s Nils Ragnar f 1898 se nedan
  • s Carl Fredrik Bertil f 1901 g Skogslund Ljur
  • d Annie Viktoria f 1904 g 31 i Tämta
  • d Edith Charlotta f 1906 död 1915
  • d Svea Maria Katarina f 1907 g 34 m Ragnar Karlsson Vaselid

1928–1958

  • Nils Ragnar Karlsson f 1898 i Stommen se ovan död 1964
  • h Bertha Maria Andersson f 1898 i Grolanda död 1983
  • s Nils Valter f 1928 se nedan
  • s Ernst Lennart f 1930 se nedan
  • d Greta Maria f 1932 se nedan
  • d Stina Gunborg f 1933 g m Bertil Kaspersson
  • s Sven Erik f 1936 se nedan

1958–1993

  • Nils Valter Karlsson f 1928 i Stommen se ovan
  • h56 Sonja Ingegerd Helgesson f 1932 i Tämta
  • s Leif Tore f 1960
  • s Bengt Anders f 1966

1993-

  • Leif o Bengt Karlsson

1960-

  • Sven Erik Karlsson f 1936 i Stommen se ovan
  • Greta Maria Karlsson f 1933 i Stommen g m Thor Johansson åren 1952–1963
  • d Gudrun Britt-Marie f 1950 (Kaspersson) g Conny Samuelsson
  • d Ing-Marie Christina f 1952 (Thorsson)
  • Ernst Lennart Karlsson f 1930 i Stommen se ovan
  • h57 Sigrid Britta Margaretha
  • s Thomas Lennart f 1962
  • d Lisbeth Mariana f 1965

LJUR STOMMEN KYRKEBACKEN

ca 1840–1872

  • Anders Larsson f 1817 död 1859
  • h Katarina Olofsdotter f 1817 i Nolhagen Ljur död 1893
  • s Benjamin f 1844 se nedan
  • s August f 1847 (Ljungberg) till USA

1872-ca 1950

  • Benjamin Andersson f 1844 död 1931
  • h Maja Stina Jonsdotter f 1843 död 1888
  • s Albert f 1872 till Kullings-Skövde 89 kyrkvaktmästare i Algutstorp
  • s Gottfrid f 1874 död ung
  • s Oscar Viktor f 1875 smed i Lagmansholm
  • d Hulda Serafia f 1878 g 08 m Emil Johansson Hökåsen Ornunga
  • d Naemi Viktoria f 1881 till Kullings-Skövde 1903
  • s Karl Gottfrid Fridolf f 1884 g i Ubby St Mellby
  • d Hanna Maria f 1888 ogift Kyrkebacken

LJUR STOMMEN NOLHAGEN

1762–1768

  • Anders Assmundsson f 1709 i Rävholmen Skogsbygden död 1782
  • h Marit Ambjörnsdotter f 1697 död 1765
  • d Ingegerd f 1732 se nedan
  • s Assmund f 1735 gift 1762

familjen kom från torpet Ledet

1768–1814

  • Nils Olofsson f 1746 i Bergum död 1814
  • h82 Ingegerd Andersdotter f 1732 i Ledet se ovan död 1790
  • h(2) Maja Andersdotter f 1758 i Algutstorp död 1828
  • d Annika f 1792 död 1792
  • s Jonas f 1793 död 1811
  • d Stina f 1798 se nedan

1814–1851

  • Olof Olofsson f 1788 i Gundlered död 1858 ”Föjern”
  • h16 Stina Nilsdotter f 1798 i Nolhagen se ovan död 1863
  • s Andreas f 1816 död 1817
  • s Johannes f 1819 se nedan
  • d Anna Christina f 1821 till Tolsgården 38
  • s Andreas f 1823 död 1832
  • s Anders f 1824 död ung
  • s Gabriel f 1827 gift i Ekelund
  • d Johanna f 1831död 1837

1851-ca 1885

  • Johannes Olofsson f 1819 i Nolhagen se ovan död 1889 urmakare med mera
  • h Anna Pettersdotter f 1815 i Åred Lillegård död 1854
  • s August f 1851 se nedan
  • s Fredrik f 1852 död 1853
  • h(2) Katarina Olofsdotter f 1830 i Lidabacka Nårunga död 1910
  • s Johan Fredrik f 1861död 1861
  • Amanda Rydberg f 1836 i Öna ”svagsint” ”idiot” död 1912

1885–1925

  • August Johansson f 1851 i Nolhagen se ovan snickare död 1925

LJUR STOMMEN MOSSEN

1876-

  • Johannes Andersson f 1833 i Sandvadet död 1917
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1832 i Enet död 1913
  • s Johan Fredrik f 1855 till Bredared 1887
  • d Thilda Paulina f 1857 se nedan
  • s Carl Gustaf f 1861 (Juhlin) till Göteborgs Garnisons förs. 1883

1891–1909

  • Claes Johansson f 1865 i Björketorp
  • h91 Tilda Paulina Johansdotter f 1857 i Ljur se ovan
  • d Elin Constantia f 1891 till Ornunga 07
  • d Anna Elisabeth f 1893 till Alingsås Land 1910
  • s Carl Wilhelm f 1895 till Ornunga 1910

Föräldrarna till Alingsås Land 1909

LJUR STOMMEN RYERNA (TILL 1887 GUNDLERED)

c 1845–1876

  • Lars Pettersson f 1809 i Ljur död 1855
  • h Maja Greta Johansdotter f 1806 i Nårunga död 1877
  • d Lotta f 1844 i Hästhagen gift 1875 i Fribacken
  • d Johanna Lovisa f 1847 se nedan

1876-

  • Anders Petter Andreasson f 1834 i Ljur död 1916
  • h76 Johanna Larsdotter f 1847 i Ryerna se ovan död 1904
  • uä s Valfrid f 1871 till Norra Ullerud 1908
  • s Johan Albin f 1876 till Rödene 1906
  • d Hulda Serafia f 1878 till Ornunga 1908
  • s Carl Oscar f 1881 g m Bernhardina Sääf Fribacken, bosatt i Lagmansholm

LJUR STORA LÅNGARED

Fram till ca 1764 var Stora Långared 2-3 gårdar

LJUR STORA LÅNGARED GÅRD 1

-1640

  • Per Andersson (Mikhaelsson) (?) död 1654
  • h Kerstin Andersdotter
  • d Elin ev. g m Håkan Arvidsson Ornunga
  • s Mikhael se nedan
  • s Anders till Gundlered Västergård

1640–1678

  • Mikhael Persson se ovan
  • h Karin Larsdotter
  • s Per f 1650 se nedan

1678–1711

  • Per Mikhaelsson f 1650 se ovan död 1731
  • h Kerstin Svensdotter f 1660 död 1733
  • s Anders f 1678 g i Svenstorp Ljur
  • s Per
  • s Sven
  • s Mikhael f 1685 se nedan
  • s Jon f 1689 g 15 i St Långared Gård 2
  • d Karin g 15 i Häradsvad
  • d Elin f 1698 g 22 i St Långared Gård 2

1711–1758

  • Mikhael Persson f 1685 i Stora Långared se ovan
  • h11 Ingegerd Andersdotter f 1694 i Kämpagården död 1769 i Nårunga Ingegerd omgift 1741 med Staffan Olofsson f 1713 i Asklanda
  • d Ingrid f 1712 g 36 i Kämpagården
  • s Sven f 1714 g 38 i Åred
  • s Per f 1723 död 1726
  • s Jonas f 1728 g 51 i Åred
  • s Per f 1732 se nedan

Staffan o Ingegerd flyttade senare till Nårunga

1758–1760

  • Per Mikhaelsson f 1732 i Stora Långared se ovan
  • h58 Kerstin Andersdotter f 1737 i Kvinnestad död 1812 i Ornunga
  • s Mikhael f 1760 g 87 i Nårunga Östergård
  • s Jonas f 1763 i Grude g 93 i Ornunga
  • s Sven f 1771 i Ornunga g 98 i Nårunga Västergård
  • d Elin f 1775 i Ornunga g 03 i Ornunga

Familjen till Smedstorp Grude 1760, till Ryagärde Ornunga 1765, till Önabackar Ljur 1776

Gården sammanslogs nu med gårdarna 2 och 3

LJUR STORA LÅNGARED GÅRD 2

-1656

  • Lars Bryngelsson h Börtha Jonsdotter
  • d Anna

1663

  • Carl Svensson

kan ha varit far till den Carl Carlsson som nämns nedan

1699–1710

  • änka Sigrid Persdotter från Åsen Ljur gift 1660 m Carl Carlsson

1710–1715

  • Per Karlsson

1715–1754

  • Jon Persson f 1689 i Stora Långared Gård 1 död 1765
  • h(1) Elin Andersdotter f 1693 död 1752 dotter till Anders o Karin, syster till Karin i Näs Skogsbygden
  • s Jonas f 1718 g 45 i Åred Nedergård
  • s Sven f 1722 död 1726
  • s Carl f 1725 död 1726
  • s Sven f 1729 se nedan
  • s Carl f 1732 se nedan
  • h(2) 54 Elin Håkansdotter f 1728 i Ljur
  • d Elin f 1755 död 1755
  • s Per f 1756
  • s Lars f 1759 död 1761
  • d Kerstin f 1761

Hustru Elin samt barnen Per o Kerstin flyttade 1765 till Högelid (Sävsjöos)

1754–1759

  • Sven Jonsson f 1729 i Stora Långared se ovan död 1793
  • h 53 Karin Andersdotter f 1722 i Ljur
  • s Per f 1754

Familjen flyttade till Lilla Långared 1759

1759–1763

  • Carl Jonsson f 1732 i Stora Långared se ovan
  • h 59 Kerstin Olofsdotter f 1740 i Ljurs by
  • s Anders f 1740

familjen till Åsen 1763 och vidare till Tholsgården 1771

Gården sammanslogs med de två övriga på 1760-talet

LJUR STORA LÅNGARED GÅRD 3

1705–1722

  • Lars Karlsson

1722-

  • Jacob Andersson f 1701 i Åred Nedergård död 1761 son till Anders Tholsson f 1675 o Marit f 1675
  • h22 Elin Persdotter f 1698 i Stora Långared Gård 1
  • s Thol f 1723 g 47 t Vaselid till Ljurs Stom
  • d Kerstin f 1725 död 1725
  • s Sven f 1726 död 1726
  • s Mikhael f 1727
  • s Sven f 1730 gift i Spångakil
  • d Karin f 1731 g 56 i Ljurs by
  • s Per f 1733
  • d Kerstin f 1738 g 61 i Enet Gundlered, först förlovad med Per Bengtsson Spångakil Ornunga
  • d Anna f 1741 död 1741
  • d Katarina f 1742 död 1743

änkan Elin flyttade med dottern Kerstin till torpet Enet 1761

Gården sammanslogs med de övriga två

LJUR STORA LÅNGAREDS GÅRD

Sammanslagning

1764-ca 1800

  • M C Liljehöök f 1731 kapten Gustav Liljehöök f 1721 död 1784
  • h Magdalena Charlotta Bruce f 1731 död 1805
  • s Gabriel f 1758
  • s Erik Gustav f 1761 död 1782

1780-talet

  • arrendatorer Bryngel Svensson f 1750
  • h Maja Gunnarsdotter f 1748
  • s Johan f 1780
  • d Elin f 1780

familjen till Spetalen Ornunga

1780-talet

  • arrendatorer till Frälse Kvarn Nårunga 1786
  • Anders Torstensson f 1762 i Allmänningen Nårunga
  • h Ingegerd Börjesdotter f 1758
  • d Kerstin f 1783
  • s Bengt f 1785 död 1785
  • d Stina f 1786

ca 1820

  • arrendatorer Nils Andersson
  • f h Maja Svensdotter f 1789
  • s Sven f 1821

1820–1826

  • C B Segebaden f 1785
  • h Hedvig Charlotta von Braun f 1785
  • d Juliana Amanda Maria f 1814 i Örby
  • d Hedvig Augusta Kristina f 1816 i Örby
  • s Ernst Henrik Detlof f 1819 i Örby
  • s Akats Ludvig Bogislaus f 1821
  • s Gustav Jodina Richman f 1822
  • s Hugo Baltzar Fredrik f 1824

familjen hit från Örby och vidare till Åsen Ljur 1826

1826–1833

  • Erik Gustav Andersson f 1807 i Bredared
  • h Anna Jonsdotter f 1800 i Tämta
  • s August f 1828
  • d Johanna f 1830

familjen till Iglabo 1833

1826–1845

från början samägare med ovanstående

  • Nils Åhman f 1793 i Vaselid död 1840
  • h Britta Stina Nilsdotter f 1796 i Sjölid Ornunga död 1839
  • d Anna Fredrika f 1827 g 45 m Enock Andersson Röret, Nårunga
  • s Henrik f 1828 död ung
  • s Sven Nikolaus f 1829 död ung
  • s Henrik f 1830 död 1843
  • d Christina f 1833 till Ornunga 44
  • s Sven Nikolas f 1834 till Ornunga 44
  • d Hedvig Elisabeth f 1837 till Ornunga 44
  • s August f 1839 till Ornunga 44

1845–1849

  • Elmegren f 1817 handlare från Borås h
  • d Johanna Maria Lovisa f 1848

1849–1856

  • Peter Lönbladh f 1813 i Småland
  • h Anna Lena Segergren f 1820
  • s Carl August f 1850
  • s Johan Fredrik f 1852 död 1853
  • d Emma Fredrika f 1854

familjen hit från Sexdrega 1849 och till Ornunga Västergård 1856

1854–1867

  • Axel Ferdinand Leijer f 1826 i Väring löjtnant
  • h Edla Katharina Livik-Svedenborg f 1829 i Gravared (?)
  • s Jesper Karl Axel f 1858
  • d Anna Catharina Mariana f 1860
  • d Anna Maria Lovisa f 1861

familjen hit från Skölvene och till Åsen i Ljur

1867–1883

  • Andreas Andersson f 1827 i Vesene
  • h Anna Clarissa Emanuelsdotter f 1836 i Borgstena
  • s Claes Edvard Albert f 1858 (Hallén) till USA 1882

föräldrarna till Göteborg 1883

1876–1879

arrendatorer

  • Anders Petter Andersson f 1837 i Nårunga
  • h Thilda Andreasdotter f 1850 i Ornunga
  • d Hilma Serafia f 1875
  • s Robert Wilhelm f 1879
  • svärmor Johanna Larsdotter f 1804 i Nårunga

familjen hit från Åsen 1876 och flyttade tillbaka dit 1879 1887-1892

  • Johan Albin Olausson f 1863 i Bredared dräng
  • h87 Anna Mathilda Larsdotter f 1861 i Nårunga
  • s Oscar Albin f 1888
  • d Gottfrida Emelia f 1891

familjen till Nårunga 1892

1889–1913

  • Gustaf Nilsson f 1842 i Vesene
  • h89 Selma Charlotta Olofsdotter f 1862
  • s Nils Gunnar Viktor Hugo f 1889 död 1890
  • d Anna Hildegard f 1892 till Borås 1913
  • s Nils Douglachs f 1895
  • s Olof Bertil f 1899 död 1899

Familjen till Borås 1913. Denne ägare svarade för nuvarande byggnationer

1913-ca 1950

  • Johan Edvin Larsson f 1889 i Horla död 1957
  • h10 Hildur Elisabeth Ernstsdotter f 1884 i Ljur
  • s Oscar Lennart f 1909 i Trollö till Vårgårda 1945
  • s Johan Evald f 1911 i Trollö se nedan
  • s Bror Reinhold f 1915 till Trollö Ornunga 1934
  • d Thilda Hillevi f 1916 gift m Nils Karlson Tarabo 47
  • d Solvig Sylvie f 1918 ogift död 1961
  • s Hilding Herbert f 1921 till Ryagärde 1946
  • d Milda Otilia f 1924 död 1927
  • d Evy Elisabeth f 1926 se nedan
  • August Larsson f 1840 i Trollö död 1923
  • h65 Lotta Svantesdotter f 1842 i Skogsbygden död 1917

1952–1957

  • John Axel Löfström f 1925
  • h52 Evy Elisabeth Larsson f 1926 se ovan
  • s Jan Bertil f 1952
  • s Per Edvin f 1954
  • d Eva Elisabeth f 1955

familjen till Herrestad 1957

ca 1950–1971

  • Johan Evald Larsson f 1911 i Trollö se ovan
  • h Anna Clary Maria Johansson f 1910 i Mellomgärde Nårunga
  • d Solbritt Johanna Marianne f 1940 gift m Paavo Pentti Långmo f 1940 till Alingsås 1961
  • s Björn Pentti f 1957
  • d Britta Sibylla Irene f 1943 till Björketorp 1964 gift Vernersson
  • d Helene Annika Maria f 1961
  • s Martin Patrik f 1964
  • s Sten Anders Billy f 1947 se nedan
  • d Ann-Christine Eva Maria f 1953

familjen till Alingsås 1970

1968–1971

  • Sten Anders Billy Larsson f 1947 i Stora Långared
  • h Inga-Lis Marianne Andersson f 1946
  • d Jeanette Marianne f 1968

familjen till Alingsås 1970

1971–1990

  • Leif Erik Bertil Canderud f 1934
  • h57 Anita Laila f 1937
  • d Nina Ann-Christine f 1962
  • d Therese Erika f 1966 1990-1996
  • Roy o Kerstin Pettersson

1996-

  • Christer Otterström f 1964
  • Madelaine Hellgren f 1968

LJUR STORA LÅNGARED ALEKÄRR

ca 1850–1870

  • Jonas Andersson f 1799 i Nedre kvarn Nårunga död 1867
  • h Maja Stina Andersdotter f 1801 i Södra Wing död 1881
  • d Clara f 1837 till Stenhögen 1854
  • d Rebecka f 1841 öd 1867
  • uä Johan f 1865 till Alingsås 1871
  • s Per Magnus f 1843 se nedan
  • d Lotta f 1846 t Skattegården 65

familjen hit från Långareds kvarn

1870–1882

  • Pehr Magnus Johansson f 1843 se ovan
  • h Cajsa Johansdotter f 1842 död 1881
  • s Johan Albin f 1870
  • s Carl Emil f 1872
  • d Anna Maria f 1874
  • s Albert f 1876
  • s Algot f 1879

till USA 1882

1882-1894

  • Johan Aron Andersson-Alman f 1853 i Ljur
  • h Anna Lovisa Svensdotter f 1855 i Sjötorp Ornunga
  • d Hilda Axenia f 1882
  • s Sanfrid Robert f 1884 död 1890
  • d Lotten Viktoria f 1886
  • d Elvira Gustava f 1888
  • d Olga Serafia f 1890
  • s Robert Sanfrid f 1892

familjen till Ornunga 1894

1894-1921

  • Leander Andersson f 1864 i Ornunga
  • h90 Ida Paulina Augustsdotter f 1869 i Björkelund Ljur
  • d Elin Emelia f 1890 t Nårunga 1917 dtr Elin Ragnhild Viola f 1912 gift i Kärtared Horla
  • d Anna Elisabeth f 1892 t Nårunga 1908
  • s Algot Verner f 1893 t Ornunga 1908
  • s Carl Arvid f 1896 ägare Björkelund
  • s Johan Ivar f 1897 gift i Prånget Horla
  • d Betty Viktoria f 1900 g m Gustav Svensson Östadkulle
  • s Carl Torsten f 1922
  • d Edith Sofia f 1902 t Nårunga 1924
  • d Elsa Maria f 1904
  • d Märtha Paulina f 1907 t Nårunga 1932
  • s Nils Einar f 1909
  • s David Paul Lennart f 1911

familjen till grannstället Björkelund 1921

Torpet sammanslogs med Björkelund

LJUR STORA LÅNGARED BERGET

ca 1800-ca 1835

  • Per Svensson f 1770 i Trollö död 1841
  • h Kerstin Andersdotter f 1763 i Kämpagården
  • s Lars f 1797 t L Långared
  • d Ingegerd f 1802
  • s Johannes f 1807 se nedan

ca 1835–1864

  • Johannes Persson f 1807 i Ljur död 1862
  • h(1) Stina Larsdotter f 1807 i Nårunga Västergård död 1835
  • h(2) Maja Stina Andersdotter f 1804 i Enet Ljur död 1860
  • d Christina f 1836 död 1838
  • d Clara f 1838
  • s August f 1840
  • s Lars f 1844
  • s Henrik f 1847 död 1848
  • s Henrik f 1849

osäkert vart familjen tog vägen

1864-

  • Anders Petter Andersson f 1826 i Ryagärde ”Bergel” ”Koljehuvet” död 1903
  • h Christina Gabrielsdotter f 1834 i Blombacken Ljur död 1907
  • s Johan Ludvig f 1860 till Jämtland 1883
  • d Selma f 1864 till Kinnarumma 1891
  • s Emil Linus f 1867 död 1869
  • s Linus f 1871 död 1877
  • s Oscar Edvin f 1875 g m Selma Hjälm Ornunga till Hillared

1928-

  • Nils Rickard Augustsson f 1892 hit från Blombacken

LJUR STORA LÅNGARED BJÖRKEKÄRR

1849–1865

  • Sven Ström f 1802 avskedad soldat
  • h Elin Jonasdotter f 1799 i Alingsås
  • s Erik Gustav f 1828 g i Håltsäckran Ornunga
  • s Johan f 1831 till Holtsäckran 1859
  • d Anna Cajsa f 1833 gift i Vaselid Ög
  • d Johanna f 1835 se nedan

till Åred Västergård 1865

1860–1865

  • Johan Jonsson-Fredman f 1840 i Vänga
  • h60 Johanna Svensdotter f 1835 se ovan
  • s Carl Axel Ludvig f 1862

till Åred Västergård 1865

1867–1885

  • Jonas Andersson f 1801 i Skölvene död 1878 ”för medhjälp till barnamord 3 månaders fästning”
  • h Anna Gunnarsdotter f 1805 i Vänga död 1878 ”för medhjälp till barnamord 2 månaders fästning”
  • s Gustaf f 1834 g 68 till Svenstorp
  • d Maja Stina f 1842 till Nårunga 1885 ”för barnamord 6 års fästning”

LJUR STORA LÅNGARED BJÖRKELUND

ca 1840–1859

familjen hit från Kämpagården

  • Andreas Andersson i Ljur Lillegård
  • h Stina Andersdotter f 1802 i Åred Västergård död 1856
  • d Anna Maja f 1828 i Lillegården se nedan
  • s Andreas f 1832 i Lillegården se nedan

1859-

inhyses från 1869

  • Johannes Andersson f 1819 i Klevhult död 1860
  • h Anna Maja Andersdotter f 1828 i Lillegården se ovan
  • s Erik Henrik f 1859 till Fässberg 1888
  • s Johan Ludvig f 1861 till USA 1888 ca 1861 senare till Blombacka
  • Andreas Andersson f 1832 i Lillegården
  • h Ella Andreasdotter f 1833 i Ornunga
  • d Ida Paulina f 1861

1869–1921

  • August Svantesson f 1840 i Ljur till Nårunga 1921
  • h Johanna Johansdotter f 1844 i Od död 1909
  • d Ida Paulina f 1869 se nedan
  • d Ada Maria f 1871 g Lindgren Västerlid Nårunga
  • s Johan Edvin f 1873 till Lima 1908
  • d Hulda Sofia f 1876 till Ljunglid Nårunga 09
  • s Oscar Valerius f 1879 till Falköping 13
  • d Hanna Viktoria f 1883 g 1910 i Högelid
  • u ä Agnes Olga Linnea f 1908 g Johansson Annelund
  • s Karl Algot f 1887 till Gamlestaden Göteborg 10

1921–1941

familjen kom hit från grannstället Alekärr, Ställena sammanslogs

  • Leander Andersson f 1864 i Ornunga död 1946
  • h90 Ida Paulina Augustsdotter f 1869 i Björkelund se ovan död 1940
  • d Elsa Maria f 1904 gift Hägg Nårunga
  • s Carl Olof Ingvar f 1927 till Nårunga 41
  • d Märtha Paulina f 1907 g m Eskil Hägg Nårunga
  • s Nils Einar f 1909 se nedan
  • s David Paul Lennart f 1911 gift i Nårunga

1941–1945

maka och son till Horla 1945

  • Nils Einar Leandersson f 1909 se ovan död 1944
  • h41 Ruth Lilly Maria Andersson f 1913 i Horla
  • s Roine Gösta Stellan f 1942

1945–1975

  • Carl Arvid Leandersson f 1896 i Alekärr Ljur död 1981 son till ovanstående
  • h39 Anna Hildur Linnea f 1911 i Horla död 1982
  • d Eivor Ann-Marie Viola f 1939 g m Bernt Johansson Skogen Nårunga
  • s Kent Lars Roland f 1945
  • s Åke Stellan Jan-Olof f 1950 se nedan
  • s Lennart Hasse Roger f 1953

1975-

  • Åke Stellan Jan-Olof Leandersson f 1950 i Björkelund se ovan
  • h77 Aina Britt-Marie Lena Axelsson f 1954 i Råmossen Lena
  • s Magnus Stellan Valdemar f 1978
  • d Lena Ann-Christine Marie f 1980
  • s Niklas f 1987

LJUR STORA LÅNGARED BJÖRKELUND NO 2

  • Anna Maja Andersdotter f 1828 i Ljur död 1900
  • Andreas Andersson f 1832 i Ljur död 1913
  • h Ella Andreasdotter f 1833 död 1914
  • d Ada Sofia f 1876 t Algutstorp 1909

LJUR STORA LÅNGARED BLOMBACKEN

ca 1825-ca 1860

  • Gabriel Johansson f 1810 i Västerlid omgift 1861
  • h Karin Johansdotter f 1797 i Halla död 1856
  • d Maja Stina f 1821 i Halla till Halla 1836
  • d Anna Katarina f 1823 ”lösdriverska” till Nordhults Tå, Nårunga 1856
  • d Christina f 1834 se nedan
  • d Britta Maja f 1837 död 1855

Gabriel till fattigstugan

ca 1860–1864

  • Anders Petter Andersson f 1826 i Ryagärde Ornunga
  • h Christina Gabrielsdotter f 1834 i Blombacken se ovan
  • s Johan Ludvig f 1860 d Selma f 1864

familjen till torpet Berget 1864

1864–1900

  • Andreas Andersson f 1832 i Ljur ”Slinken”
  • h Ella Andreasdotter f 1833 i Ornunga
  • d Ida Paulina f 1861 till Rångedala 94
  • u ä Jenny Agata f 1885 till Rångedala 99
  • s Axel Vitalis f 1864 till USA
  • d Emma f 1867 till Algutstorp 00 gm Svante Blomquist
  • d Ada f 1870 död 1875
  • s Claes Valfrid f 1873 död 1875
  • d Ada Sofia f 1876 g Andersson Hägrunga, Algutstorp

1900–1903

  • Franz Emil Benjaminsson f 1859 i Nårunga
  • h Selma Kristina Johansdotter f 1865 i Askim Bohuslän
  • s Evald Sterner Napoleon f 1898

familjen kom hit från Askim och flyttade tillbaka dit 1903

1903–1928

  • August Johansson f 1838 i Od änkling 90 omgift
  • h91 Sofia Andersdotter f 1853 i Horla
  • s Nils Rickard f 1892 till Berget Ljur

1928–1932

  • Oscar Adolf Andersson f 1889 i Nordbacka Ljur död 1932
  • h26 Hanna Maria Andersdotter f 1895 i Ornunga Nordgård
  • s Henry Valdemar f 1921 i Fullestad
  • d Maj-Britt Ingegerd f 1926 i St Långared
  • d Inger Maria f 1929
  • d Lisa Ingeborg f 1931 g Östermyr Åred
  • s Lars Oscar Daniel f 1932

familjen kom hit från Stora Långared, hustrun och barnen flyttade tillbaka dit efter Oscars död

1932–1957

  • Carl Josef Ernstsson f 1896 i Mellantorp Ljur död 1967
  • h25 Hilda Linnea Lindgren f 1905 i Asklanda hit från Västerlid Nårunga
  • s Mats Gustav f 1928 gift i Ljur
  • s Ernst Tage f 1933 till Herrljunga
  • d Lisa Ingegerd Frideborg f 1937 se nedan
  • d Maj Ingrid Mathilda f 1939 g67 m Jonas Svensson Vedum
  • d Elisabeth Linnea f 1946 g 66 Hoffman t Kullings Skövde son: Anders Roger f 1963
  • d Elvie Elsie f 1949 g 70 m Ingemar Karlsson Tämta

familjen hit från Stora Långared

1957–1972

  • Kurt Lennart Valdemar Falk f 1931 i Töllsjö
  • h57 Lisa Ingegerd Frideborg Ernstsson f 1937 i Blombacken se ovan
  • s Kenneth Valdemar f 1957
  • d Yvonne Ingrid f 1964
  • s Kurt Benny f 1969

1972–1984

  • Mats Ernstsson Sävenäs

1984-

  • Jan Roland Charlesson f 1944
  • h Eva Ingela f 1960
  • d Cecilia d Louise

LJUR STORA LÅNGARED FRAMNÄS ”SPELEMANS”

ca 1855–1865

  • Johannes Andersson f 1817 i Kämpagården
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1833 i L Långared
  • s Anders Petter f 1855
  • d Anna Christina f 1858
  • s Carl Johan f 1861 död 1863
  • d Johanna Serafia f 1864

familjen till USA 1865

1866–1869

  • August Svantesson f 1840 i Ljur
  • h Johanna Johansdotter f 1844 i Od hit från Fridhem Ljur
  • d Ida Paulina f 1869

familjen till Björkelund

1869–1898

  • Anders Petter Svensson f 1841 i Nårunga ”Siken”
  • h Maja Stina Karlsdotter f 1836 i Älmåsen Ornunga
  • d Emma Charlotta f 1869 till Hol 1888
  • s Johan Linus f 1871 till USA 1895
  • d Ida Sabina f 1874 t Nårunga 1898
  • s Klas Oscar f 1876 till Älmåsen Ornunga 1897 gm Ester Johansson
  • d Hilma Hilvida f 1879 död 1879

till Nårunga 1898

LJUR STORA LÅNGARED FRIBACKEN

1872-1904

  • Anders Svensson-Sääf f 1824 i Ljur
  • h(1) Christina Larsdotter f 1819 död 1874
  • d Inga Mathilda f 1852 g Svantesson Högelid
  • d Fredrika f 1854 till Asklanda 94
  • d Josefina Paulina f 1861 troligen död ung
  • h(2) Lotta Larsdotter f 1844
  • s Abel Edvin f 1876 gift i Jällby
  • s Adolf Sanfrid f 1878 gift i Asklanda
  • d Anna Dorothea f 1880 se nedan
  • d Adina Charlotta f 1886 gm Karl Andersson f 1881 t Lagmansholm

familjen hit från Högelid

1904–1965

  • Johan Viktor Ernstsson f 1882 i Mellantorp Ljur
  • h04 Anna Dorothea Sääf f 1880 i Fribacken se ovan
  • d Aster Margit Gunhilda f 1903 död 1935
  • s Alvar Olof Tobias f 1905 gift i Alingsås
  • d Alice Ragna Margaretha f 1907 g Andersson Alingsås
  • d Alda Maria Gabriella f 1909 till Alingsås 30
  • d Alva Ebba Margrid f 1912 till Alingsås 32
  • s Assar Torsten Matthias f 1915 död 1920
  • s Agne Sture Esaias f 1917 död 1918
  • d Anna Rosa Charlotta f 1920 g 47 m Åke Fredriksson Larsbo
  • d Alfhild Eva Eleonora f 1922

1965–1969

  • Erik Gösta Wilhelm Carlsson f 1927
  • h49 Anna Stina f 1926
  • s Leo Jan-Erik f 1949
  • s Bo Claes-Gösta f 1952
  • d Gun Ann-Greth f 1952
  • s Björn Gunnar Anders f 1955

1969-

  • Stig Arne Lennart Hägg f 1937 i Västerlid Nårunga
  • h62 Kajsa Inga-Lill Skoog f 1939 i Allmänningen Nårunga
  • s Stig Mikhael f 1962 d Inga-Lill Ulrika f 1967
  • s Carl Matthias f 1971 till Sävsjöos

LJUR STORA LÅNGARED FRIDHEM

1864–1896

  • Johannes Carlsson f 1815 i Od död 1884
  • h Inga Maja Svensdotter f 1807 i Synnerby död 1873
  • s August f 1838 mjölnare Långareds kvarn
  • s Karl Johan f 1840
  • d Kajsa f 1842 gift i Alekärr 69
  • d Johanna f 1844 gift i Framnäs 68
  • h(2) Lotta Benjaminsdotter-Bäck f 1846 syster till sonen Augusts hustru !! till Ornunga 1920
  • s Karl Viktor f 1874 se nedan
  • d Frida Axenia f 1878 g i Skaraborgs län
  • d Hanna Anemia f 1881 g m Albin Andersson Ramnaklev Asklanda

1896–1933

  • Lars Johan Larsson f 1835 i Ljur död 1921
  • Karl Viktor Johansson f 1874 i Fridhem se ovan död 1952
  • h96 Ida Albertina Larsdotter f 1873 i Almanstorpet Ljur död 1945
  • d Anna Elisabeth f 1897 g 25 i Trollöled
  • uä Ivar Nathanael f 1918
  • uä Bengt Elias f 1922
  • uä Gunborg Elisabeth f 1924
  • d Bertha Viktoria f 1904 se nedan
  • s Arne Valter f 1914 se nedan (fosterson, son till Hulda Serafia Johansson, hit från Sandhult 1916)

1933-

  • Nils Ragnar Georg Andersson f 1907 i Anderstorp Ornunga
  • h30 Bertha Viktoria Johansson f 1904 i Fridhem se ovan
  • d Eivor Ida Viktoria f 1933

familjen senare till Ekelund Ljur

1938–1976

  • Arne Valter Johansson f 1914 se ovan
  • h38 Lull Karin Andrea Carlén f 1914 i Falköping
  • d Inger Christina Marianne f 1938 g63 m Henry Martinsson Rensvist
  • s Lars Arne Ingemar f 1942 nuvarande ägare gift
  • d Gun Ida Karin f 1948 g79 m Per Sjöstrand Vårgårda
  • 1976-
  • Lars Arne Ingemar Johansson
  • h Birgitta Astrid Margaretha f 1943

LJUR STORA LÅNGARED GRÖNELID

Nämns först som backstuga på sockenmark

ca 1840–1874

  • Andreas Larsson f 1805 i Kämpagården till USA 1880
  • h Katarina Johansdotter f 1804 i Gundlered död 1878
  • s Carl f 1834 i Åbacka t USA 1864
  • s Johannes f 1837 t Torpet Skogsbygden 1854
  • d Clara f 1840 död 1844
  • s August f 1849 se nedan

1874–1880

  • August Andreasson f 1849 i Grönelid se ovan
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1844
  • d Ida Serafia f 1874
  • d Hulda Viktoria f 1877

familjen till USA 1880

1882–1915

  • Johan Fredrik Andersson-Ståhl f 1856 i Ljur d 1925 var i USA 1900-1901
  • h80 Charlotta Johansdotter f 1849 i Nårunga död 1944
  • s Oscar Sanfrid f 1875 g 04 t St Långared
  • d Hulda Sofia f 1880 till Rångedala 95
  • s Arvid Alrik f 1881till USA 10 byggmästare
  • s Fridolf Rickard f 1884 se nedan var i USA några år
  • s Johan Edvin f 1886 död 1914 drunknad var ett tag i Stockholm
  • d Lotten Julia f 1889 t USA 11

1915-ca 1945

  • Fridolf Rickard Johansson-Ståhl f 1884 i Grönelid se ovan byggmästare
  • h15 Jenny Elvira Hägg f 1888 i Västerlund Nårunga
  • s Erling Fritjof f 1915 död 1939
  • d Elsie Margaretha f 1917 t Fristad 52
  • d Mildred Charlotta f 1919 gm Oscar Larsson fr St Långared t Vårgårda
  • s Bror Wilhard f 1921 se nedan
  • d Lizzie Frideborg f 1928 gm Gunnar Åhman Holmen Tämta

ca 1945–1972

  • Bror Wilhard Ståhl f 1921 i Grönelid se ovan död 1972 byggnadssnickare

1972-

  • Svante f 1938 o Inga-Lill Svensson f 1936

LJUR STORA LÅNGARED HAGA

ca 1840–1863

  • Sven Emanuelsson f 1799 i Hasselhagen Skogsbygden död 1883
  • h Stina Svensdotter f 1800 i Åred Mellomgård död 1888
  • d Johanna f 1824 gift i L Sjötorp Ornunga
  • d Lovisa f 1826 gift i Högabacka Ornunga
  • d Anna Cajsa f 1830
  • d Maja Stina f 1834 g i Algutsgärde Ornunga
  • d Clara f 30/5 1843 se nedan

de 4 första barnen i Stinas tidigare äktenskap

1863-ca 1905

  • Lars Andersson f 1831 i Hulvik ”Såge-Lars” död 1920
  • h Clara Svensdotter f 30/5 1843 i Haga se ovan död 1922
  • s Johan Emil f 12/7 1863 Haga död 1/6 1874 Haga
  • d Ida f 10/1 1866 Haga död 27/5 1867 Haga
  • d Ida f 25/7 1868 Haga död 9/5 1869 Haga
  • d Ada f 7/7 1870 Haga död 25/11 1870 Haga
  • d Almina f 22/1 1872 Haga död 8/5 1874 Haga
  • d Frida f 30/5 1875 Haga gift 6/6 1903 i Asklanda med Johan Leonard Lindgren (hans andra gifte, första giftet med Ada Maria Svantesdotter), senare i Nårunga, bodde i Lida Storegården Wästerlid lägenhet
  • s Henning Robert f 4/8 1878 Haga död 28/4 1905 Haga
  • d Hanna Olivia f 13/12 1881 Haga död 23/3 1882 Haga
  • s Fritz Viktor f 18/4 1883 Haga död 8/1 1949 Nårunga se nedan

1905-ca 1923

  • Fritz Viktor Larsson f 18/4 1883 i Haga död 8/1 1949 Nårunga

gifte sig 27/12 1924 med Hanna Elisabet Johansson Öna Sörgården Nårunga flyttade dit. 1928 till Borås som dräng

1923-ca 1960

  • Karl Ivar Nathanael Blomgren f 1895 i Osdal Ljur död 1947
  • h23 Elsa Dorothea Justina Frisk f 1897 i Tumberg död 1980
  • s Rune Gustav Ivar f 1924 gift52 i Lund Västergård Tumberg
  • s Nils Erik Arnold f 1930 se nedan

ca 1960-

  • Nils Erik Arnold Blomgren f 1930 i Haga se ovan snickare

LJUR STORA LÅNGARED HEDEN

ca 1860–1864

  • Johannes Andersson f 1837 i Åbacka Ljur till USA 1864
  • Carl Andersson f 1834 i Åbacka
  • h Sara Beata f 1832 i Ljurs kvarn
  • d Selma f 1862

familjen till USA 1864

1864–1868

  • änka Britta Maja Svensdotter f 1821 i Nårunga till USA 1868 änka efter Andreas
  • s Johan Aron f 1848 till USA 68
  • s Casper f 1849 till Åred Lillegård 68
  • d Eva Charlotta f 1852 t Uddetorp Kvinnestad 68
  • d Ida f 1855
  • d Sofia f 1857

familjen till USA 1868

1868–1871

  • Carl Johansson f 1827 i Nårunga
  • h Stina Larsdotter f 1825 i Lindsås
  • d Charlotta f 1852 i Acksjöhult
  • d Mathilda f 1854 i Nolåsen
  • s Johan Fredrik f 1856 i Nolåsen
  • s Casper f 1862 i Nolåsen

familjen hit från Tången Skogsbygden 1868, flyttade till Hol 1871

1870–1883

  • Johannes Jacobsson f 1833 i Hönestorp Vesene
  • h Maja Svensdotter f 1836 i Ornunga
  • s Viktor Emil f 1859 till USA 78
  • s Albert Linus f 1860 till USA 80
  • s Axel Robert f 1863 död 1878
  • d Selma Serafia f 1867
  • d Alma Maria f 1871
  • s Carl Algot f 1873
  • d Hanna Elisabeth f 1876
  • s Henning Robert f 1878 död 1879
  • s Henning Severin f 1881

familjen hit från Klinten Ljur 1870, emigrerade till USA 1883

Heden slogs samman med Ljurs kvarn

LJUR STORA LÅNGARED HÖGELID (LIALYCKA)

1857–1875

  • Lars Andersson-Lid f 1819 i Gongstorp Åred soldat
  • h Stina Johansdotter f 1815 död 1856
  • d Clara f 1842 t Västerhaninge 1865
  • d Charlotta f 1845 t Borås 90
  • d Maja Lisa f 1846 t Nårunga 65
  • s Carl Fredrik f 1849t Stockholm 69
  • s Claes Gustav f 1852 död ung
  • s Per Gustaf f 1853 t Stockholm 76
  • d Anna Lovisa f 1855 t Solna 80 lärarinna familjen hit från torpet Karlsborg 57

LJUR STORA LÅNGARED HÖGELID (INTÄKT PÅ SOCKENMARK)

1832–1850

  • Sven Sääf f 1796 i Lida
  • h Anna Månsdotter f 1782 i Sandviksås Tämta
  • s Anders f 1824 se nedan

familjen hit från Sävsjöos soldatstom

1850–1872

  • Anders Svensson-Sääf f 1824 i Sävsjöos soldatstom se ovan
  • h Christina Larsdotter f 1819 i Kärnhult Nårunga
  • d Charlotta f 1850 död 1851
  • d Inga Mathilda f 1854
  • d Fredrika f 1854
  • s Fredrik f 1858 död 1858
  • s Johan Adolf f 1859 död 1860
  • d Ida Josefina f 1859 död 1861
  • d Josefina Paulina f 1861

familjen till Fribacken Ljur 1872

LJUR STORA LÅNGARED JOHANSTORP

ca 1840–1879

  • Johannes Andersson f 1798 i Ornunga Nordgård död 1884
  • h Ingegerd Andersdotter f 1811 i Halla soldatstom död 1877
  • s Anders Petter f 1830 i Gundlered till Kvinnestad 1848
  • d Christina f 1832 i Gundlered t Gundlered Västergård 1850
  • s Efraim f 1835 i Gundlered blev soldat Bohman i Ryagärde Ornunga
  • s August f 1841t Södra Björke 63
  • s Andreas f 1844 t St Tuna Dalarna 98
  • d Maja Lisa f 1847 se nedan
  • d Anna Lovisa f 1850 till Borås 81
  • d Emma Charlotta f 1854 t Bredared 74

1879–1912

  • Johan Gustavsson f 1846 i Sjölid Ornunga död 1923 ”Knipa-Johan”
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1847 i Johanstorp se ovan
  • d Alida Natalia f 1879 till Borås 95
  • s Arvid Alrik f 1881 till Ornunga 98
  • d Hilda Charlotta f 1884 till Borås 00
  • s Carl Henning f 1887 till Borås 16
  • s Edvard Levin f 1889 se nedan

1912–1970

  • Edvard Levin Johansson f 1889 i Johanstorp
  • h12 Elin Serafia Höglund f 1890 i Häradsvad Nårunga
  • s Bror Gösta Allan f 1911
  • s Nils Herbert Levin f 1912
  • s Håkan Julius f 1914 g i Hagen Ljur
  • s Johan Olof f 1915 g i Åsen Ljur
  • s Knut Göran f 1917 g i Öna Nårunga
  • d Svea Clary f 1919 t Alingsås 34
  • s Thure Valdemar f 1920 t Kullings-Skövde 49
  • s Thor Valter f 1921 g i Ljur
  • d Lisa Gunborg f 1923 död 1924
  • s Bengt Rune f 1924 t Vesene 46
  • s Göte Verner f 1925 t Alingsås
  • d Ella Birgitta f 1927 t Alingsås stad 44
  • d Karin Lisa Viktoria f 1928 g Karlsson Alingsås
  • d Ulla Ingeborg f 1930 död 1930
  • s Åke Ingemar f 1932 t Södra Ving 59
  • s Börje Fritjof f 1935

1970–1986

  • Nils Ingemar Andersson f 1928
  • h 48 Rigmor Inga-Lill f 1929

1986-

  • Henry o Ingvor Andersson

LJUR STORA LÅNGARED KVARNEN

1800–1818

  • Jonas Gustavsson
  • h Ingeborg Larsdotter
  • d Kerstin f 1800 g i Äne Nedergård Kvinnestad
  • s Gustav f 1802
  • s Anders f 1802
  • d Anna f 1803 g i Smedsgården Kvinnestad
  • s Gustav f 1806
  • d Maria f 1806
  • s Gustav f 1807
  • d Katarina f 1809 gift i Uddetorp Vg Kvinnestad

1818–1822

  • Erik Svensson f 1785 i Skölvene
  • h Maja Jonsdotter f 1779 i Alboga
  • s Sven f 1816
  • d Maja Stina f 1819
  • s Johannes f 1821

familjen kom hit från Eriksberg

1822-ca 1850

  • Jonas Andersson f 1799 i Nedre Kvarn Nårunga
  • h Johanna Andersdotter f 1801 i S Wing
  • d Anna Katarina f 1822 d Maria Lovisa f 1823 g i Kämpagården
  • d Britta Stina f 1825 t V Vaselid 46, senare gift i Såkhult Siene
  • d Johanna f 1830 t Sävsjöos 51
  • s Anders f 1832t Ljurs kvarn 49
  • d Clara f 1836 död 1837
  • d Rebecka f 1840
  • s Per Magnus f 1843
  • d Lotta f 1846

familjen till torpet Alekärr ca 1850

ca 1850–1864

  • Samuel Andreasson f 1823 i Od (bror till Ljurskamjölnarns fru)
  • h Anna Maja Johansdotter f 1824 i Nårunga Klockaregård
  • s Johan Fredrik f 1851
  • d Anna Mathilda f 1853
  • d Emma Fredrika f 1855
  • d Ida Charlotta f 1857
  • s Herman f 1860
  • d Wilhelmina f 1862

familjen till USA 1864

1864–1866

  • Anders Petter Andersson f 1829 i Ljur ”Ljurskamjölnarn”
  • h Katarina Andreasdotter f 1825
  • s Alfred f 1855
  • d Emma Fredrika f 1857
  • d Charlotta f 1860
  • d Ida f 1865

familjen till Ljurs kvarn 1866

1866–1903

  • August Johansson f 1838 i Od
  • h Petronella Benjaminsdotter-Bäck f 1837 i Ornunga död 1890
  • d Selma Gustava f 1864
  • d Ida Charlotta f 1866 g i Bälinge 98
  • s Johan Linus f 1869 t USA 1891
  • s Emil f 1871 t Rångedala 98
  • d Ada Maria f 1873 död 1873
  • d Hilma Olivia f 1877 t Borås 98
  • u ä Hildur Josefina f 1897 t Bälinge 98
  • h(2) 91 Sofia Andersdotter f 1853 i Horla
  • s Nils Rickard f 1892
  • d Anna Dorothea f 1895 död 1895 till Blombacken 1903, efter 1890 inhyses

1890–1915

  • Ägare: Gustav Nilsson Stora Långared

1904–1906

  • Emil Johansson f 1868 i Siene kvarnarrendator
  • h93 Johanna Jonsdotter f 1866 i Renneslöv
  • d Lilly Elisabeth Ingborg f 1894 i Siene
  • s Jean Einar Gösta f 1896
  • s Emil Allan Valdemar f 1900
  • s Bror Edvin Gottfrid f 1904

familjen hit från Skölvene 1904, flyttade till Berghem 1906

1904–1915

hyresgäster

  • Oscar Sanfrid Johansson f 1875 i Ljur skräddare
  • h04 Hilma Serafia Andersdotter f 1875 i Ljur
  • d Agnes Valborg f 1906
  • s Allan Oscar Eugene f 1908 död 1909

familjen till Nårunga 1915

1917-ca 1950

  • Johan Viktor Henriksson f 1882 i Kämpagården död 1967
  • h 15 Signe Linnea Claesson f 1894 i Allmänningen Nårunga
  • d Liva Viktoria f 1916 g m Herbert Hallenrud Ljur
  • s Bertil Fritjof f 1918 g i Skogsbrynet Ljur
  • s John Olof Sigvard f 1922 död 1945
  • s Bror Åke Lennart f 1927 se nedan

ca 1950–1980

  • Bror Åke Lennart Henriksson f 1927 i Långareds kvarn se ovan död 1980
  • h54 Birgit Daisy Johansson f 1931 i Borås
  • s Hans-Åke f 1955
  • s Per Robert f 1957 g i Näs Skogsbygden
  • s Lars Rickard f 1959 se nedan
  • s Lennart Stefan Patrik f 1967

1980-

  • Lars Rickard Henriksson f 1959 i Långareds kvarn
  • h81 Margit Inga Susanne f 1960
  • s Daniel Peter f 1982

LJUR STORA LÅNGARED LISEBERG

1840–1854

  • Johannes Bengtsson f 1782 i Ljur
  • Britta Persdotter f 1802 i Vaselid Ornunga död 1851
  • d Anna Fredrika f 1833 t Nedre Kvarn Nårunga 54
  • d Maja Lisa f 1833 t Nedre Kvarn Nårunga 54
  • d Ella f 1836 död 1851
  • Carin Bengtsdotter f 1786 på undantag

LJUR STORA LÅNGARED SANDVADET

ca 1850–1865

  • Anders Johansson-Hult f 1811 i Algutstorp
  • h Stina Andersdotter f 1807 i Ljur Lillegård ”Kulesa” död 1877
  • s Johannes f 1833 g 59 t Snärjeskullen
  • d Clara f 1840 se nedan
  • d Lotta f 1843 död 1851
  • d Anna Christina f 1846 död 1861

1865–1887

  • Petter Johansson f 1817 i Seglora ”Kule-Petter” död 1882
  • h Clara Andersdotter f 1840 se ovan ”Kule-Klara”
  • d Selma Serafia f 1865 gift i Djupeås Töllsjö
  • s Johan Edvard f 1867 död 1870
  • d Mathilda Maria f 1874 gift i Alingsås
  • s Johan Albin f 1877 gm Ernstsdotter Mellantorp

till Fattigstugan 1887

LJUR STORA LÅNGARED SKOGSLUND

Avstyckat 1917

1917–1936

  • Albert Hernquist f 1864 i Åred
  • h Augusta Andersdotter f 1868 i Tämta
  • d Mary Tobita f 1892 till Grude 24
  • s David Valdemar f 1894 till Tämta 25
  • s Gustav Paul f 1895 t Växjö stad 26
  • d Thyra Paulina f 1898 t Grude 24
  • s Tor Albert Timotius f 1906

familjen till Fristad 1936

1936–1972

  • Carl Fredrik Bertil Karlsson f 1901 i Ljurs Stom
  • h(1) 36 Edith Linnea Andersson f 1900 i Åred Västergård död 1937
  • h(2) 46 Nancy Linnea Magnusson f 1907 i Nosaby Skåne f
  • s Kent Tommy f 1947 (Andersson) f
  • d Ann-Marie Kristina f 1947 (Pettersson)

1972–1978

  • Håkan Bergsten f 1943
  • h Maria

1978-

  • Thore Morgan Jartell f 1948
  • h78 Barbro Viola f 1950
  • s Anders Daniel f 1974
  • d Emma Kristina f 1976

LJUR STORA LÅNGARED SOLDATSTOMMEN KARLSBORG

ca 1720–1753

  • Hans Gustavsson Lidgren f 1700 död 1768 i Nårunga
  • h Kerstin Andersdotter
  • s Anders f 1720 till Ljurs rote
  • d Ingrid f 1722 g 50 i Öhagen Ljur
  • d Karin f 1730 g 57 i Lida rote
  • s Måns f 1735 g 56 i Hjulsered

familjen till Lida rote 1753

1753–1763

  • Anders Eriksson-Lidgren f 1721
  • h44 Marit Olofsdotter f 1723 i Kvinnestad död 1786
  • s Lars f 1745 till Nårunga
  • d Ingeborg f 1750 död 1754
  • d Ingegerd f 1756

familjen hit från Åreds rote ca 1753 och till Åredstorp 1763

1763-

  • Per Andersson-Lidgren f 1736 i Ryagärde Ornunga son t Anders Persson o Marit Svensdotter
  • h60 Ingeborg Ollesdotter f 1740 i Spångakil Ornunga dtr t Olof Eriksson o Elin Andersdotter död 1775
  • d Kerstin f 1761
  • s Anders f 1764
  • h(2) 76 Britta Eriksdotter f 1746 i Ryatorpen Ornunga dtr t Erik Örn o Anna Persdtr död 1778
  • h(3) 79 Britta Persdotter f 1749 i Äne Nederg. Kvst dtr t Per Larsson o Margareta Larsdotter
  • mor Marit Svensdotter f 1699 gift 31

ca 1780-

  • Anders Leijon f 1749
  • h Maja Pettersdotter f 1753
  • s Carl f 177
  • d Annika f 1780
  • d Maja f 1786

familjen struken

ca 1790-

  • Nils Forsander?
  • h Katarina från Vaselid
  • s Peter f 1794
  • d Maria f 1798

ca 1802–1807

  • Sven Falk f 1775 död 1807
  • h Katarina Svensdotter f 1776 omgift i Trollö Ornunga
  • s Johannes f 1803
  • s Kristina f 1804

1808

  • Anders Svensson-Falk f 1759 död 1808 son t Sven Andersson o Kerstin
  • h Elin Jonsdotter f 1771
  • d Katarina f 1807 död 1814

Elin omgift 1812 m Anders Nilsson-Alf se nedan

1812–1841

  • Anders Nilsson-Alf f 1787 i Borgstena d 1847 i Stenhögsbacke
  • h(1)12 Elin Jonsdotter f 1771 se ovan
  • d Anna f 1811
  • h(2) Katarina Bengtsdotter f 1811 i Ornunga
  • d Anna Christina f 1834 död 1841
  • d Sara Lisa f 1837

familjen till Stenhögsbacke ca 1841

ca 1823

  • Anders Andersson
  • h Stina Andersdotter
  • d Anna Maja
  • s Anders

till Lilla Långared ”lösdrivare”

1842–1860

  • Lars Lid f 1819 till Göteborg 1855
  • h Stina Johansdotter f 1815 död 1856
  • d Clara f 1842 t Västerhaninge Stockholm 1865
  • d Charlotta f 1845 t Borås 90
  • d Maja Lisa f 1846 t Nårunga 65
  • s Carl Fredrik f 1849 t Stockholm 69
  • s Claes Gustav f 1852 död 1852
  • s Per Gustav f 1853 t Stockholm 76
  • d Anna Lovisa f 1855 (lärarinna) t Solna 80
  • inhyses Andreas Larsson f 1806
  • d Clara Lisa f 1835

1857-

inhyses

  • Andreas Andersson f 1820 i Nabben Nårunga
  • h Anna Katarina Pettersdotter f 1818 i Källebacken (?)
  • d Clara f 1844 i Lidabacke t Sävsjöos 60
  • d Charlotta f 1846 i Lidabacke g i Kvinnestad Smedsgård 70
  • d Maja Stina f 1848 i Klockaregården g 71 i Svedjan Nårunga
  • s Anders Petter f 1851 g i Stenhögsbacke hit 1857 från Klockaregården

1856–1860

  • arrendator Anders Petter Larsson f 1834 i Lommared Ornunga
  • h Maja Stina Andersdotter f 1825 i Nårunga Västergård
  • d Mathilda f 1855 i Iglabo
  • d Ida Charlotta f 1858

familjen till Stora Sjötorp Ornunga 1860

1860–1866, 1871–1878

  • Carl Otto Nilsson-Rapp f 1833 i Enebacken
  • h 60 Anna Katarina Pettersdotter f 1832 i Svedjan Nårunga
  • s Anton f 1860 död 1863
  • d Selma Maria f 1863
  • s Johan Axel f 1864
  • d Emma Josefina f 1866
  • d Amanda Sabina f 1868
  • s Claes Otto f 1870
  • d Alma Serafia f 1872

familjen flyttade till Vesene 1866 och kom tillbaka hit frön Mjöhult Skogsbygden 1871

flyttade slutligen till Anderstorp Ornunga 1878

1878–1887

  • Anders Magnus Johansson f 1830 i Ljur (backstuga Stora Långared) död 1887
  • h Cajsa Johansdotter f 1831 till Borås 1887
  • d Selma Maria f 1864 till Borås 85
  • s Johan Linus f 1866 till Borås 85
  • d Ida Mathilda f 1869 till Göteborg 87
  • d Bethie Axelina f 1875 till Borås 87

1888–1916

  • Gustaf Johansson f 1845 i Odensåker död 1927
  • h 78 Johanna Charlotta Andreasdotter f 1849 i Sävsjöos död 1927
  • d Helga Elisabeth f 1879 till Borås 06
  • s Karl Johan Severin f 1883 se nedan
  • d Hilda Olivia f 1885 till Borås 05

1916–1942

  • Karl Johan Severin Gustafsson f 1883 se ovan död 1956 snickare
  • h16 Hedvig Eleonora Gustavsson f 1892 i Vaselid Ornunga
  • s Gustav Ivan f 1916 se nedan
  • s Sven Bernhard f 1917 död 1945
  • d Ingrid Charlotta f 1920 till Alingsås 37

1942–1974

  • Gustav Ivan Gustafsson f 1916 i Karlsborg se ovan
  • h42 Esther Maria Gabrielsson f 1916 död 1946
  • s Carl Ivan Ingemar f 1943 se nedan

1974-

  • Carl Ivan Ingemar Gustafsson f 1943 i Karlsborg se ovan
  • Siv Elisabeth Flodin f 1947

LJUR STORA LÅNGARED SÄVEDAL-ALMANSTORPET-GRINDSTUGAN

1780-talet

  • Anders Ahlman f 1709? i Hjulsered son till Assmund o Marta
  • s Assmund f 1746 d 1791 i Hulta
  • h (2?) Maria Jonsdotter f 1754 i Ryatorpen
  • d Johanna f 1796 se nedan
  • mor Elin Svensdotter f 1719 i Töllsjö död 1791

ca 1820-

  • Jonas Andersson f 1795 i Floby
  • h Johanna Andersdotter-Ahlman f 1796 i Almanstorpet se ovan
  • d Anna Katarina f 1822 död 1825
  • s Anders f 1825 till Ekelund
  • d Anna Stina f 1828 t s Åred Mellomgård 51
  • d Johanna f 1832 t Göteborg 62

till sonen Anders i Ekelund ca 1850

ca 1850–1873

  • Lars Nilsson f 1800 i Ljur död 1883
  • h(2?) 61 Ella Andreasdotter f 1817 i Högelid död 1891
  • s Lars Johan f 1835 se nedan

1873–1900

  • Lars Johan Larsson f 1835 i Ljur se ovan
  • h Lovisa Larsdotter f 1833 i Fristad död 1899
  • d Ida Albertina f 1873 g 96 m Viktor Johansson Fridhem Ljur

Lars till Asklanda 1900

1900–1958

  • änka Britta Stina Andreasdotter f 1834 i Nårunga änka 78 död 1904
  • d Ida Sofia f 1872 (Karlsdotter) ogift död 1953
  • Anton Linus Karlsson f 1868 i Ljur änkling 96 död 1958
  • h(2) 00 Emma Charlotta Andersdotter f 1857 i Nårunga död 1932
  • s Georg Werner f 1896 gift i Mjäldrunga

1959–1963

  • Gustav Gottfrid Larsson f 1902 skilda
  • h Märtha Viola Axelina Pettersson f 1915 i Nårunga
  • s Kjell Gustav Christer f 1945
  • s Jan Erik f 1948
  • s Bengt Göran f 1952

familjen till Kullings Skövde 1963

1967-

  • Henry Prissberg
  • Lilly Prissberg

LJUR STORA LÅNGARED 1:16

1980–1984

  • Stig Bertil Fransson f 1952
  • Inger Sigun Vithsea Ottesen f 1955
  • d Jenny Inger Pernilla f 1972
  • s Bertil Matthias f 1979

1984–

  • Benny Gustavsson f 1955
  • Britt Johansson f 1957

LJUR STORA LÅNGARED 1:20 SOLHÖJD

ca 1950–1993

Familjen bodde först i Långareds Kvarn

  • Herbert Simon Ragnar Hallenrud f 1911 i Ljur Västergård död 1995
  • h42 Liva Viktoria Henriksson f 1916 i Långareds kvarn
  • d Gully Ingegerd f 1944 t Danmark 1967
  • d Lilian Viktoria f 1946 t Malmö 67
  • d Gun Elin Linnea f 1948 t Alingsås 65
  • s Sten Simon Lennart f 1951 se nedan
  • s Tore Roland Valdemar f 1953
  • s Bengt Jonny f 1958

ca 1993–

  • Sten Simon Lennart Hallenrud f 1951 i Ljur se ovan
  • h84 Ingela Mårtensson
  • d Lina
  • s Samuel
  • s f 1990

LJUR STORA LÅNGARED 1:22 SÄVENÄS

1958–1985

  • Mats Gustav Ernstsson f 1928 i Ljur
  • h58 Kerstin Viola Johansson f 1938 i Hökåsen Ornunga
  • d Ingela Christina f 1961 död 1962
  • d Kerstin Anette Linnea f 1963 se nedan
  • d Rigmor Maritha Elisabeth f 1967

ca 1985–

  • Agne Wahss
  • h Kerstin Anette Linnea Ernstsson f 1963 i Ljur se ovan
  • s Josef f 1989
  • s Viktor f 1991

LJUR STORA LÅNGARED 1:23 SKOGSBRYNET

ca 1946–1992

  • Bertil Fritjof Henriksson f 1918 i Långareds kvarn
  • h46 Elna Hildegard Olsson f 1924 i Siene
  • s Klas Bertil f 1947 g i Ormetorp Siene
  • d Karin Elisabeth f 1949
  • d Maja Ingeborg f 1951
  • s Mats Ingvar f 1955
  • d Eva Marianne f 1956
  • s Sven John Mikhael f 1961
  • s Anders Thorleif f 1964 se nedan

1992–

  • Anders Thorleif Henriksson f 1964 i Ljur se ovan
  • h Anette Susanne f 1967

LJUR STORA LÅNGARED 1:33

ca 1970–

  • John Ebbe Ingert Hägg f 1935 i Nårunga
  • h65 Elsa Gunhild Johansson f 1939 i Hökåsen Ornunga
  • s Bjarne Ingert f 1968
  • d Elsa Anna-Lena f 1970

LJUR STORA LÅNGARED 1:32

1971–

  • Jan Ingemar Karlsson f 1948 i Tämta
  • h70 Elvi Elsie Ernstsson f 1949 i Blombacka
  • s Jan Morgan Ingemar f 1970

LJUR STORA LÅNGARED 1:34

1975–1989

  • Gunnar Åke Tholf f 1947
  • h 71 Margaretha Elisabeth f 1949
  • d Eva Ulrika f 1968
  • d Eva Maria f 1973
  • d Claes Gunnar f 1977

1989–

  • Jon Gustavsson f 1953
  • h Lena f 1952

LJUR STORA LÅNGARED 1:44

  • Jens Johansson
  • Ulrika Hägg

LJUR STORA LÅNGARED ANSTÄLLDA OCH HYRANDE PÅ 1900-TALET

1891–1907

  • Klas Johansson f 1865 i Björketorp
  • h91 Thilda Paulina Johansdotter f 1857 i Ljur
  • d Elin Konstantia f 1891
  • d Anna Elisabeth f 1893
  • s Karl Wilhelm f 1895

familjen till torpet Mossen 1907

1905–1911

  • Josef Alfred Toresson f 1880 i Burseryd statare
  • h Augusta Wilhelmina Larsson f 1872 i Sandhem
  • s Axel Emanuel f 1900
  • s Sven Rickard f 1907
  • s Gustav Gunnar Wilhelm f 1909

hit från Borås 1905, ut till Fenneslunda 1911

1913–1915

  • Karl Wilhelm Ulander f 1867 i Länghem rättare
  • h92 Ida Sofia Johansdotter f 1868 i Norra Säm
  • d Gurli Astrid Margaretha f 1899 i Borås
  • d Märtha Elisabeth f 1902 i Sätila
  • s Tage Gerhard Wilhelm f 1904 i Fässberg hit från Gamlestaden 1913, ut till Askim 1915

1920–1925

  • Johan Samuel Nordberg f 1888 i Luleå statare
  • h13 Hilda Karolina Karlsson f 1884 i Alingsås Land
  • d Maria Lovisa f 1913
  • d Karin Margaretha f 1917
  • s Karl Gunnar f 1923

1926–1928

  • Oscar Adolf Andersson f 1889 i Ljur målare
  • h26 Hanna Maria Andersson f 1895 i Ornunga se nedan
  • s Henry Valdemar f 1921 i Fullestad
  • d Maj-Britt Ingegerd f 1926
  • s Helge Ingemar f 1928 död 1928

till Blombacken Ljur 1928

1928–1932

  • Karl Josef Ernstsson med familj

familjen till Blombacken 1932

1932-

  • änka Hanna Maria Andersson f 1895 i Ornunga änka 1932 se ovan
  • s Henry Valdemar f 1921 t Alingsås stad 45
    • g 44 Evy Alice Edvinsson f 1925 i Mölndal
    • d Vivan Irene f 1944
  • d Maj-Britt Ingegerd f 1926 till Karlstad 1948
  • d Inger Maria f 1929 t Alingsås stad 1933
  • d Lisa Ingeborg f 1931 gift Östermyr Åred Östergård
  • s Lars Oscar Daniel f 1932 t Alingsås stad 1954

LJUR SVENSTORP (ULVAGÅRDEN)

1625–1640

  • Per
  • h Ingegerd Persdotter s Gunnar
  • d Elin

1640–1669

  • Börje Ulfsson
  • h Elin eventuellt dotter till ovanstående
  • d Ingrid

1650-talet

nämns ytterligare två ägare

  • Lars Börjesson från Hukedal (eventuellt son till Börje Ulfsson)
  • Lars Månsson

1699–1744

  • Anders Persson f 1678 i Stora Långared död 1764 son till Per Mikhaelsson o Ella
  • h Elin Olofsdotter f 1681 i Häradsvad död 1757 dotter till Olof Larsson o Kerstin
  • s Sven f 1705 g 37 i Åred Lillegård ev. Anhult
  • s Lars f 1713 gift 51 i Åred Nedergård
  • s Olof f 1714 g 41 i Åred Östergård
  • d Kerstin f g40 m Anders Bengtsson Gundlered Lillegård
  • s Per f 1724 död 1724 d Karin f 1724 se nedan
  • h(2) 64 Britta Nilsdotter f 1715 död 1795 dotter till Nils o Karin

Britta bodde efter makens död på Svenstorps Tå

1744–1788

  • Jonas Jonsson f 1722 i Åred Östergård död 1786 son till Jean Jonsson o Marit Andersdotter
  • h44 Karin Andersdotter f 1724 i Svenstorp se ovan
  • d Kerstin f 1748
    • g 74 m Bengt Jonsson Sandvik Tämta
  • d Karin f död 1769
  • d Elin f 1762 gift i Näs Skogsbygden
  • s Johannes f 1764 se nedan

1788-ca 1810

  • Johannes Jonsson f 1764 i Svenstorp se ovan
  • h Kerstin Jonsdotter f 1763 i Nårunga Östergård
  • s Jonas f 1789 g i Åred Nedergård
  • s Bengt f 1790 död 1803
  • s Johannes f 1794 g i Åred Östergård
  • s Sven f 1800 g i Gundlered Västergård

ca 1810–1841

  • Nils Gustavsson f 1745 i Näverhult död 1830
  • änka Britta Gustavsdotter f 1743 i Näverhult död 1833 änka efter Anders Jonsson
  • s Sven f 1773 i Näverhult ogift Svenstorp
  • s Anders f 1775 i Näverhult ogift Svenstorp
  • d Karin f 1785 i Näverhult g m Lars Persson från Vedkärrshagen Åred till L Långared
  • d Katarina f 1788 ogift Svenstorp

1841–1847

  • Per Jacobsson f 1811 i Södra Björke
  • h Ingrid Johansdotter f 1809 i Nårunga
  • d Johanna f 1841
  • d Anna Katarina f 1845

Per var lantbo, familjen flyttade 1847 t Äne Ö Backgård, Kvinnestad

1847–1849

  • Lars Svensson f 1820 i Borgstena
  • h Clara Pettersdotter f 1817 i Vänga
  • d Johanna Rebecka f 1843
  • s Per Johannes f 1845
  • s Claes August f 1847

familjen kom hit från Bredared och återvände dit

1850–1868

  • Jonas Andersson f 1801 i Skölvene
  • h Anna Gunnarsdotter f 1805 i Vänga
  • s Gustav f 1834 se nedan
  • s Carl f 1836 död 1865
  • d Clara f 1838 t Åred Västergård 59
  • s Johannes f 1840 till Halla 60
  • d Maja Stina f 1842 t Björkekärr
  • d Anna Lovisa f 1846 g i Nårunga Klockaregård 1866

familjen flyttade 1867 till torpet Björkekärr

Svenstorp ägdes vid denna tid av kaptensbostället Åsen

1868–1871

  • Gustav Jonasson f 1834 se ovan arrendator
  • h Anna Catarina Johansdotter f 1841 i Ljur
  • d Ida Albertina f 1869
  • s Johan Gustav Rickard f 1870

familjen till Sandbacken 1871

1871-ca 1880

  • Anders Petter Andersson f 1837 i Södra Nabben Nårunga omgift i Åsen Ljur
  • h Johanna Andersdotter f 1830 i Skogsbygden död 1873

dessa kom hit från Nabben Nårunga

1871–1880

  • August Johansson f 1840 i Ljur
  • h67 Maja Lisa Andersdotter f 1838
  • s Johan Albin f 1870 i Nårunga
  • d Ada Maria f 1871 i Nårunga
  • d Alvina Axenia f 1873
  • s Oscar f 1874 död 1879
  • s Robert Sanfrid f 1876 död 1879
  • d Hulda Viktoria f 1878 död 1879
  • s Paul Nathanael f 1879

familjen till USA 1870

1873–1875

  • Lars Johansson f 1844 i Ljur
  • h Anna Fredrika Andersdotter f 1848 i Åred Östergård
  • s Oscar Theodor f 1873
  • s Henning Gottfrid f 1875

Troligen var det flera arrendatorer samtidigt vi denna tid

1877–1889

  • Maja Lisa Andersdotter f 1845 i Åredsberg
    • g 80 m Kasper Jonsson till Åredsberg
  • Alfrid Andersson f 1849 i Åredsberg
  • h(1) Ida Josefina Gabrielsdotter f 1858 i Ljur död 1885
  • s odöpt f 1885 död 1885
  • h(2) Anna Christina Andersdotter f 1845 i Åred Östergård till Åred Östergård

1889–1912 friköpte gården

  • Efraim Pettersson f 1863 i Skogsbygden död 1943
  • h90 Alida Henriksdotter f 1863 i Skog Ornunga död 1933
  • d Elsa Vetsera f 1892 se nedan Efraim kom hit från Vesene

1912–1948

  • Harald Valdemar Finlöf f 1878 i Skantena död 1943
  • h12 Elsa Vetsera Pettersson f 1892 i Svenstorp död 1967
  • d Sara Kristina f 1919 se nedan
  • d Anna Britta f 1922
    • gm Lennart Eriksson fr Skaftared Alingsås till Vårgårda
  • d Sigrid Margaretha Paulina f 1925 t S Wing 48 g i Örnsköldsvik

1948–1972

  • Håkan Sigvard Nathanael Andersson f 1922 i Näs Skogsbygden död 1958
  • h Sara Kristina Finlöf f 1919 i Svenstorp se ovan
  • d Elsa Elisabeth Birgitta f 1948 se nedan
  • d Kristina Dagny Ulrika f 1948
    • g Åhman i Bråttensby
  • s Stig Gunnar f 1953 se nedan

ca 1972-

  • Stig Gunnar Finlöf f 1953 i Svenstorp se ovan

LJUR SVENSTORP EKELUND (TIDIGARE ÅSEN)

1858–1859, 1865-

  • Gabriel Olofsson f 1827 i Nolhagen Ljur död 1901
  • h Christina Olofsdotter f 1828 i Lidabacka Nårunga död 1917
  • d Ida Josefina f 1858 gm Alfred Andersson Svenstorp
  • d Albertina f 1860 ogift Ekelund
  • s Johan Fredrik f 1863 se nedan
  • d Selma Serafia f 1866 g i Åbacka 02
  • d Emma f 1870 g i Siene 18

familjen flyttade till Kättlingabo 1859, återkom 1865

1862–1864

  • Erik Gustav Andersson f 1825 i Ljur Kämpagård
  • h Britta Stina Jonsdotter f 1825 i Ljurs Kvarn
  • d Anna Kristina f 1854
  • s Alfred f 1856
  • d Ida f 1859 död 1863
  • s Emil f 1862
  • d Ada f 1864

familjen kom hit från s 212 1862 och flyttade till Hol 1864

ca 1895-

  • Johan Fredrik Gabrielsson f 1863 i Ekelund död 1940
  • h10 Ester Viktoria Andersson f 1882 i Ornunga Sörgård död 1932
  • d Annie Viola Kristina f 1916
  • s Olof Fritz Gabriel f 1919 handlare i Sävsjöos

1944–1947

  • Evert Gustav Lennart Andersson f 1916 i Nårunga
  • h44 Anna Valborg Johansson f 1915 i Björnebro Asklanda
  • s Kent-Åke Lennart f 1945

familjen till Nårunga 1947

1947–1952

  • Nils Ragnar Georg Andersson f 1907 i Anderstorp Ornunga död 1981
  • h30 Bertha Viola Johansson f 1904 i Fridhem Ljur
  • d Eivor Ida Viktoria f 1933 se nedan
  • s Sture Bengt Georg f 1939 Sävenfall till Alingsås familjen hit från Fridhem

1952–1977

  • Elon Andersson f 1931 målare
  • h52 Eivor Ida Viktoria Andersson f 1933 i Fridhem se ovan
  • s Nils Charles f 1952
  • s Gert Elis f 1955 gift i Ljur
  • d Mari-Louise Ingvor Eleonore f 1957 se nedan

1977-

  • Claes-Göran Andreasson f 1954 i Kullings-Skövde
  • h77 Mari-Louise Ingvor Eleonore Andersson f 1957 i Ekelund se ovan
  • d Jenny Viktoria Eleonore f 1978
  • d Frida Anna Malena f 1981

LJUR SVENSTORP HÖGELID (TIDIGARE SÄVSJÖOS)

1764–1778

  • Jon Persson f 1689 i Stora Långared död 1765
  • h(2)54 Elin Håkansdotter f 1728 i Ljur dotter till Håkan Persson o Kerstin Persdotter
  • s Per f 1756
  • d Kerstin f 1761

de var tidigare ägare till Stora Långared

Elin omgift 1775 med och flyttade till Högelid under Lillegården Per Larsson f 1745 i Korpås Ornunga död 1808

ca 1780–1813

  • Erik Gunnarsson f 1752 i V Näs Tämta
  • h78 Ingegerd Bengtsdotter f 1744 i Bredared död 1824
  • s Andreas f 1785 se nedan

1813–1880

  • Andreas Eriksson f 1785 i Högelid se ovan död 1867
  • h(1) 13 Maria Thordön f 1785 i Hjulsered död 1831
  • d Katarina f 1815 död ogift som piga i Nårunga Prästgård 1839
  • d Ella f 1817 gift i Sävedal Ljur
  • d Britta f 1818 ogift Högelid död 1880
  • d Karin f 1822 till Källarebacken 1836
  • d Johanna f 1825 ogift Högelid till Fristad 1880
  • d Anna f 1831 död 1831
  • s Anders Petter f 1835 utflyttad 1853
  • h(2) Karin Andersdotter f 1790 i Kvinnestad död 1853

1880–1894

  • Olaus Svantesson f 1843 i Högstorp Ljur död 1892
  • h Inga Mathilda Andersdotter-Sääf f 1852 i Fribacken
  • s Anton Adolf f 1873 t Stockholm 1891
  • s Oscar Albin f 1875 till USA 1893
  • s Carl Verner f 1878 t Asklanda 93
  • d Hilma f 1881 d Hanna f 1884 död 1890
  • s Algot Nathanael f 1887 död 1890
  • s Algot Valdemar f 1891

änka och de två yngsta till Ornunga 1894

1894–1933

  • Johanna Mathilda Andersdotter f 1855 i Ljur (mor till Henning) hit från Stenhögsbacke
  • Henning Sanfrid Andersson f 1884 i Stenhögsbacke
  • h10 Hanna Viktoria Augustsson f 1883 i Ljur
  • d Agnes Olga Linnea f 1908 g 32 i Nårunga
  • s Bror Allan Nathanael f 1911 se nedan
  • s David Einar Mattheus f 1913 död 1917
  • d Karin Ingeborg Viola f 1916 t Alingsås stad 36
  • s Harry Lennart Emanuel f 1919 död 1920
  • s Elof Henry Nathanael f 1922 t Borås 43
  • d Alice Gunborg Viktoria f 1924 gift i Borås 40
  • d Inger Gunborg Margaretha f 1938
  • s Bror Valter Emanuel f 1924 död 1926

1933–1974

  • Bror Allan Nathanael Andersson f 1911 i Högelid se ovan död 1979
  • h33 Linnea Viola Ingeborg Svensson f 1914
  • s Bror Oscar Egon f 1934
  • s Rolf Valter Georg f 1936
  • s Knut Allan Folke f 1938
  • s Bengt Arne Nathanael f 1940 se nedan
  • s Gunnar Reinhold Sixten f 1943
  • s Bojne Allan Harry f 1944
  • s John Valdemar f 1949
  • s Henry Elof f 1951
  • d Ing-Britt Viola f 1956

1974-

  • Bengt Arne Nathanael Andersson f 1940 i Högelid se ovan

Avstyckning 1975

  • John Valdemar Andersson

1978-

  • Signe Öst f 1922

LJUR SVENSTORP 1:6

  • Jan Åke Widell f 1947
  • Elsa Elisabeth Birgitta Finlöf f 1948 i Svenstorp se ovan
  • d Linda Susanne f 1970
  • s Jan Ronny f 1973

LJUR SÄVSJÖOS (KRUTGÅRDEN)

upptaget 1640 som kronotorp

1620

nämns en saltpetersjudare Sven Jönsson Sävsjöos (?)

1640–1669

  • Måns Andersson
  • h Karin Persdotter
  • s Per
  • d Britta

1669–1681

  • Lars Tholsson död 1699
  • h Karin Larsdotter död 1701
  • d Ingeborg f 1660 se nedan

1681–1698

  • Jon Ambjörnsson f i Stenhögen Ornunga död 1698
  • h Ingeborg Larsdotter f 1660 se ovan
  • s Ambjörn se nedan
  • d Börtha f 1684 till Åred Mellomgård
  • s Måns f 1695 se nedan
  • s Lars f 1696 g 18 i Åsen Ljur
  • d Ingeborg
    • gm Anders Torstensson Vaselid Vg Ornunga
  • Ingeborg Larsdotter omgift 1700 med Sven
  • d Elin se Gård 2

1698–1717

  • Ambjörn Jonsson f i Sävsjöos se ovan

1717–1758

  • Måns Jonsson f 1695 i Sävsjöos se ovan död 1777
  • h20 Elin Tholsdotter f 1700 i Åred Västergård död 1763
  • ??? f 1722död 1722
  • s Jon f 1723
  • d Karin f 1725 död 1741
  • d Ingeborg f 1729 död 1742
  • s Jon f 1731 g 54 i Åred Västergård
  • s Sven f 1733 se nedan
  • s Lars f 1736 död 1741
  • d Maria f 1740 död 1741
  • h(2) 64 Ingegerd Bengtsdotter f 1744 i Bredared död 1824

Gården delades 1723

LJUR SÄVSJÖOS GÅRD 1

1758–1794

  • Sven Månsson f 1733 i Sävsjöos se ovan död 1791
  • h 58 Kerstin Svensdotter f 1737 i Nårunga död 1817
  • d Maria f 1759 se Gård 2
  • d Katarina f 1762 till Äspenäs
  • d Elin f 1768 g97 m Emanuel Carlson Öna till Hasselhagen Skogsbygden
  • s Jon f 1772 död 1773
  • d Sara f 1775 se nedan
  • d Anna f 1778 död 1778

1794–1814

  • Peter Bengtsson f 1769 i Stora Lida
  • h94 Sara Svensdotter f 1775 i Sävsjöos se ovan
  • s Sven f 1795 g i Marieberg Skogsbygden
  • d Katarina f 1801 g i Mjösjödal Nårunga
  • s Bengt f 1798 död 1798
  • d Ingegerd f 1802 gift i Riset Skogsbygden

familjen till Rävholmen Skogsbygden

1814–1848

  • Anders Larsson f 1782 i Lilla Lida död 1861
  • h12 Elin Andersdotter f 1789 i Sävsjöos se Gård 2
  • d Maria f 1812 död 1817
  • s Sven f 1814
    • g 56 m Anna Katarina till Skogslund, Nårunga
  • s Johannes f 1815 struken (?)
  • s Lars f 1817 död 1817
  • s Andreas f 1818 drunknad 1847
  • s Lars f 1820 gift i Stenhögen 1846
  • s Peter f 1822 g 54 i Algutsgärde Ornunga
  • d Maja Stina f 1824 se nedan

1848–1887

  • Andreas Johansson f 1824 i Äspenäs (?) (Nårunga?)
  • h48 Maja Stina Andersdotter f 1824 i Sävsjöos se ovan
  • d Johanna Charlotta f 1849
    • gm Gustav Johansson Karlsborg Ljur
  • d Hilda f 1852
  • s Johan Fredrik f 1854 död 1877
  • s Alexander f 1856 ogift
  • d Emma Fredrika f 1860 till Nårunga 1889
  • d Alma Mathilda f 1865
  • s Axel Leopold f 1868

familjen till Sävsjöos kvarn 1887

1887–1928

  • Johan Fredrik Johansson f 1852 i Sävsjöos se Gård 2 död 1934
  • h88 Selma Mathilda Johansdotter f 1864 i Kvarnegärde Ornunga död 1949
  • d Henny Elisabeth f 1890
    • g18 Marinder Marstorp Vesene
  • d Ruth Julia f 1892
    • gm 26 Axel Gustavsson Vaselid
  • d Dagny Rebecka f 1894 till Stockholm 1941 slöjdlärarinna
  • s Nils Mattheus f 1896 se nedan
  • s Johan Georg Nathanael f 1898 till Mörlunda 25 lärare i Småland
  • s Enock Fredrik f 1899 till Borås
  • s Valdus Ragnar Emanuel f 1902 till Ljurs skola lärare
  • s Helge Otto Valentin f 1905 se nedan

barnen tog namnet Sävenstrand

1928–1948

  • Enock Fredrik Sävenstrand f 1899 i Sävsjöos se ovan

1948–1970

  • Helge Otto Valentin Sävenstrand f 1905 i Sävsjöos se ovan död 1981
  • h35 Dagny Georgina Andersson f 1909 i Götestorp Vesene död 1993
  • s Curth Helge Roland f 1937 se nedan
  • d Ann Eira Ros-Marie f 1940
    • gift Persson Vesene
  • d Gerd Dagny Christina f 1945
    • gift Albinsson Grude

familjen ägde först en gård i Maryd Alingsås landsförsamling

1970-

  • Curth Helge Roland Sävenstrand f 1937 i Sävsjöos se ovan
  • h66 Siv Birgit Anita Andersson f 1938 i Alafors
  • d Marie Ulrika f 1968
  • d Anna Katarina f 1970
  • s Carl Johan f 1972
  • d Linda Christina f 1974

Avstyckning 1937

1937–1994

  • Nils Mattheus Sävenstrand f 1896 i Sävsjöos se ovan död 1969 trävaruhandlare
  • h Lilly Charlotta Björkman f 1908 i Lilla Långared
  • d Birgitta Maj-Lis Charlotta f 1937 till Örgryte 57
  • s Jan Nils Lennart f 1941 till Alingsås 68
  • s Lars Ove Mattheus f 1947

1994-

  • Matthias Hägg f 1971 i Ljur
  • Cecilia Åberg f 1971

LJUR SÄVSJÖOS GÅRD 2

1723–1738

  • Jöns Johansson
  • h23 Elin Svensdotter f i Sävsjöos dotter till Sven o Ingeborg Gård 1
  • s Sven f 1723
  • d Marta f 1725
    • g55 i Ljur m Jonas son till Anders o Anna till Röret (?)
  • d Karin f 1728
  • d Ingeborg f 1731
  • d Elin f 1734

1738–1740

  • Bengt Andersson f 1713
  • h Kerstin Svensdotter f 1704
  • d Marta f 1738

familjen till Åred 1740

1740–1786

troligen i sambruk med Gård 1

1786–1821

  • Anders Andersson f 1762 i Hulvik
  • h Maria Svensdotter f 1759 i Sävsjöos Gård 1
  • s Andreas f 1787 se nedan
  • d Elin f 1789 till Sävsjöos Gård 1
  • s Sven f 1800 gift i Hukedal

1821–1843

  • Andreas Andersson f 1787 se ovan död 1829
  • h19 Stina Larsdotter f 1799 i Stora Lida död 1836 dotter till Lars Torstensson o Karin s Johannes f 1821 se nedan
  • s Lars f 1823 död 1828
  • d Maja Lisa f 1825 död 1829
  • d Anna Stina f 1828 död 1829

Stina omgift med Johannes Larsson f 1807 i Hulvik Nårunga död 1838 omgift 42 i Allmänningen Nårunga

  • d Anna Lovisa f 1832 till Allmänningen Nårunga 42
  • d Maja Stina f 1832 död 1845
  • s Lars f 1835 till Allmänningen Nårunga 42

1843–1884

  • Johannes Andersson f 1821 i Sävsjöos se ovan död 1885
  • h43 Anna Katarina Johansdotter f 1823 i Ljur Skattegård död 1917
  • d Britta Christina f 1844 g 64 i Tämta
  • d Charlotta f 1846 ogift Sävsjöos död 1931
  • s August f 1849 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1852 ägare Sävsjöos Gård 1
  • d Ida Paulina f 1856 död 1865
  • d Selma Matthia f 1860 g 84 i Stenhögen

1884–1914

  • August Johansson f 1849 i Sävsjöos se ovan död 1924
  • h84 Emma Charlotta Andersdotter f 1857 i Vesene död 1917
  • d Hanna Desideria Alice f 1886 ogift Sävsjöos död 1932
  • uä Erik Nathanel f 1902 till Sävsjöos kvarn 49
  • uä Gunnar f 1917 död 1917
  • uä Asta Vivi Karola f 1922
    • gm David Leandersson Björkelund, bosatta i Västerlid Nårunga
  • s Carl Arvid f 1888 se nedan

1914–1956

  • Carl Arvid Johansson f 1888 i Sävsjöos se ovan
  • h14 Hulda Maria Hägg f 1891 i Nårunga
  • s Ivan Ingvar August f 1914 gift i Ljur se nedan
  • s Carl Gunnar Ragnvald f 1916 gift i Tämta
  • d Sonja Emma Maria f 1919
    • g Davidsson Grude
  • s Thorsten Nathanael f 1922 se nedan
  • d Ulla Ingegerd f 1928 g
    • 52 m Gunnar Svensson Arta Fristad

1956–1986

  • Thorsten Nathanael Karlsson f 1922 i Sävsjöos se ovan
  • h56 Anna Britta Margaretha Brunnegård f 1931 i Ljur Frälsegård
  • s Jan Thommy f 1957 se nedan
  • d Agneta Christine f 1960
    • g Asplund Algutstorp 1986-
  • Jan Thommy Thorstensson f 1957 i Sävsjöos se ovan
  • sb Jeanette Jonsson

Avstyckning 1945

  • Ivan Ingvar August Karlsson f 1914 i Sävsjöos se ovan handlare
  • h44 Asta Hilda Christina Segergren f 1920 i Hestra Tämta
  • d Mona Asta Helena f 1948

1981–1997

  • Mona Ingvarsson

1997-

  • Gun Mellåker

LJUR SÄVSJÖOS KVARNEN

1887-ca 1895

  • Andreas Johansson f 1824 död 1911
  • h Stina Andersdotter f 1824 död 1904
  • d Johanna Charlotta f 1849 se nedan
  • d Hilda f 1852 troligen ogift död 1907
  • s Alexander f 1856 se nedan
  • d Emma Fredrika f 1860 ”sinnessjuk” död 1942
  • d Alma Mathilda f 1863 se nedan
  • s Axel Leopold f 1868 se nedan

familjen ägde förut gården Sävsjöos plus kvarnen, sålde gården och flyttade hit 1887

1895–1949

  • Alexander Andreasson f 1856 se ovan död 1925
  • Alma Mathilda Andreasdotter f 1863 död 1939
  • uä d Elin Sigrid f 1890 i Borås död 1953
  • Axel Leopold Andreasson f 1868 död 1949

1949–1951

  • Erik Nathanael Johansson f 1902 i Sävsjöos död 1951

1954–1962

  • Thor Valter Johansson f 1921 i Johanstorp
  • h 52 Greta Maria Karlsson f 1932 i Ljurs Stom
  • d Ing-Marie Christina f 1952

LJUR SÄVSJÖOS OSHAGEN

1765

  • Jon
  • h Karin ”då gamla, levde här”

LJUR SÄVSJÖOS RAMSTORP

ca 1820

  • Anders Eriksson-Rahm f 1774 död 1838
  • h 12 Katarina Andersdotter f 1766 i Åred Östergård

ca 1840–1880

  • Andreas Andersson f 1789 i Åred död 1879 ”Totten”
  • h Stina Johansdotter f 1800 i Gundlered Ljur död 1880

LJUR SÄVSJÖOS SANDBACKEN

1832–1903

  • Andreas Sääf f 1808 i Åbacka Ljur död 1890
  • h(1) Anna Larsdotter f 1807 i Hol död 1858
  • d Maja Stina f 1832 g i Smedsgården Kvinnestad
  • d Clara f 1840 t Ö Vaselid 1861
  • s Casper f 1844 t Algutstorp 68
  • s Thure f 1846 t Flo 1867
  • s Johan Fredrik f 1851 t Alingsås 67
  • h(2) Ella Larsdotter f 1816 död 1903

LJUR SÄVSJÖOS SOLDATSTOMMEN

1661–1696

  • Joen Svensson

1696–1710

  • Jon Mikhaelsson stupad vid Helsingborg 1710

1710–1712

  • Olof Eriksson död 1712 i Tyskland

1712–1719

  • Lars Jonsson-Säfbom f 1691 gift

1720–1721

  • Jonas Olofsson-Säfbom f 1700 död 1721
  • h Gunnur Andersdotter

1721–1734

  • Lars Persson-Säfbom f 1704 död 1734
  • h Karin d Kirstin f 1725
  • s Anders f 1727
  • d Inggerd f 1728 gift i Rakåsa Fölene
  • d Kirstin f 1731
  • d Kerstin f 1734

1735–1741

  • Ambjörn Larsson-Säfberg f 1709 död 1741
  • h Britta Haraldsdotter f 1703 död 1773 i Hulvik
  • s Lars f 1734 i Nårunga
  • s Lars f 1736 g 64 till Nårunga rote
  • d Kerstin f 1739 g 63 t Hulvik
  • s Olof f 1731 g(1) 60 t Horla g(2) 76 t

Nårunga familjen hit från Nårunga rote 1735

1744–1777

  • Sven Larsson-Strömsten f 1722 i Ljur död 1777
  • h(1) 44 Kerstin Eriksdotter f 1722 död 1770
  • ? f 1745 död 1745
  • d Annika f 1747
  • d Kerstin f 1749
  • s Lars f 1751
  • d Britta f 1757 död 1768
  • s Lars f 1758 död 1768
  • h(2) 71 Kerstin Eriksdotter f i Åred (5) död 1784

dotter till Erik o Ingeborg

1780–1790

  • Anders Helgesson-Larm f 1745 i Nårunga död 1822
  • h68 Kerstin Månsdotter f 1745 död 1814
  • d Maja f 1776
    • g 97 m Lars Andersson Hulvik
  • s Jonas f 1778
  • s Nils f 1784 död 1785
  • d Anna f 1784 död 1785

familjen till Ljurs rote 1790

1793–1818

  • Bengt Kvick f i Algutstorp stupad vid Kettenhagen 1807
  • h93 Katarina Andersdotter f i Åred Östergård
  • d Kerstin f 1797
  • d Maria f 1802 ev. gift i Killingsås Tämta
  • d Stina f 1805

1818–1832

  • Sven Andersson-Sääf f 1796 i Lida soldatstom ”får fallandesot”
  • h18 Anna Månsdotter f 1782 i Tämta
  • d Stina f 1815
  • uä d Anna Maja f 1818
  • s Andreas f 1824

familjen till backstuga på sockenmarken (Högelid)

1832-ca 1860

  • Andreas Torstensson-Sääf f 1808 i Åbacka Ljur
  • h Anna Larsdotter f 1807 i Hol
  • d Maja Stina f 1832 t s 263 1849
  • d Anna Katarina f 1834 död 1840
  • d Clara f 1840
  • s Casper f 1844
  • s Thure f 1846
  • s Johan Fredrik f 1851

familjen bodde troligtvis på ett närliggande ställe kallat Sävalyckan, till Sandbacken ca 1860

ca 1865–1883

  • Carl Petter Hjalmar f 1843 i Stenhögen Ornunga
  • h71 Anna Christina Andersdotter f 1841 i Bohuslän

paret till USA 1883

1883–1917

  • Albert Hernquist f 1864 i Åred son till Andreas Snygg i Rönnås
  • h Augusta Andersdotter f 1864 i Tämta
  • d Mary Tobita f 1892
  • s David Valdemar f 1894
  • s Gustav Paul f 1895
  • d Thyra Paulina f 1898

familjen till nyupptagna fastigheten Skogslund 1917

LJUR SÄVSJÖOS 1:14

Lanthandel

ca 1950–

  • Olof Fritz Gabriel Gabrielsson f 1919 i Ekelund Ljur
  • h52 Iris Thyra Viktoria f 1931
  • d Gunilla Viktoria f 1953
  • d Kerstin Inga-Britt f 1955
  • s Kjell Olof f 1958

LJUR SÄVSJÖOS 1:16

ca 1935–

  • Nils Arne Petrus Stark f 1911 i Siene målare
  • h34 Elsa Ingeborg Gustavsson f 1911 i Grude
  • s Arne Sten-Erik f 1934 till Alingsås 65

LJUR SÄVSJÖOS 1:20

ca 1975–

  • Bertil Karl-Oscar Stjern f 1942 i Ornunga
  • Ida Berit Vivianne Hägg f 1944 i Nårunga
  • s Oscar Tobias f 1975

LJUR THÅN

ex Glimmerskullen

ca 1859–1861

  • änka Kerstin (struket) Larsdotter f 1795 i Stommen t s 203 1861
  • s Anders f 1835 (Johansson) i Kämpagården t Lillegården 56

de kom hit från Ljurs backar på Hultet

-1898

  • Lars Pettersson f 1826 i Ljur död 1898 ”Stines-Lars”

LJUR THÅN

ca 1850–1861

  • änka Kerstin Larsdotter f 1795 i Stommen t s 203 1861
  • s Anders f 1835 (Johansson) i Kämpagården t Lillegården 56
  • de kom hit från Ljurs backar på Hultet
  • Christina Larsdotter f 1795 i Stommen hit 54 från Glimmeskullen

-1898

  • Lars Pettersson f 1826 i Ljur död 1898 ”Stines-Lars”

LJUR TOLSGÅRDEN

1620–1650

  • Ambjörn Tholsson
  • h
  • s Anders
  • d Gunnur
  • s Peder
  • d Börtha

1650-1675

  • Anders Ambjörnsson
  • h
  • s Ambjörn
  • s Peder

1675

  • Peder

 

1682 under Iglabo

ca 1685–1722

  • Bryngel fader
  • Gudmund Bryngelsson död 1717
  • h Karin död 1719
  • d Inggerd f 1703 gift 41 i Gundlered Västergård

Gården delades ca 1707

1870 tillköptes delar av Ljur Tolsgården och Hagen blev 1/32 Tolsgården.

ca 1910–1947

  • Anton Linus Augustsson f 1877 i Hagen se ovan
  • h29 Gertrud Emelia Karlsson f 1894 i Ljurs Stom död 1940

1947-

  • Håkan Julius Johansson f 1914 i Johanstorp
  • h39 Anna-Greta Emelia Melin f 1921 i Melltorp Horla
  • s Bengt Lage f 1939
  • d Elin Margaretha Irene f 1941
    • till Alingsås 56 gift Josefsson
  • d Gunvor Anita f 1942
    • gift Karlsson Hoberg Kullings-Skövde
  • s Mats Inge f 1944
  • d Ebba Monica f 1944
    • gift Oscarsson Ornunga
  • s Rolf Einar f 1946 gift i Vårgårda
  • d Majken Elisabeth f 1947
    • gift Nyström Anhult Nårunga
  • d Gun-Britt Kristina f 1949
    • gift Jonsson Anhult Nårunga
  • Thor Valter Johansson f 1921 i Johanstorp skild 1953 (familjen i Ljurs Stom) Thor bosatt här 1947-1952 ,1965-

LJUR TOLSGÅRDEN GÅRD 1

1722

  • Börje Bengtsson bodde 1732 i Frälsegården

1725–1734

  • Anders Assmundsson död ca 1730
  • h Anna

1734–1736

  • Bryngel Persson
  • s Bengt

till Hulta rote Nårunga

1736–1740

  • Anders Månsson
  • h
  • s Anders f 1737
  • s Torsten f 1740

familjen till Bråttensby 1740

1740–1752

  • Anders Andersson f 1709 död 1766
  • h40 Kerstin Andersdotter f 1719 i Nårunga död 1790 barn (?)
  • en bror till Anders, Sven var skriven här 1750

1752–1757

  • Anders Andersson f 1720
  • h Britta Persdotter f 1731 i Nårunga
  • s Anders f 1754

till Hulta rote Nårunga

1757–1779

  • Gabriel Svensson f 1730 i Hjulsered död 1772
  • h57 Elin Olofsdotter f 1730 i Hökared död 1786
  • d Inggerd f 1758 död 1758
  • s Sven f 1759 se nedan
  • s Per f 1761
  • d Maria f 1766
  • s Anders f 1766

1779–1828

  • Sven Gabrielsson f 1759 i Tholsgården se ovan död 1828
  • h Ingeborg Andersdotter f 1763 i Åred Mellomgård död 1825
  • d Anna f 1795
    • gm19 Jonas Gudmundsson Ornunga Simonsgård
  • d Katarina f 1797
    • gm Lars Karlsson Nabben Nårunga
  • d Stina f 1800
    • gm 27 Peter Larsson Ornunga Sörgård
  • d Britta f 1803
    • gm30 Anders Olofsson Frälsegården
  • s Gabriel f 1805 se nedan
  • s Johannes f 1809
  • s Anders f 1812

1828–1859

  • Gabriel Svensson f 1805 i Tholsgården se ovan död 1851
  • h30 Anna Johansdotter f 1806 i Halla död 1832
  • s Svante f 1830 t USA 52
  • h(2)32 Katarina Jonsdotter f 1805 i L Långared död 1857
  • d Anna Katarina f 1833 se nedan
  • d Christina f 1835 död 1844
  • s August f 1840 död 1841
  • d Johanna f 1842
    • gift Österberg Tholsgården 3
  • s August f 1845 g 69 i Ornunga Simonsgård
  • d Clara f 1849 död 1849

1859-ca 1890

  • Gustav Bengtsson f 1825 i Hudene död 1916
  • h59 Anna Katarina Gabrielsdotter f 1833 död 1911
  • s Carl Johan f 1859 till USA 1882
  • d Josefina Henrietta f 1861 se nedan
  • s Ludvig Emil f 1863 se nedan
  • d Selma Amalia f 1866 till USA 1885
  • s Fredrik Adolph f 1869 död 1870

 

Gården delad på 1860-talet

ca 1890–1927

  • Ludvig Emil Gustavsson f 1863 i Tolsgården död 1935
  • Josefina Henrietta Gustavsdotter f 1861 i Tolsgården död 1931

1927–1956

  • Marcus Nathanael Andersson f 1900 i Hjulsered
  • h27 Olga Linnea Karlsson f 1895 i Ljurs Stom död 1946
  • d Ella Frideborg f 1928 se nedan
  • s Helge Nathanael f 1931 ogift Tolsgården

1956–1978

  • Ella Frideborg Andersson f 1928 i Tolsgården
  • s Bo Kenneth Roland f 1948 se nedan
  • s Hans Christer Ingemar f 1955
    • g m Maritha Augustsson

1978-

  • Bo Kenneth Roland Tholsgård f 1948 i Tolsgården se ovan
  • h73 Astrid Inger Helena f 1951
  • s Frank Bo Magnus f 1973
  • d Anna Helena Maria f 1978

Troligtvis var det 2 gårdar i Tholsgården under 1600-talet

-1655

  • Thor i Gundlered troligen namngivare åt gården
  • h
  • s Jon
  • s Per
  • d Kerstin
  • d Ingrid
  • d Christina

1655–1661

  • Anders Persson köpte 1655 1/4 mtl av ovanstående syskon

1661-

  • Lars Tholsson från Ornunga

LJUR TOLSGÅRDEN GÅRD 2

1707

  • Olof soldat ogift

1713–1728

  • Carl Jonsson f 1692 död 1728
  • h Anna s Sven f 1723
  • s Carl f 1728

1728-1750

  • Anders Olofsson
  • h
  • d Kerstin f 1723
  • s Olof f 1727
  • s Anders f 1730

1750

  • drängen Anders eventuellt sonen ovan

1751–1762

  • Sven Andersson-Ödström f 1719 i Ödegärdet Nårunga död 1795
  • h51 Britta Svensdotter f 1728
  • s Jonas f 1757
  • d Sara f 1759
  • s Sven f 1762

1761–1768

  • Torsten Olofsson f 1737 i Nårunga
  • h61 Kerstin Jacobsdotter f 1738 i Ljur (Lillegården?)
  • d Ella f 1762
  • d Katarina f 1764
  • s Olof f 1766 död 1767

familjen till torpet Enet 1768

1768–1779

1779–1782

  • Carl Jonasson f 1746(9) död 1812
  • h76 Maria Jonasdotter f 1748 död 1815
  • d Anna f 1777
  • s Andreas f 1780
  • d Inggerd f 1782 gift i Härstorp Nårunga

familjen kom från Ödegärdet och flyttade till Ljurs Stom

1782–1788

  • Johan Larsson f 1734 i Asklanda död 1805
  • h76 Kerstin Andersdotter f 1749 i Nårunga
  • s Lars f 1781

familjen till Björsjöhult Nårunga 1788

1788–1802

  • Anders Larsson f 1755
  • h Annika Andersdotter f 1763
  • d Stina f 1780
  • s Jonas f 1788
  • s Andreas f 1792

1802–1806

  • Påfvel Larsson f
  • h Maria Andersdotter
  • d Kerstin f 1802 i Tolsgården
  • s Peter f 1806 i Tolsgården gift i Källelid Horla

1806–1817

  • Anders Svensson
  • h Maria Gabrielsdotter f
  • d Katarina f 1811 i Tholsgården
  • s Johannes f 1813 i Tholsgården

1817–1827

  • Lars Andersson f 1792 i Öna
  • h Annika Andersdotter f 1795 i Melltorp Horla
  • s Anders Petter f 1817
  • s Sven f 1819 d Rebecka f 1821 död 1821
  • d Anna Cajsa f 1822

familjen kom hit från Melltorp Horla och flyttade till Önahed

1830–1840

  • Anders Andersson f 1791 i Siene
  • h Ingegerd Andersdotter f 1795 i Ekeberget
  • s Johannes f 1821 till L Långared 1840
  • s Andreas f 1825 troligen död ung
  • s Anders Petter f 1829 till Ljurs Kvarn ”Ljurskamjölnarn”
  • s Carl f 1833 t Skattegården 51
  • s Andreas f 1839

familjen kom hit från torpet Ekeberget 1830

1840–1845

  • Johannes Andersson f 1814 i Hol
  • h Stina Jacobsdotter f 1814 i Lena
  • s Gustav f 1840
  • d Johanna f 1844

familjen kom 1840 från Hol och flyttade till en backstuga 1845

1845–1846

  • Andreas Andersson f 1808 i Stenhögen
  • h Anna Lisa Persdotter f 1805
  • s Anders Petter f 1839
  • s Per Magnus f 1840
  • d Anna Charlotta f 1842

familjen kom hit från L Sjötorp Ornunga och flyttade till Lilla Sjötorp Ornunga, senare till Gåsaviken

1846–1864

  • Andreas Pettersson f 1821 i Skjutshagen Ornunga död 1857
  • h Britta Maja Svensdotter f 1821 i Åred Nedergård Nårunga
  • s Johan Aron f 1848
  • s Casper f 1849
  • s August f 1851 död 1852
  • d Eva Charlotta f 1852
  • s August f 1854 död 1857
  • d Ida f 1855
  • d Sofia f 1857

familjen flyttade till torpet Heden 1864

1863–1864

  • Ernst Johan Rydberg f 1829 i Hol
  • h Johanna Lovisa Segergren f 1830 i Sexdrega
  • d Selma Charlotta f 1862

familjen flyttade till Iglabo

1867–1892

  • Johannes Larsson f 1830 i Åbacka Ornunga död 1891
  • h Johanna Johansdotter f 1831 i Hol död 1892
  • d Charlotta Josefina (Hammarström) f 1858 till S Björke 1874 flyttade hit från Skölvene

1892–1916

  • Aron Sjöblom f 1856 i Tranegärdet Horla död 1929
  • h81 Frida Larsdotter f 1862 i Siene död 1831
  • s Johan Gottfrid Leonard f 1882 till USA 1905
  • s Karl Oscar Sigvard f 1892 se nedan
  • d Anna Hildur f 1893
    • gm 16 Carl Andersson Spångakil Ornunga
  • d Agnes Maria Frideborg f 1898 ogift Tholsgården

1916–1955

  • Karl Oscar Sigvard Sjöblom f 1892 i Horla se ovan död 1958
  • h Tency Resedia Johansson f 1891 i Hökared död 1964
  • s Nils Erland Sigvard f 1916 se nedan
  • d Lisa Nora Maria f 1919
    • gm 50 Sven Harry Andersson Vårgårda
  • d Sara Inga Margaretha f 1920 till Kullings Skövde 1956
  • d Gulli Anna Britta f 1925
    • gm 47 Jonas Nilsson Ljurs kvarn till Falköping

1955–1980

  • Nils Erland Sigvard Sjöblom f 1916 i Tholsgården se ovan
  • h55 Lilly Gunborg Emelia Antborg f 1920 i Gräfsnäs Erska död 1973
  • d Gun-Britt Irene f 1956
  • s Sigvard Lennart Ingemar f 1957 död 1958
  • d Ulla Margaretha f 1959

1980-

  • Gun-Britt o Ulla Sjöblom

LJUR TOLSGÅRDEN GÅRD 3

Delad från Gård 1 på 1860-talet

ca 1860–1864

  • Petter Olofsson Lyckorna

1864–1904

  • Jan Henrik Johansson-Österberg f 1841 i Ljur död 1902
  • h Johanna Gabrielsdotter f 1842 i Tholsgården Gård 1 död 1902
  • d Selma Wilhelmina f 1865 gift 87 till USA
  • s Edvin Linus f 1871 gift i Algutstorp 1899
  • s Oscar Viktor f 1874 i USA 1891–1893 gift 1911 till Borås
  • s Algot Robert f 1876 till Tumberg 1895 till USA 1901
  • s Henning Rickard f 1879 se nedan
  • s Jan Ragnar Fridolf f 1882 till USA 1902

1904–1919

  • Henning Rickard Österberg f 1879 i Tholsgården se ovan
  • h 04 Hanna Elisabeth Johansdotter f 1882 i Ljur
  • d Elin Sigrid Elisabeth f 1904
  • s Håkan Rickard Theodor f 1905
  • s John Henry Georg f 1907
  • s Helge Yngve Erland f 1908
  • s Nils Henry Ragnar f 1910
  • d Hanna Clary Ingeborg f 1912

familjen till Kullings Skövde 1919

1919–1938

  • Edvard Gottfrid Larsson f 1882 i Nårunga
  • h10 Hilma Viktoria Östlund f 1882 i Liljedal Ornunga död 1947
  • d Alice Viktoria Charlotta f 1911
    • gm 36 Oscar Stjern Ornunga
  • d Dagmar Alfhild Maria f 1913 se nedan
  • d Asta Gunhild Margaretha f 1915
    • gm 35 Nils Antonsson Fjällåsen Alingsås till Hol 1935
  • uä Torborg Margaretha f 1934 till Hol 1935
  • s Tage Ragnar Herbert f 1917 till Örgryte 1940
  • d Nanna Sonja Elvira f 1919 till Alingsås 47
    • gm 49 Knut Ingvar Friberg

Familjen kom hit från Horla

1938–1967

  • Ivar Wilhelm Larsson f 1911 i Grude död 1963
  • h38 Dagmar Alfhild Maria Larsson f 1913
  • d Gunnel Vera Ann-Marie f 1944 till Alingsås 1965
  • d Aina Birgit Helena f 1949 se nedan

1967-

  • Ulf Bengt Wilhelm Andersson f 1947
  • h 67 Aina Birgit Helena Larsson f 1949 i Tholsgården se ovan
  • d Anna Helena Christina f 1967
    • gm Christer Augustsson Siene
  • s Ulf Tommy f 1971

LJUR TOLSGÅRDEN EKEDAL (HAGEN) (TIDIGARE FRÄLSEGÅRDEN)

1851–1861

  • Carl Olofsson f 1822 i Gundlered död 1858
  • h Anna Katarina Pettersdotter f 1827 i Hjulsered
  • s Alexander f 1850 i Lyckorna
  • d Mathilda f 1853

familjen till Ryagärde Ornunga 1861

1861–1866

  • Johannes Johansson f 1820 i Äckran Nårunga död 1868 skräddare ”fjutt”
  • h Maja Christina Olofsdotter f 1819 i Gundlered död 1910
  • s August f 1843 i Källeberg se nedan
  • s Benjamin f 1846 t s 231 1865
  • s Ernst f 1852 gift i Fredrikshult Lena
  • d Mathilda f 1855 död 1970
  • d Ida Charlotta f 1858 till Alingsås 79

familjen bodde först i torpet Källeberg men kom hit från Hol 1861

1866-ca 1910

  • August Johansson f 1843 i Källeberg se ovan död 1925
  • h66 Johanna Alexandersdotter f 1841 i Eriksberg död 1926
  • d Amanda Charlotta f 1866 död ung
  • s Johan Aron f 1868 till Fullestad 1888
  • d Selma Serafia f 1870 till USA 1888
  • d Alma Mathilda f 1872 död 1901
  • s Carl Oscar f 1874
    • gift 1901 m Selma Alvida Johansdotter f 1878 i Hol
    • s Nils Herbert f 1902 till Siene 1903
  • s Anton Linus f 1877 se nedan
  • d Hulda Viktoria f 1879 död 1910 ”sinnessjuk”
  • d Hilda Amalia f 1881till Tämta 1913
  • d Hanna Elisabeth f 1888 gift 22 i Riddartorp Kvinnestad

LJUR TOLSGÅRDEN TORSLUND

1862–1910

  • Svante Andreasson f 1836 i Furet Nårunga
  • h Johanna Andersdotter f 1840 i Enet Gundlered död 1918
  • d Ada Sofia f 1864 g 91 Wästergren Algutstorp
  • s Carl Johan f 1867 till Sjölid Ornunga 91
  • s Anton Edvin f 1870 till Siene
  • s Levin Oscar f 1873 soldat Blomgren i Osdal
  • d Hilma Paulina f 1876 g98 m soldat Karl Nordgren Backgården Kullings Skövde
  • d Hulda Italia f 1879 g 01 m mjölnare Emil Lundblad till Hålanda 1904
  • s Sven Harald f 1902 t Hålanda 04
  • s Erland Valdemar f 1904 t Hålanda 04
  • s Henning Viktor f 1883 se nedan

1910-ca 1950

  • Henning Viktor Svantesson f 1883 i Torslund se ovan
  • h10 Hilma Charlotta Höglund f 1885 i Nårunga död 1951
  • s Sven Henry Ragnar f 1913 till Siene 44
  • s Erik Ingvar f 1915 gm Greta Svensson till Tämta
  • d Ingrid Charlotta f 1919 g m Gunnar Granath Nårunga Klockaregård
  • s Thure Erland f 1923 se nedan

ca 1950–1987

  • Thure Erland Svantesson f 1923 i Torslund se ovan

1987-

  • Mona Tamrell f 1959
  • Anita Granilis f 1956

LJUR VASELID VÄSTERGÅRDEN

Före 1660 1 Gård

1660–1700

  • Per Andersson

1700–1760

  • Torsten Olofsson f 1660
  • h
  • s Anders f 1695 se nedan
  • Anders Torstensson f 1695 i Vaselid se ovan
  • h Ingeborg Jonsdotter f 1694 död 1783
  • d Kerstin f 1726 g 45 m Jonas Jonsson Åred Västergård Nårunga

1760–1797

  • Olof Andersson f 1733 död 1801
  • h Britta Nilsdotter f 1738 död 1806
  • s Anders f 1765 se nedan
  • s Nils f 1772 till Udden Tämta

1797–1832

  • Anders Olofsson f 1765 i Vaselid se ovan
  • h Kerstin Larsdotter f 1765 död 1834
  • d Katarina f 1797
  • d Maria f 1801 se nedan
  • s Olle f 1805 död 1805
  • s Olaus f 1808 till Algutstorp 1832

1832–1864

  • Sven Nilsson f 1798 i Stenhögen död 1886
  • h Maria Andersdotter f 1801 i Vaselid se ovan död 1865
  • d Christina f 1832 se nedan
  • d Clara f 1844 gift 68 till USA

1864-ca 1905

  • Erik Gustav Olausson f 1835 i Algutsgärde
  • h Christina Svensdotter f 1832 i Vaselid se ovan död 1866
  • s Johan August f 1864
  • h(2) Lotta Andersdotter f 1848 i Ornunga Östergård död 1934
  • d Selma Fredrika f 1870 död 1871
  • s Carl Edvin f 1872 gift i Bredared
  • d Selma Karolina f 1875 g 99 i Ambjörntorp Algutstorp m Edvin Österberg från Ljur
  • s Claes Oscar f 1877 t USA
  • d Hilma Elisabeth f 1879 död 1879
  • d Gerda Elisabeth f 1880 ägare Vaselid Västergård Gård 2
  • s Axel Fridolf f 1883 se nedan
  • d Hanna Esther Viktoria f 1886 död ogift ca 1916
  • s Franz Herman f 1888 t USA
  • d Hedvig Eleonora f 1892 g m Karl Gustavsson Karlsborg Ljur

ca 1905–1960

  • Axel Fridolf Gustavsson f 1883 i Vaselid död 1959
  • h26 Ruth Julia Sävenstrand f 1892 i Sävsjöos
  • d Margit Charlotta f 1926 se nedan

1960–1980

  • Åke Harry Nilson f 1916 i Tämta
  • h60 Margit Charlotta Gustavsson f 1826 i Vaselid se ovan

1980-

  • Hans Carl-Gustaf Liljeäng f 1953 i Liljedal Ljur
  • h77 Ingvor Anette Andersson f 1957 i Östadkulle
  • s Svante Carl-Gustaf f 1977
  • d Maria Christina Charlotta f 1980

LJUR VASELID VÄSTERGÅRDEN GÅRD 2

ca 1640-ca 1680

  • Anders Eriksson
  • h Börtha Thorstensdotter från Hindered Tämta

ca 1680-

  • Per

ca 1750-ca 1788

  • Gustav död före 1784
  • h Ella Persdotter f 1722 död 1801
  • d Britta f 1752 t Lilla Långared
  • d Kerstin f 1757 se nedan
  • s Nils f 1760 t Landa??
  • s Lars f 1762 t Ljur
  • d Katarina f 1768 gift i Ryagärde

ca 1788-ca 1820

  • Hans Åhman f 1747 i Bredared
  • h Kerstin Gustavsdotter f 1757 i Vaselid se ovan
  • s Lars f 1788 se nedan
  • s Nils f 1793 till Långared 1826

ca 1820–1889

  • Lars Hansson-Åhman f 1788 se ovan
  • h Elin Karlsdotter f 1806 i Ornunga död 1894
  • s Erik Henrik f 1829 g i Allmänningen 1855 senare till USA
  • d Anna Christina f 1830 t Ornunga Simonsgård 1854
  • d Hedvig f 1834 död 1896 ogift
  • s Anders Gabriel f 1836 t Lilla Lida Nårunga senare USA
  • d Clara f 1839 g i Bredared 64

Elin omgift med Nils Larsson f 1818 i Ornunga död 1892

  • s Casper f 1843 t L Långared se nedan
  • s August f 1845 se nedan
  • s Svante f 1848 ogift Vaselid

1889-

  • Casper Åhman i Lilla Långared se ovan
  • August Nilsson f 1845 i Vaselid t USA 1892

ca 1895–1907

  • Erik Gustav Olausson Vaselid Västergård Gård 1

1907–1937

  • Arvid Napoleon Andersson f 1879 i Skog Ornunga
  • h07 Gerda Elisabeth Gustavsdotter f 1880 i Vaselid Västergård Gård 1
  • s Harry Einar Paulinus f 1908 t Christine Göteborg 1934
  • s Thor Gustav Bernhard f 1910 se nedan
  • s Thure Allan Napoleon f 1915

1937–1990

  • Thor Gustav Bernhard Arvidsson f 1910 i Vaselid se ovan död 1987
  • h37 Greta Sofia Melin f 1912 i Eklanda Siene död 1988
  • d Thora Margaretha f 1938 g m Gösta t Alingsås 60
  • d Anita Helena f 1941 g m Sven Arnoldsson Häradsvad
  • d Gudrun Elisabeth f 1943 g m Bengt t Alingsås land 60
  • d Maria Christina f 1949 g m Thorbjörn Malmström

1990-

  • Nils-Erik f 1944 o Gun-Britt f 1945 Bengtsson

LJUR VASELID ÖSTERGÅRDEN

ca 1650

  • Olof Esbjörnsson
  • h Börtha Månsdotter

ca 1650–1679

  • Joen Olofsson

1679–

  • Anders

ca 1740–ca 1786

  • Hugo Andersson f 1711 död 1795
  • h Kerstin f 1717
  • s Anders f 1748
  • d Anna f 1762 se nedan

ca 1786–1811

  • Anders Eriksson f 1751 i Hestra Tämta
  • h86 Anna Hugosdotter f 1762 i Vaselid se ovan
  • d 1805
  • d Britta f 1787 död 1805
  • d Katrina f 1789 se nedan

1811–1843

  • Peter Hansson-Åhman f 1786 i Bredared
  • h Katrina Andersdotter f 1789 i Vaselid
  • s Erik Henrik f 1811
  • d Anna Britta f 1815 till Åred 36
  • s Svante f 1820 se nedan
  • d Lotta f 1823

1843–1880

  • Svante Åhman f 1820 i Vaselid se ovan
  • h Johanna Andersdotter f 1821 i Tämta död 1889
  • s Anders Petter f 1843 se nedan
  • s Johan Adolf f 1845 till Rimbo 1884
  • d Hilda Josefina f 1848 t Bredared 1867 gift Nilsson Näs Tämta
  • d Charlotta Emelie Elisabeth f 1850 t Borås 95
  • s Gustav Emil f 1853 död 1854
  • d Eva Carolina f 1855 g i Ornunga 82 m handlare Alex Jonsson
  • d Selma Albertina f 1860 g i Ornunga 82 m Kanutius Frantzich till Borås

1880–1892

  • Anders Petter Åhman f 1843 i Vaselid se ovan
  • h80 Lovisa Magnusdotter f 1853 i Vänga
  • d Agnes Viktoria f 1882
  • s Ivar Holger f 1888

familjen till Borås 1892

1892–1899

??

1899–

  • Karl Fridolf Henriksson f 1870 i Ornunga död 1958
  • h99 Selma Vitalia Svensdotter f 1872 i Asklanda död 1923
  • s Evald Arthur Engelbrekt f 1900 se nedan

ca 1940–1956

  • Evald Arthur Engelbrekt Henriksson f 1900 i Vaselid död 1956
  • h Sigrid Ingeborg Johansson f 1900 i Hindered Tämta se nedan

1956–1977

  • Johan August Berg f 1897 i Piteå änkeman
  • h 58 Sigrid Ingeborg omgift se ovan

1977–

  • Bernt Ragnarsson Gård 2

LJUR VASELID ÖSTERGÅRDEN GÅRD 2

–1668

  • Hans

1668-ca 1700

  • Erik Bengtsson
  • h Kerstin

ca 1700-ca 1765

ca 1765–1790

  • Erik Persson f 1736 död 1801
  • h Katarina Karlsdotter f 1742
  • d Anna f 1765 död 1788
  • s Per f 1767 se nedan

1790–1832

  • Per Eriksson f 1767 i Vaselid se ovan
  • h Kerstin Andersdotter f 1772
  • s Anders f 1791 t L Långared 1810
  • s Lars f 1793
  • s Petter f 1796 se nedan
  • d Anna f 1798
  • d Britta f 1802
  • d Katarina f 1808 död 1809
  • d Katarina f 1811
  • d Christina f 1817

1832–1871

  • Peter Persson f 1796 i Vaselid se ovan död 1874
  • h Ingeborg Jonsdotter f 1803 i Långared död 1889
  • s Efraim f 1832 se nedan
  • s Johannes f 1833 g i Frälsegården 58 senare Korpås senare till USA
  • s Anders Petter f 1835 t L Långared 60 senare till USA
  • d Anna Christina f 1837 död 1850
  • s Per Gustav f 1840 t Åred Västergård 1861 senare till USA
  • s Carl Fredrik f 1840 t Skattegården 61 senare till USA
  • s Casper f 1845 död 1860

1871–1899

  • Efraim Pettersson f 1832 i Vaselid se ovan
  • h Anna Cajsa Ström f 1833
  • s Carl Amandus f 1871 se nedan
  • s Oscar Edvin f 1874 till USA
  • s Axel Fridolf f 1876 g m Hanna Johansson Slättskogen Ornunga t Långaryd Vänga
  • d Frida Axelina f 1877 död 1878
  • s Robert Sanfrid f 1880 död 1880
  • s Arthur Gottfrid f 1880 död 1880

1899–1934

  • Carl Amandus Efraimsson f 1871 i Vaselid se ovan död 1945
  • h99 Gerda Axelina Pettersdotter f 1877 i Ornunga död 1953
  • d Agnes Theresia f 1900 g27 i Nårunga
  • s Simon Nathanael f 1904 g m Märtha Jonsson Anhult till Timmele
  • s Erik Samuel f 1905 t Kullings-Skövde 33
  • s Josef Ragnar f 1908 se nedan
  • d Karin Ingeborg Viola f 1910 t Alingsås stad 34
  • d Svea Julia Maria f 1915 t Alingsås stad 34
  • d Signe Gunborg Elisabeth f 1917 t Alingsås stad 35

1934–1967

  • Josef Ragnar Karlsson f 1908 i Vaselid se ovan död 1968
  • h34 Svea Margit Katarina Karlsson f 1907 i Ljurs Stom
  • s Olof Ragnar f 1935 g i Ryagärde Ornunga
  • s Bernt Josef f 1938 se nedan
  • d Vera Laila f 1942 g Alriksson Frinnestad Grude

1959–1963

  • Olof Ragnar Ragnarsson f 1935 se ovan
  • h59 Barbro Ann-Marie f 1938
  • s Per-Anders Ragnar f 1961

familjen till Ryagärde 1963

1967–

  • Bernt Josef Ragnarsson f 1938 i Vaselid se ovan
  • h67 Els-Marie Irene Andersson f 1940 i Färingsö
  • d Ing-Marie Irene f 1971
  • d Åsa-Pia Evelina f 1972
  • d Anna-Karin Katarina f 1977

LJUR VÄSTERGÅRDEN

1699–1710

  • Nils

1710–1722

1722–1753

  • Carl Andersson f 1689 död 1744 son till Sigrid Hansdotter f 1687 i Hol död 1760
  • h Ingeborg Svensdotter f 1697 i Vaselid Ornunga död 1778
  • s Jonas f 1722 g 44 till Ljurs Stom
  • d Anna f 1727 g44 t Asklanda
  • d Karin f 1732 se nedan
  • Ingeborg omgift 1745 med Anders Persson f 1718 i Skalsbo Skogsbygden död 1798
  • d Britta f 1757 t Västergården 2

1753–1791

  • Carl Ambjörnsson f 1723 i Halla död 1809 son till Ambjörn Hallberg o Sigrid Hansdotter
  • h53 Karin Karlsdotter f 1730 i Västergården se ovan
  • d Elin f 1755 gift 1785
  • s Anders f 1755 död 1779
  • d Britta f 1757 eventuellt samma som ovan
  • s Ambjörn f 1760 död 1787
  • s Sven f 1762 död 1787
  • s Carl f 1765 se nedan
  • s Andreas f 1768 gift i Mjöhult
  • s Per f 1771 död 1772
  • s Per f 1774

1791–1820

  • Carl Carlsson f 1765 i Västergården se ovan död 1837
  • h91 Ingeborg Andersdotter i Mjöhult död 1837
  • s Andreas f 1793 g 18 i Röret Nårunga
  • s Johannes f 1796 gift i Korpås
  • d Katarina f 1798 se nedan

1820–1854

  • Nils Jonsson f 1788 i Röret Nårunga död 1862
  • h18 Katarina Karlsdotter f 1798 i Västergården se ovan död 1843
  • d Britta Maria f 1820 g m Anders Johansson Gundlered
  • s Johannes f 1822 död 1823
  • s Carl f 1824 se nedan
  • d Anna Cajsa f 1828 till Frälsegården 1852
  • d Christina f 1831gift i Hol 1858
  • d Clara f 1840 gift 65 i Herrljunga

1854–1861

  • Carl kvar som arbetskarl under näste ägare till 1868 då familjen flyttade till Näs Svedjor Nårunga
  • Carl Nilsson f 1824 i Västergården se ovan
  • h Clara Andersdotter f 1826 i Mossbo Skogsbygden
  • d Ida Charlotta f 1854
  • d Selma Christina f 1858
  • d Ada Maria f 1861
  • d Emma Fredrika f 1865 död 1866
  • s Anton Emil f 1867

1861–1866

  • Alfred Puke f 1839 i Seglora furir
  • h Eva Christina Wennersten f 1825 i Lerum
  • s Hjalmar Heribert f 1860 i Borgstena
  • s Axel Emil f 1862

familjen hit från Fristad 1861 och flyttade till Fritsla 1866

1866–1868

  • Benjamin Andersson f 1841 i Skogsbygden
  • h Charlotta Johansdotter f 1843 i Nårunga Östergård
  • d Ida f 1866 död 1866
  • s Axel Edvin f 1867
  • s Johan Fridolf f 1869

familjen till Prästa Kvarn (Charlottenberg) Nårunga 1868

1868–1874

1874–1876

  • Henrik Leonard Johansson f 1848 i Nårunga
  • h74 Johanna Christina Larsdotter f 1847 i Horla

paret till Kämpagården 1876

1876-ca 1900

  • August Andreasson f 1848 i Åred död 1887
  • h76 Fredrika Johansdotter f 1847 i Ljur se ovan
  • s Oscar Albin f 1877 g 19 i Bergsgården Tämta
  • s Erhard Selin f 1881se nedan
  • d Anna Elisabeth f 1884 se nedan

ca 1900–1953

  • Erhard Selin Augustsson f 1881 i Västergården se ovan
  • Anna Elisabeth Augustsson f 1884 i Västergården se ovan död 1958

1953–1993

  • Bertil Ågren Skattegården

1993-

  • Ann-Marie Johansson f 1968 (Överlida) o Christina Johansson f 1970 (Mjöbäck) systerdöttrar till Bertil Ågren

LJUR VÄSTERGÅRDEN GÅRD 2

1699-ca 1735

  • Anders Karlsson
  • h
  • d Karin

1735–1781

eventuellt i sambruk med gård 1

1781–1821

  • Thol Jonasson f 1750 i Åred Nedergård död 1835
  • h81 Britta Karlsdotter f 1757 i Västergården Gård 1 död 1833
  • s Johan f 1782 död 1809
  • d Ingeborg f 1784 g07 m Olof Andersson Lunden Skogsbygden
  • d Anna f 1787 g21 m Anders Larsson Stora Lida
  • s Andreas f 1789 se nedan
  • d Katarina f 1792 g14 m Anders Larsson Stora Lida
  • s Jon f 1794 g21 m Stina Bengtsdotter Ljur Skattegård

1821–1850

  • Andreas Tholsson f 1789 i Västergården se ovan död 1841
  • h21 Britta Nilsdotter f 1792 i Trollö Ornunga
  • s Johannes f 1823 se nedan
  • s Carl f 1824 till Åred Västergård
  • s Tore f 1829 gift i Lunden Skogsbygden

1850-ca 1890

  • Johannes Andreasson f 1823 i Västergården se ovan död 1901
  • h69 Anna Katarina Andreasdotter f 1828 i Anhult Nårunga
  • d Mathilda f 1850 g m Kasper Pettersson Skattegården
  • s Anders Henrik f 1855 till Lilla Långared
  • s Johan Emil f 1859 gift i Iglabo
  • s Axel f 1862 se nedan
  • d Eva Matthia f 1865 g m Edvard Görander i Borås (till Vesene 91)

ca 1890–1931

  • Axel Johansson f 1862 i Västergården se ovan
  • h01 Elin Davida Karlsdotter f 1876 i S Björke hit från L Långared
  • s David Axel Georg f 1903 se nedan
  • s Einar Fritjof Nathanael f 1906 till Borås 1931
  • s Sven Josef Harry f 1908
  • s Herbert Simon Ragnar f 1911 gift i Ljur

1931–1962

  • David Axel Georg Hallenrud f 1903 i Västergården se ovan
  • h31 Svea Gertrud Cecilia Svensson f 1901 i Ornunga
  • s Thor Arthur Ragnar f 1933
  • d Birgit Irene Marianne f 1936 g Benjaminsson Tarabo 1962–1971

 

  • David Konrad Andersson f 1906 i Ornunga Sörgård
  • h30 Dagmar Viola Helena Olausson f 1907 i Lena
  • s Åke
  • d Maj-Britt
  • s Bror Allan f 1940 g 65 m Gun-Britt Astrid Viktoria Haglund
  • d Irene

familjen hit från Vittene Säteri Lena

1971–1992

  • Roland Lars Börje Fransson f 1947

1992-

  • Gösta Willy Ingemar Liljeäng f 1940 i Liljedal Ljur
  • h 65 Ruth Inger Christina f 1944
  • d Ann-Sofie Christina f 1967
  • s Per-Martin Gösta f 1973

LJUR VÄSTERGÅRDEN HÖGSTORP (TIDIGARE STOMMEN)

ca 1840-

  • Svante Andreasson f 1815 i Älmåsen Ornunga
  • h Maria Larsdotter f 1809 i Kämpagården
  • s August f 1840 t torpet Framnäs
  • s Olaus f 1843 g 72 i Högelid
  • d Clara Lisa f 1849 se nedan
  • d Tilda f 1851 död 1851

ca 1897–1919

  • Bror Albert Bodin f 1854 i Säby Västmanland död 1915
  • h 97 Klara Lisa Svantesdotter f 1849 i Högstorp se ovan död 1919

LJUR VÄSTERGÅRDEN KÄLLEDAL

1812–1843

  • Carl Andersson f 1782 i Hjulsereds soldatstom död 1868
  • h Anna Jonsdotter f 1780 i S Björke
  • d Anna Maria f 1810 i Annedal Ljur se nedan
  • s Anders f 1813 g i Holtsäckran Ornunga
  • s Peter f 1815 t Åred Mellomgård 35
  • d Helena f 1818 g i V Smedstorp Ornunga

1843–1878

  • Johannes Andersson f 1815 i Hulvik
  • h43 Anna Maria Karlsdotter f 1810 i Annedal se ovan
  • d Anna Katarina f 1844 t Röret 1868
  • d Christina f 1846 t Korpås 67
  • s Alfred f 1848 se nedan
  • d Albertina f 1852 t USA 1880
  • s Clas Otto f 1858 död 1859

1878–1883

  • Alfred Johansson f 1848 i Källedal
  • h Anna Charlotta Andreasdotter f 1845 i Ljur
  • s Henning Linus f 1878 död 1879
  • d Hanna Olivia f 1880
  • d Hilda Elisabeth f 1881

familjen till USA 1883

1846–1892

  • Anders Petter Pettersson f 1817 i Hjulsereds soldatstom se ovan ”Lallen” död 1891
  • h Katarina Gabrielsdotter f 1817 i Lyckorna död 1891
  • s August f 1846 ”Losse” t L Långared 72 senare till USA
  • d Mathilda f 1850 till USA 1892
  • uä Karl Oskar Adolf f 1880
  • d Ida Paulina f 1856 till USA 1892
  • uä Helga Mathilda f 1880
  • s Johan Vitalis f 1861 till USA 1881

LJUR VÄSTERGÅRDEN LJURS BACKAR BACKSTUGA

1835–1855

hit från Iglabo kvarn

  • Andreas Andersson f 1799 i Ving död 1853
  • h Britta Svensdotter f 1796 i Nårunga Västergård
  • d Catarina f 1825 i Od se nedan
  • s Anders f 1829 utflyttad 46
  • d Sara Beata f 1832 t s 165 1859
  • d Rebecka f 1835 t Långared 52

1855–1864

  • Anders Petter Andersson f 29/1 1829 i Ljur ”Ljurskamjölnarn” död 1878
  • h Catarina Andersdotter f 1825 se ovan
  • s Alfred f 1855
  • d Emma Fredrika f 1857
  • d Charlotta f 1860
  • d Hedda f 1862

flyttade till kvarnen ca 1864

1880–1887

  • änka Catarina Andersdotter f 1825 se ovan s Alfred f 1855 död 1878
  • d Ida f 1865 i Kvarnen till Halla 1890
  • änkan Catarina hit från Ljurs kvarn 1880, till Halla 1887

LJUR VÄSTERGÅRDEN FOLKSKOLAN

1911–1930

  • Franz Albert Hall f 1876 i Torpa död 1930
  • h01 Ellen Karolina Winblad f 1877 i Torpa t Borås 31
  • s Josef Albert f 1903 t Landskrona 22
  • s Sven Anders f 1906 t Borås 30
  • d Alfhild Lovisa f 1909 t Borås 31
  • d Elna Ingeborg f 1915 t Borås 31

familjen hit från Nårunga

1931

  • Helge Reinhold Sönnergren f 1906 i Haga Göteborg

hit 31 från Göteborg, tillbaka samma år

1931–

  • Valdus Ragnar Emanuel Sävenstrand f 1902 i Sävsjöos Ljur
  • h38 Elsa Margaretha Helena Korpås f 1912 i Korpås
  • d Anita Margaretha f 1940 t Värnamo 61
  • s Ulf Carl-Johan f 1943 g i Stockholm
  • d Eva Charlotta f 1949 Stockholm

Skolan är numera missionskyrka

LJUR VÄSTERGÅRDEN SANDLID

ca 1864–1907

hit från Nolbacka

  • Anders Johansson f 1835 i Ljur snickare
  • h Clara Lisa Andersdotter f 1836 i Ljur Lillegård död 1869
  • s Emil f 1861 till Ornunga 79
  • s Fredrik f 1864 till Hol 1882
  • s Axel Ludvig f 1869 till USA 1887
  • h(2) Maja Stina Andersdotter f 1837 i Nårunga död 1905
  • s Severin f 1872 till Nårunga 1906 senare till Alingsås
  • moder Christina Larsdotter f 1795 i Ljur död 1870 till Alingsås stad 1907

LJUR VÄSTERGÅRDEN ÅBACKEN (TIDIGARE SÄVSJÖOS)

1785–1819

  • Torsten Malm f 1760 i Björsjöhult Nårunga
  • h Maja Greta Andersdotter f 1763 i Stenhögens soldattorp
  • s Olof f 1785
    • g 07 m Elin Gunnarsdotter Gundlered
  • d Greta f 1787
    • g m Peter Bryngelsson från Hästhagen till Hjulsered
  • d Maja f 1789 till Smedstorpet
  • s Peter f 1794 gift i Vesttorp Skogsbygden
  • d Ella f 1797 gift i Krösekullen
  • d Katarina f 1802 död 1802
  • s Andreas f 1808 till Sävsjöos soldatstom

1819-ca 1825

  • Axel Magnus Hedberg f 1792 i Gingri
  • h Ella Persdotter f 1792 i Timmele
  • s Carl f 1819 i Åbacken
  • s Johan Petter f 1821 i Åbacken

familjen till backstuga på Hultet

ca 1830–1835

  • Andreas Larsson f 1805 i Ljur Kämpagård
  • h Katarina Johansdotter f 1804 i Gundlered Västergård
  • s Carl f 1834 familjen till backstuga under Långared 1835

1836–1865

  • Anders Larsson-Ljus f 1811 i Ljur Kämpagård
  • h Maja Andersdotter f 1810 i Åred Nedergård
  • d Clara Lisa f 1836 t St Lida 53
  • s Johan Fredrik f 1838 t Ljurs kvarn 55
  • s August f 1839 t Halla 56
  • s Olaus f 1841 t Åsen 59
  • d Anna Katarina f 1842 död 1844
  • d Anna Katarina f 1845 s 259 1863 (?)
  • s Carl Otto f 1846 t USA 80
  • d Tilda f 1849 död 1851
  • s Alexander f 1852 t Högelid 1865
  • d Johanna Sofia f 1853 död 1853

familjen flyttade till Högelid 1865

1865–1876

  • Lars Fredrik Larsson-Fingal f 1839 i Nårunga
  • h Cajsa Pettersdotter f 1834 i Granlid Nårunga
  • d Amanda Charlotta f 1863
  • d Alma Sabina f 1865
  • d Ada Theresia f 1867
  • s Johan Abel f 1868
  • s Anders Linus f 1868
  • d Eva Matthia f 1872

familjen till fattigstugan ca 1876

1876–1903

  • Anders Magnus Sandin f 1852 i Algutstorp
  • h74 Sofia Andersdotter f 1852 i Algutstorp
  • d Anna Olivia f 1876 (?)
  • d Hulda Axenia f 1877 död 1881
  • d Hilma Charlotta f 1879
  • s Henning Robert f 1881 t Nårunga 1898
  • d Hulda Emelia f 1882
  • d Elin Etalia f 1884
  • d Amelie Serafia f 1886
  • s Carl Arvid f 1888
  • d Hedda Sofia f 1890
  • d Ruth Julia f 1892
  • s Einar Rudolf f 1895
  • s Martin Yngve f 1900

familjen till Bänatorp i Algutstorp 1903

1903–1928

  • Alexander Johansson f 1852 i Lilla Långared Ljur död 1928
  • h02 Selma Serafia Gabrielsdotter f 1866 i Ekelund Ljur död 1951 f
  • s Åke Adolf (Persson) f 1910 s t Johanna Ulrika Persson Stockholm se nedan

1928–1984

  • Åke Adolf Persson f 1910 se ovan
  • h49 Anna Viktoria Ljung f 1914 i Horla död 1990
  • s Göran Sten-Åke f 1954 gm Ros-Marie Svantesson
  • s Bengt Sven-Arne f 1955 g
    • m Helene Lugner
  • d Hulda Ann-Sofie Yvonne f 1957
    • gm Tony

1984–1986

  • Sten-Åke Persson
  • Ros-Marie Svantesson

1986-

  • Tommy Ivan Karlsson f 1953 i Lygnared
  • Astrid Svensson f 1954 i Alingsås

LJUR ÅSEN

Kaptensboställe, upptaget 1563 som kronotorp, då Långaredsås

1632–1653

  • Per Ingelsson död 1648
  • h Ingeborg Persdotter
  • s Per t Åren Nedergård
  • s Torkel se nedan
  • s Ingel t Valle härad
  • d Sigrid t St Långared

1653–1682

  • Torkel Persson ev. son till ovanstående
  • h Maret

1682-ca 1700

  • Anders Bengtsson död 1691 bror till Joen i Stora Lida h
  • s Bengt

Eventuellt två brukningsenheter här

ca 1700–1722

  • Bengt Persson
  • h
  • d Maret

ca 1700–1718

  • Jon Andersson

1718–1721

  • Lars Jonsson f 1696 i Sävsjöos
  • h18 Helena Jonsdotter f 1696 död 1744 i Nårunga
  • d Karin f 1719 g 47 i Nårunga

familjen till Åred ca 1721

1726–1743

  • Per Andersson f 1707 i Spångakil Ornunga död 1843 bror till Sven Fix i Lillegården
  • h26 Kerstin Persdotter f i Ornunga Mellomgård
  • s Lars f 1730
  • d Signa f 1737
  • s Petter f 1739 död 1740
  • d Gunilla f 1743 (?)

1743–1750

  • Sven Strömsten

1751-ca 1760

  • Anders Thoresson-Nårbäck f 1708 död 1779
  • h Marit Andersdotter f 1716 i Nårunga
  • s Anders f 1736
  • d Katarina f 1738
  • d Ingegerd f 1740
  • d Kerstin f 1744 gift 69 i Nårunga
  • s Måns f 1755

familjen kom från Nårunga rote 1751–54 och till Hulta rote 1755-1764

1760-talet

  • Bengt Svensson f 1712 i Asklanda död 1769
  • h Kerstin Assarsdotter f 1722 i Åred Mellomgård död 1773
  • s Sven f 1741 i Asklanda se nedan
  • s Anders f 1744
  • s Per f 1746 g 75 till Skogsbygden
  • s Anders f 1749
  • s Jonas f 1753
  • s Andreas f 1757 g 89 m Ingrid Svensdotter Lycke Asklanda
  • d Annika f 1761

familjen hit från Asklanda 1762–1769

1770-talet

eventuellt två brukningsenheter igen

  • Sven Nilsson f 1739 i Stenhögen Ornunga död 1819
  • h Karin Andersdotter f 1740 i Gundlered Lillegård död 1815
  • s Bengt f 1766 i Frälsegården till Tämta 85, senare gift i Torpet Skogsbygden
  • d Brita f 1768 g03 m Jonas Andersson Torpet Skogsbygden
  • s Anders f 1773 g 07 m Katarina Persdotter f 1785, till Spångakil Ornunga

1775–1807

  • Sven Bengtsson f 1741 i Asklanda se ovan
  • h75 Gunnur Andersdotter f 1748 i Lilla Lida dotter till Anders o Anna Gunnur omgift 1815 m Anders Andersson Hästhagen Ljur
  • s Bengt f 1776 g 98 t Torpet Skogsbygden
  • s Jonas f 1778 se nedan
  • s Anders f 1782 g i Farstorp Tämta
  • d Katarina f 1784 död 1785
  • s Nils f 1785 död 1785
  • d Stina f 1788 död 1808

1807–1808

  • Jonas Svensson f 1778 i Åsen se ovan död 1808
  • h Anna Larsdotter från Hukedal Nårunga omgift se nedan
  • s Sven f 1807

1780–90-talen

  • Peter Tengstadius f i Skarstad troligen officer
  • h Ulrika Frantzich f 1751 i Åred Mellomgård
  • d Rebecka f 1779
  • d Johanna f 1782
  • s Nils f 1784 död 1785

1807–1825

  • Anders Svensson f 1775 i Ljur Tholsgård
  • h Katarina Persdotter f 1785 i Bredared
  • s Andreas f 1807
  • s Johannes f 1810 död 1812
  • s Lars f 1812 död 1813
  • s Johannes f 1814 senare gift i Spångakil
  • s Benjamin f 1818
  • s Svante f 1821 död 1821
  • s Sven f 1823 död 1823

familjen till Spångakil Ornunga 1825

ca 1810–1825

  • Andreas Larsson f 1787 i Backgården Tämta
  • h10 Anna Larsdotter f 1778 i Hukedal Nårunga tidigare gift med Jonas Svensson ovan
  • s Sven f 1807 (Jonasson)
  • d Anna Maria f 1811
  • s Lars f 1813
  • d Anna Katarina f 1815
  • s Anders f 1818

familjen till Åred Västergård 1825

1810–1820-talet

  • Leonard Fredrik Cedersköld f kapten
  • h Beata Kristina Kjerlin
  • s Fredrik August f 1812
  • s Christian Emil f 1813
  • d Beata Wilhelmina Sofia f 1816

ca 1825–1848

  • G B von Segebaden f 1785 i Mark major
  • h Hedvig Charlotta von Braun f 1785 i Wing
  • d Julia Amanda Maria f 1814
  • d Hedvig Augusta Christina f 1816 i Örby
  • s Achates Ludvig Bogislaus f 1821 i Örby
  • s Gustav Joakim Rickman f 1822 i St Långared
  • s Ugo Baltzar Fredrich f 1824 i St Långared

familjen kom hit från Stora Långared och flyttade 1848

1840-talet

  • Johan Fredrich Mannerfelt f 1794 i Örby kapten
  • h Charlotta Jacobina Lijertz (?) f 1804 friherrinna
  • d Jacobina Eleonora f 1839
  • d Hedvig Charlotta f 1840
  • d Lovisa f 1844

familjen flyttade till Värnamo

1840-talet

  • Sigrid Frantzich f 1819 i Åred Västergård mamsell till Nårunga Prästgård 1843

ca 1857–1863, 1871–1873

  • Adolf Fredrik Gyllenram f 1820 i Tväred kapten
  • h Mathilda Charlotta Henriki f 1836
  • d Hilda Elvira Maria f 1857 i Timmele
  • d Maria Theresia Mathilda f 1859
  • s Alfons Fredrik Wilhelm f 1862
  • d Selma Henrietta Maria f 1864
  • d Gerda Cecilia Maria f 1867
  • s Ernst Fredrik Nathanael f 1867
  • d Ebba Wilhelmina Maria f 1870
  • s Oscar Fredrik Adolph f 1872

familjen till Kungsäter 1863, tillbaka 1871 och till Göteborg 1873

1867–1868

  • Axel Fredrik Leijer f 1826 i Väring
  • s Jesper Karl Axel f 1858
  • d Anna Charlotta Mariana f 1860
  • d Anna Maria Lovisa f

familjen från Stora Långared 1867 och till Ulricehamn 1868

1874–1912 (bodde 1876–1879 i Stora Långared)

  • moder Johanna Larsdotter f 1804 i Nårunga hit från Nabben Nårunga
  • Anders Petter Andersson f 1837 i Södra Nabben Nårunga änkeman hit från Svenstorp
  • h74 Thilda Andreasdotter f 1850 i Ornunga
  • d Hilma Serafia f 1875 g 04 i Långareds Kvarn
  • s Robert Wilhelm f 1878 till USA 00
  • s Fritz Viktor f 1882 till USA 06
  • s Oscar Albin f 1884 till Äspered 12
  • s Carl Algot f 1887 till Äspered 12
  • d Anna Mathilda Elisabeth f 1890 död 1894

familjen till Äspered 1912

1870-talet hyresgäster

  • änka Hedda Wilhelmina Ekström f 1826
  • d Emma Maria Sofia f 1855
  • s Johan August f 1856
  • s Carl Robert f 1858
  • s Bror Albert f 1862
  • s Arthur Wilhelm f 1866

familjen till Göteborg 1876

1870-talet -1900

  • Klas Alrik Sandström f 1821 i Mjölby f d sergeant änkling 1869 till Borås 1900 (svärfar)
  • Peter Edvard Ternstedt f 1840 i Hellestad död 1899 fanjunkare
  • h68 Hedvig Josefina Sandström f 1847 död 1893
  • s Anders Alrik f 1868 till Skövde 99 sergeant
  • d Anna Helga f 1877 död 1879
  • d Elin Karolina f 1880 till Borås 00
  • u ä Bror Angantyr f 1898
  • d Hanna Ingrid f 1885 till Borås 00
  • d Hedvig Augusta f 1887 död 1889

1912–1941

friköpte gården

  • Axel Linus Henriksson f 1875 i Ljur Kämpagård död 1945
  • h17 Hanna Viktoria Johansson f 1886 i Hagaskog Nårunga död 1947
  • d Annie Axelina f 1918 död 1930
  • d Dora Gunborg f 1920 se nedan
  • d Eva Maria f 1923 ogift Åsen

1941-

  • Johan Olof Johansson f 1915 i Johanstorp Ljur
  • h41 Dora Gunborg Henriksson f 1920 i Åsen se ovan
  • s Ebbe Thor Gustav f 1943
  • d Hanna Rakel Marianne f 1945
  • s Göran Valter f 1947
  • d Ingrid Barbro f 1950
  • s Axel Olof Ingemar f 1959

Hyresgäster:

1940–1947

  • fam Håkan Johansson Hagen

1947–1951

  • fam Gunnar Karlsson till Tämta

1957–1959

  • fam Bengt Brunnegård till Vesene

1962–1967

  • fam Stig Hägg Fribacken

LJUR ÅSEN EKELUND

ca 1860–1900

  • Anders Jonasson-Ahlman f 1825 i Almanstorpet död 1900
  • h Lovisa Johansdotter f 1817 i Siene död 1899
  • s Johan Aron f 1853 i Kättlingabo g 82 m Anna Lovisa Svensdotter till Alekärr
  • s Alexander f 1857 i Kättlingabo till USA 1881
  • d Johanna Mathilda f 1863 död 1863

LJUR ÅSEN RÖNNÅS

ca 1877-ca 1900

  • Andreas Andersson-Snygg f 1828 i Gongstorp Nårunga död 1925 f d soldat
  • h Anna Katarina Larsdotter f 1829 i Tämta död 1913
  • s Johan Viktor f 1857 till Stockholm 77
  • s Gustav Adolf f 1859 se nedan
  • d Emma Maria f 1862 till USA 1885
  • s Albert f 1864 soldat Hernquist Ljur
  • s Axel Linus f 1867 (Sandén) t USA 1889

familjen hit från Gongstorp Åred

ca 1900–1958

  • Gustav Adolf Ahlén f 1859 i Gonstorp Åred se ovan var några år i USA död 1955
  • h19 Maria Viktoria Lindgren f 1885 i Ornunga död 1925
  • d Rosa Myrthel Katarina f 1920 se nedan

1958–1983

  • Nils Leonard Lindgren f 1913 i Västerlid Nårunga död 1983
  • h58 Rosa Myrthel Katarina Ahlén f 1920 i Rönnås se ovan
  • d Laila Viola Maria f 1959
  • s John Gustav Mikhael f 1963 se nedan

1983-

  • John Gustav Mikhael Lindgren f 1963 i Rönnås se ovan
  • h Anette
  • s Andreas f 1992
  • s f 1994

LJUR ÄSPENÄS

kronotorp, senare hemman, äspe = aspeskog

1563

1626-

  • Anders
  • h Ingeborg

1669

  • Lars Andersson
  • h Anna Persdotter

1682–1705

  • Per

1707

  • Lars Persson ogift soldat se nedan
  • Bengt Persson ogift soldat

-1722

  • Lars Persson f 1689 se ovan död 1767
  • h15 Gunnur Jonsdotter f 1688 död 1770
  • d Martha f 1715 g 38 i Nårunga
  • d Inggerd f 1717 g 38 i Nårunga
  • d Karin f ca 1720

familjen till Åred Västergård 1722

1722–1729

  • Anders Svensson

1729–1735

  • Olof Månsson f 1689 i Nårunga död 1783
  • h Anna Larsdotter f 1708 död 1758
  • d Marit f 1723 i Kvinnestad g 44 i Nårunga
  • s Måns f 1727 i Nårunga
  • d Maria f 1729 g56 i Ljur se nedan
  • s Anders f 1733 g 57 i Nårunga

familjen från Hulta rote 1729 till Björsjöhult Nårunga 1735

1737–1756

  • Anders Hansson f 1709 i Anhult död 1781
  • h37 Kerstin Svensdotter f 1714 död 1767 dotter till Sven o Cecilia
  • d Cecila f 1738 g 60 i Ljurs Stoms soldattorp
  • s Bengt f 1740 död 1741
  • d Kerstin f 1742 g 69 m Lars A-son f 1845 i Nårunga till Åredstorp
  • s Sven f 1745
  • d Elin f 1755

1756–1787

  • Anders Persson f 1727 i Farstorp Tämta död 1803
  • h 56 Maria Olofsdotter f 1729 i Äspenäs hit från Björsjöhult (se ovan) död 1810 i Nårunga
  • d Lena f 1757 g 86 m Sven Åhman Åred Västergård
  • d Maria f 1760
  • s Petter f 1764 se nedan
  • s Lars f 1771 (Espelin) g 04 m Ingeborg Jonsdotter Mossbo
  • änka Kerstin Olofsdotter f 1701 Anders mor änka efter Per Tågren död 1781 son Anders ovan, dotter Kerstin Frälsegården

1787–1821

  • Peter Andersson f 1764 i Äspenäs se ovan
  • h Katarina Svensdotter f 1762 i Krutagården (Sävsjöos) död 1834
  • s Johannes f 1789 se nedan
  • s Sven f 1797 ogift Äspenäs död 1840
  • d Lena Lovisa f 1799 se nedan

1821–1827

  • Peter Nilsson f 1793 i Stenhögen Ornunga
  • h19 Lena Lovisa Pettersdotter f 1799 i Äspenäs se ovan
  • s Andreas f 1819 död 1820
  • s Lars f 1821
  • s Johannes f 1824

familjen till Aspelund Ornunga 1827

1820–1845

  • Johannes Pettersson f 1789 i Äspenäs se ovan död 1840
  • h19 Kerstin Andersdotter f 1795 i Stenhögen Ornunga
  • d Katarina f 1820 se nedan
  • s Andreas f 1824 gift till Sävsjöos 1847
  • s Johannes f 1829 död 1845

1845-ca 1880

  • Johannes Svensson f 1815 i Sävsjöos död 1901
  • h Katarina Johansdotter f 1820 i Äspenäs död 1915
  • d Charlotta f 1845 g 77 i Åred Mellomgård
  • s Johan August f 1848 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1851 till Fässberg 95 handlare i Mölndal
  • d Johanna Albertina f 1854 ogift Äspenäs
  • d Ida Sofia f 1858 ogift Äspenäs

ca 1880–1925

  • Johan August Johansson f 1848 i Äspenäs se ovan död 1931
  • Johanna Albertina Johansdotter f 1854 i Äspenäs se ovan död 1938
  • Ida Sofia Johansdotter f 1858 i Äspenäs se ovan död 1936

1925–1968

  • Johan Viktor Johansson f 1900 i Göteborg son till Fredrik Johansson ovan o Albertina Blomquist
  • h36 Lilly Sigrid Charlotta Carlsson f 1899 i Åred Nedergård
  • d Dolly Charlotta f 1937 se nedan
  • s Björn Fredrik f 1938 gift i Herrljunga barnen tog släktnamnet Sävevik

1968-

  • Carl Arne Johansson f 1937
  • h69 Dolly Charlotta Sävevik f 1937 i Äspenäs se ovan
  • s Carl Fredrik f 1969
  • d Maria Charlotta f 1971

MEDLEM

När du blir medlem får du dessa förmåner:

  • 20% RABATT PÅ BOKEN "ORIGINAL PÅ BÖGDA" (för helårsmedlemmar)
  • NEDLADDNINGSBARA HISTORISKA KARTOR
  • TILLGÅNG TILL FOTOARKIVET
  • DELTA GRATIS I TIPSPROMENADER (varje månad från den 1/1 2022)
  • LÄSA SIDOR OM GÅRDAR OCH TORP OCH DE SOM BODDE DÄR
  • HUNDRATALS ADELSTAVLOR
  • VIDEO-BERÄTTELSER
  • LJUD-BERÄTTELSER
  • ...och ännu fler förmåner tillkommer...
MEDLEMSKAP KOSTAR BARA 149 KRONOR PER ÅR  eller 39  KRONOR FÖR 1 MÅNAD

ALLA, både medlemmar och icke-medlemmar får givetvis även i fortsättningen läsa ALLA BERÄTTELSER fritt!

GRATIS-medlemmar får berättelser direkt hem till sig i mailen.

Börja utforska hur livet var förr. 

 

DAGBOK 1889

6 December Fredag
"D. 6 Fr. Mulet. Bakade frun och Hulda."   Julbak i Hudene 1903. Foto Gustaf Ewald Julens största raritet i brödväg var vörtbrödet, som bakades av vört från julbrygden och siktat rågmjöl. Bilden visar hur man i åren omkring sekel­skiftet gräddade jullimpor i gården...

ÅRETS JULKLAPP "ORIGINAL PÅ BÖGDA"

Nu kan du förhandsbeställa boken ”ORIGINAL PÅ BÖGDA” och få den levererad före jul. Boken handlar om speciella människor som levt i Svältbygderna. Där finns berättelsen om ”Ljurskamjölnaren”, ”Ledsbackabarnen”, ”Anders Alf”, ”Petter-Smed” och många fler.

Pris: 395 kr plus frakt 65 kr = 460 kr

Du kan köpa den i butiken på hemsidan eller Swisha till 0735392030 eller så kan du maila mig.

KÄLLOR

Karl Eriksson "Gårdsägarna Torparn och Knekten"

Abraham Winka: "Iglabo - En gårds historia"

J W A Yllander: "Min dagbok året om 1889"

Svältornas Fornminnesförening: årsskrifter

ArkivDigital: Kyrkoböcker

Linnar Linnarsson: Ett flertal skrifter

Oskar Lidén: Svältorna och Livet i Svältbygden förr och nu

Köp den unika kartan

GÅRDAR, TORP, BACKSTUGOR I LJUR, ÖSTRA NÅRUNGA OCH VÄSTRA ORNUNGA.

Klicka på  kartan för att komma till butiken

IGLABO
Left Menu Icon